המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 07/07/2015

המועצה לצרכנות לתאגידים הממשלתיים: להתחשב בטובת הצרכן במכרזים ציבוריים
המועצה לצרכנות מבטיחה את השיקול הצרכני במכרזים ציבוריים: הצעת חוק חדשה שהגיש ח"כ יצחק וקנין בשיתוף המועצה תחייב את התאגידים הממשלתיים העורכים מכרזים, להתחשב בטובת הצרכן ובמחיר הסופי לצרכן

 צרכנים רבים הנוסעים ברכבת ישראל או המגיעים לבתי החולים, נאלצים לקנות מוצרים כגון קפה, כריכים ועוד במחירים מופקעים, מהזכיינים המפעילים נקודות מכירה במקומות אלה.


מבירור שערכה המועצה בנושא עולה כי במכרזים שעורכים גופים ממשלתיים/ציבוריים, הזוכה נבחר על סמך קריטריונים שמטרתם למקסם את הרווחים של אותם גופים, ואין תחרות או פיקוח על מחיר המוצר או השירות שניתן לצרכן שברוב המקרים הינו צרכן שבוי שאין לו יכולת בחירה. במצב עניינים כזה הצרכן צפוי לשלם מחירים גבוהים ולא סבירים בגין המוצרים או השירותים המסופקים במסגרת המכרז, בשל היעדר תנאי תחרות.


במסגרת מאבקה של המועצה לצרכנות ביוקר המחיה, ניסחה המועצה הצעת חוק שמקודמת בכנסת ע"י ח"כ יצחק וקנין. הצעת החוק קובעת כי בעת עריכת מכרז, התאגידים הממשלתיים יחויבו לוודא כי שיקולי הגנת הצרכן ומחירי מוצרים לצרכן הסופי יקבלו את המשקל המתאים בעת בחינת תוצאות המכרז. כלומר, יש לשקול גם את המחיר הסופי לצרכן ולא רק את התועלת לרשויות השונות ומקסום רווחיהם.


ח"כ יצחק וקנין: " מכרזים שעורכים רשויות וגופים ציבוריים עושים שימוש ב"טובין ציבוריים" - נכסים השייכים לציבור - ולכן הציבור זכאי ליהנות מהם ולכל הפחות להתחשבות ראויה שתביא עבורו את המחיר הנוח ביותר. הכללת השיקול של המחיר לצרכן הסופי במכרזים יעשה צדק ויבטיח כי שיקול המחיר שמשלם הצרכן יקבל משקל שאינו נופל משאלת הרווחיות של הרשות או הגוף הציבורי."


מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג אומר כי המחויבות הראשונה של תאגיד ציבורי היא לרווחת הציבור ולא לרווחי הזכיינים. הצעת החוק תבטיח כי הגופים הציבוריים לא יתנהגו כשותפים עסקיים של הזכיינים אלא ישפיעו בניסוח המכרזים שהם עורכים על העמדת מחירים הוגנים לצרכנים.