המועצה > סוגיות צרכניות > כל הסוגיות הצרכניות

כל הסוגיות הצרכניות

התחומים בהם מגיע לנו שירות בחינם

אין מתנות חינם אומרת הקלישאה הידועה, אבל מסתבר שישנם לא מעט תחומים בהם כן מגיע לנו הצרכנים שירות בחינם. היכנסו ללמוד מהם אותם תחומים וכיצד לדרוש לקבלם ללא כל עלות מצידכם.


 
שירותי תיקונים של מוצרי חשמל חינם: חוק הגנת הצרכן קובע כי על היצרן/היבואן לספק שירותי תיקונים חינם (כולל החלפת חלקים מקוריים) במשך שנה ממועד הרכישה או ההתקנה, עבור כל מכשיר חשמלי או אלקטרוני שמחירו עולה על 150 ₪. צרכנים רבים אינם מודעים לזכויות אלה ולמשל רוכשים שירותי תיקונים יקרי ערך עבור מכשירי סלולר למרות שהחוק מחייב מתן שירות חינם במשך שנה.
 
חוק הגנת הצרכן מחייב מתן שירות טלפוני חינם לתיקון תקלות בתחום המים, החשמל, הגז, התקשורת (טלפוניה, טלוויזיה ואינטרנט) ושירותי הרפואה הדחופה.
 
על פי חוק בניינים ציבוריים (מתקני שתייה למים צוננים) תשמ"ז-1986 : חובה להתקין מתקן שתיה בבניין ציבורי – וחובה להגיש לכל לקוח קנקן מים צוננים בבית אוכל.
 
שירותי חנייה בבתי חולים: על פי חוזר משרד הבריאות, ניתן פטור מדמי חניה למטופלים אמבולטוריים במחלקות דיאליזה ואונקולוגיה ולמלוויהם, על מי שנכנס ויוצא בתוך 20 דקות, על נכים, ועל מי שיש בידו אישור מהשירות הסוציאלי של בית החולים. הנהלות בתי החולים חייבות לפרסם מידע זה גם בכניסה לחניונים וגם במחלקות השונות.

על פי חוק האזרחים הוותיקים וחוקים אחרים נקבעו הנחות משמעותיות בתשלומי ארנונה, אגרת טלויזיה, כרטיסי כניסה לתיאטרון להצגות ועוד לאזרחים הוותיקים.

בחוזים רבים נקבע תנאי להצמדת התשלומים העתידיים למדד עולה בלבד. למשל בתחום רכישת דירה מקבלן, נקבע כי אם המדד עולה הסכום לתשלום יוצמד למדד אולם אם המדד יורד, לא תבוצע הצמדה. התיקון לחוק החוזים האחידים קובע חזקה כי תנאי כאמור הוא תנאי מקפח ויאפשר לבטל תנאי זה ולתבוע החזר כספי בגין הצמדה שאינה הדדית.

 
מידע נוסף על כל אחד מהתחומים ניתן למצוא בעמוד סוגיות צרכניות באתר המועצה