המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה

חדשות המועצה

תאריך: 02/12/2021

ביום ה-BLACK FRIDAY: המועצה לצרכנות איתרה כמות חריגה של הטעיות בפרסום בקניונים
ביקורת מיוחדת של היחידה למניעת הטעיות בפרסום של המועצה לצרכנות ערכה בשני קניונים גדולים בחודש הקניות הגדול ואיתרה עשרות רבות של שלטי פרסום בכניסה לחנויות המהווים הטעיות חמורות

 

 

ביקורת מיוחדת של היחידה למניעת הטעיות בפרסום  של המועצה לצרכנות בשני קניונים גדולים ב"בלאק פריידי" איתרה הטעיות חמורות בעשרות רבות של שלטי פרסום בכניסה לחנויות

 

הפעם, לקראת הבלאק פריידי, יצאה היחידה למניעת הטעיות של המועצה לצרכנות אל הקניונים  לאתר הטעיות בפרסומים בקניונים עצמם. בדיקת המועצה נעשתה בין התאריכים 25-28 לנובמבר, המהווה את שיא הקניות בחודש זה. היחידה בחנה שני קניונים: קניון איילון מקבוצת עזריאלי והקניון הגדול בפתח-תקווה מקבוצת עופר. אנשי היחידה בחנו ותיעדו את כל שלטי הפרסום בכניסה לחנויות עצמן, בתוך החנויות, ולאחר מכן השוו עם אתרי הסחר של החנויות.


 
מהבדיקה עלתה תמונה עגומה של כמות חריגה  של עשרות הטעיות בפרסום. המועצה לצרכנות: "מספר ההטעיות מלמד כי הפרסום בשטחי המסחר פחות מפוקח, והיקף ההטעיות גבוה מאלו שנעשות בפרסומות בתקשורת. המועצה תשלח לכל בעלי העסקים והחברות מכתבי התראה חריפים ותשקול המשך צעדים משפטיים. יש לציין כי בחלק מהחברות מדובר בהפרות חוזרות ונשנות"

 

במרבית ההטעיות נמצאו סייגים  על שלט הפרסום. כך לדוגמא נרשם באותיות גדולות ובולטות: "מבצע מיוחד לבלאק פריידי: כל החנות ב-30/40/50% הנחה", אולם באותיות הקטנות נוספו סייגים המחריגים סחורה רבה, קולקציות חדשות, מותגים מסוימים, ולפעמים גם הוחרג המוצר העיקרי הנמכר בחנות, וזאת באופן  הנוגד לחלוטין את ה"כל," ומהווה הפרה בוטה של חוק הגנת הצרכן.


הגדילה לעשות אחת החנויות אשר כתבה בשלט "1+1 על כל החנות" ובאותיות הקטנות נרשם : "בכפוף לתקנון". בדיקה של המועצה לצרכנות בתקנון באתר האינטרנט של החברה, גילה כי באחד הסעיפים בתקנון נכתב: "לא תקף על מוצרים במחיר מוזל". המועצה לצרכנות: "מדובר בחוצפה ממדרגה ראשונה של בית העסק. האם הוא באמת מצפה מהצרכנים, תוך כדי שהוא משוטט בקניון, להיכנס לאתר החברה, לחפש את התקנון ורק אז לגלות את הסייג הנ"ל?".


במקרה אחר, גילתה המועצה לצרכנות כי על שלט פרסום בכניסה לחנות נכתב כי ישנו מבצע מיוחד לבלאק פריידי, וכי המחיר המוצג על המוצרים הינו המחיר  לאחר ההנחה. המועצה לצרכנות: "קיים פגם שהחברה לא מציינת את המחיר המקורי על המוצר (לפני ההנחה), אלא רק את מחירו הסופי במסגרת המבצע שבפרסום, זאת  בניגוד  לסעיף 15(א) בחוק הגנת הצרכן, שמחייב את העוסקים לציין את המחיר לפני ההנחה. בהעדר שיקוף מחירו המקורי של המוצר, לא יוכל הצרכן לבצע השוואה כלל, ולא יוכל להעריך את שווי ההנחה הניתנת לו בפועל".


רשת המתמחה בריהוט פרסמה הנחה מפליגה על מוצריה, ובאותיות הקטנות הבהירה שהמבצע לא חל על ריהוט. חנות המוכרת  מוצרי ספורט, החביאה באותיות הקטנות את אחד המותגים הפופולריים בארץ. רשת המוכרת דברי קוסמטיקה החביאה אף היא את המותגים המובילים בתחום.


במטרה למנוע הטעיה עתידית ופגיעה בצרכנים,  ועל מנת לייתר את הצורך בבחינת נקיטת הליכי אכיפה אזרחית, המועצה פונה במכתב מקדים לחברות המפרסמות בבקשה  להסיר את הסתירה הקיימת בתוכן הפרסום המוצג, באופן שהפרסום יתוקן, כך שצמד המילים: "כל החנות" ימחק, או לחילופין,  לתקן את הפרסום באופן בו יוסרו הסייגים שבתחתית מודעת הפרסום:. במידה והחנות לא תתקן את הסתירה  המועצה מזהירה את הציבור לשים לב לאותיות הקטנות ולא להתפתות רק לשלטים מאירי העיניים.


המועצה לצרכנות אף משווה בין הפרסום בחנויות לבין אתרי המכירות של החנות / רשת. ובמקרה שיש פערים גדולים, המועצה דורשת שהפרסום יבהיר אם הינו תקף לחנויות הפיסיות בלבד או גם לאתר. מספר רשתות לא נענו לפניית המועצה, ובתקופה הקרובה תפעל המועצה נגדן במישור האזרחי.