המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 21/06/2015

הצעת חוק - "משלוח התראת תשלום" עבר בקריאה טרומית
הצעת החוק שהגיש ח"כ יואל חסון נוסחה על ידי המועצה לצרכנות והוגשה בכנסת הקודמת על ידי בועז טופורובסקי. מטרת החוק היא להסדיר את אופן ההודעה ללקוח על קיומו של חוב ולמנוע גביה אגרסיבית ומקרים כגון פרשת איקיוטק

 המועצה לצרכנות ממשיכה בהליכים המשפטיים כנגד חברת איקוטק ובמקביל גם בכנסת נרשם צעד משמעותי כשהצעת חוק של ח"כ יואל חסון מהמחנה הציוני המכונה "חוק איקיוטק" עברה בקריאה טרומית במליאת הכנסת ברוב של 47 תומכים ללא מתנגדים.

 

הצעת החוק שאושרה בועדת שרים מבוססת על הצעת החוק של ח"כ טופורובסקי, הינה יוזמה של המועצה לצרכנות כלקח מטענות הצרכנים בעניין איקיוטק. במועצה לצרכנות קמה הצעת חוק זו כדי להתמודד עם תופעת הגבייה האגרסיבית ועל מנת למנוע גביית הוצאות גביה מיותרות. התיקון המוצע עשוי לסייע לכל מי שחייב כספים לשלם את החוב טרם העברת העניין לעו"ד. כמו כן, התיקון יאפשר לצרכנים להתמודד עם חובות שלא ידעו עליהם או שהם מכחישים כדי לאפשר להם להעלות את טענותיהם בפני העוסק, טרם העברת העניין לעו"ד.

 

בהצעת החוק נכתב: "לעיתים  מדובר בתביעות שאינן מבוססות או בהליכים שננקטו בעקבות עסקאות שלא בוצעו בהתאם לדין, למשל עסקאות מכר מרחוק שבוצעו ללא גילוי נאות או בלי שנשלח טופס הגילוי הסטטוטורי".

 

"לאחרונה אנו עדים לתופעה לפיה צרכנים רבים מקבלים מכתבים מאיימים מעורכי דין, הנשלחים במסגרת הליכי גבייה הנעשים באופן לא תקין. כמו כן, צרכנים מקבלים מכתבים מאיימים במסגרת הליכי גבייה בהוצאה לפועל, פעמים רבות על לא עוול בכפם, תוך שהם אינם מכירים כלל את החברה אשר בשמה טוענים עורכי הדין לחוב".

 

"נוסף על כך, כאשר מנסים החייבים לכאורה, ליצור קשר עם עורכי הדין הם נתקלים בבירוקרטיה סבוכה, ביחס מזלזל ובאיומים חסרי תקדים בדרישה לתשלום החוב. הצעת החוק נועדה להסדיר את אופן משלוח הדרישות לתשלום החוב. לפי המוצע, לפני כל נקיטת הליך גבייה, לרבות נקיטה בהליכים משפטיים, העוסק יהיה חייב לשלוח לצרכן מכתב ובו יופיעו שם העוסק, פירוט החוב ואופן חישובו והוכחה לקיומה של עסקה בין העוסק לצרכן".

 

"מדובר במהלך אשר מסדיר את הליך הגבייה של כל חוב שהוא, שכן צרכנים נדרשים לשלם ואינם יודעים או אינם זוכרים בכלל את דבר קיומה של העסקה ואינם יכולים להתגונן נגדה כדין. כתוצאה מכך נגרמות להם הוצאות ניכרות בגין צורך בייעוץ או בשירות משפטי. מתן המידע יעלה את הסיכוי שלא ייגבה חוב לא מדויק או לא נכון וימנע עשיית רווח מופרז של עורכי דין על חשבון הלקוחות, כאשר הדבר אינו באמת נדרש".

 

לצפייה בהצעת החוק לחצו כאן >>

 

לעדכונים שוטפים בפרשת איקיוטק ודרכי פעולה לחצו כאן >>