המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 28/07/2015

סקר המועצה לצרכנות: חוק הסופרים גרם לצרכנים לצמצם את רכישות הספרים
מנכ"ל המועצה לצרכנות שלח מכתב ליו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט ח"כ יעקב מרגי בו כתב כי על פי סקר מיוחד שהזמינה המועצה לצרכנות ניתן להסיק כי חוק הסופרים פגע בציבור צרכנים, ובהתאם פגע מן הסתם גם במכירת הספרים ובהכנסת הסופרים בניגוד לכוונתו המקורית של החוק

 האם החוק להגנת הספרות והסופרים הטיב או פגע בצרכנים? לקראת דיון בנושא החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל (הוראת השעה),התשע"ג -  2013, המועצה הישראלית לצרכנות בקשה לבחון את השפעת החוק על רכישת הספרים בקרב הצרכנים בשנה האחרונה, באמצעות סקר שנערך בחודש יולי 2015 על-ידי  מכון המחקר "גיאוקרטוגרפיה".

 

במכתב ששלח עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות אל ח"כ יעקב מרגי, יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט בכנסת הוא הציג בפניו את ממצאי הסקר ואת עמדת המועצה לצרכנות בנושא.

 

מהסקר עולים הממצאים הבאים:

 

כ-38% מהנשאלים מדווחים כי רכשו פחות בשנה האחרונה או לא רכשו כלל ספרים חדשים בעברית לעומת כמות רכישותיהם בעבר.

 

כ- 50% מדווחים כי רכשו פחות בשנה האחרונה או לא רכשו כלל ספרים של סופרים שאינם מוכרים להם לעומת כמות רכישותיהם בעבר.

 

בבין אלו שהקטינו רכישה או הפסיקו לרכוש ספרים חדשים בעברית בשנה האחרונה, ענו כ- 46%, כי עשו זאת בגלל מחירים גבוהים או עקב העדר מבצעים.

 

מבין אלו שהקטינו רכישה או הפסיקו לרכוש ספרים חדשים בעברית של סופרים שאינם מוכרים להם בשנה האחרונה, ענו כ- 23%, שעשו זאת לאור המחירים הגבוהים או עקב היעדר מבצעים.

 

מבין אלו שרכשו פחות ספרים חדשים בעברית או לא רכשו כלל, כ- 43% מסכימים שעשו זאת בעקבות האיסור בחוק למכור ספרים חדשים בעברית במבצעים או בהנחות.

 

מבין אלו שרכשו פחות ספרים בעברית של סופרים שאינם מוכרים להם או לא רכשו כלל, כ- 42% מסכימים שעשו זאת בעקבות האיסור בחוק למכור ספרים חדשים בעברית במבצעים או בהנחות.

 

80% מן הנשאלים חושבים או בטוחים כי ירכשו יותר ספרים חדשים אם יתקיימו מבצעים והנחות משמעותיים יותר על ספרים חדשים בשפה העברית.

 

66% מן הנשאלים חושבים או בטוחים כי ירכשו יותר ספרים חדשים של סופרים שאינם מוכרים להם אם יתקיימו מבצעים והנחות משמעותיים על ספרים חדשים בשפה העברית.

 

"בהתבסס על נתונים אלה", כתב מנכ"ל המועצה לצרכנות, "ניתן להסיק כי "החוק להגנת הספרות והסופרים" פגע בציבור צרכנים משמעותי וגרם לו לצמצם את רכישות הספרים, ובהתאם פגע מן הסתם גם במכירת הספרים ובהכנסת הסופרים בניגוד לכוונתו המקורית של החוק".

 

עוד העריך עו"ד פלג כי "אם יחודשו המבצעים וההנחות, מסתמן מממצאי הסקר שיעלה באופן דרמטי היקף רכישת הספרים החדשים הן של הסופרים הותיקים והן של סופרים פחות מוכרים".

 

מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אומר כי רפורמה, גם אם נעשית בכוונות טובות, איננה יכולה להתעלם מהשפעתה על הצרכנים. ברפורמת הספרים שכחו את מקומו של הצרכן במשוואה, והתעלמו ממשמעות הפגיעה בו והשלכתה על השוק כולו. ביטול של מבצעים והנחות ביחס לספרים חדשים בתקופה בה יוקר המחיה מאמיר – גורם לצרכנים רבים לצמצם רכישות, ומכך נפגעים בראש ובראשונה הסופרים שלהם התכוונו לעזור. פעם נוספת התגלה - אומר עו"ד פלג- כי בשוק הוגן יש להתחשב גם בעוסקים וגם בצרכנים, ובשוק לא הוגן- הצרכנים הם אולי אלה שנפגעים ראשונים, אבל אחריהם ייפגע הענף כולו. כך בשוק המזון וכך עכשיו בשוק הספרים.