המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 09/03/2015

ביוזמת המועצה לצרכנות - בוטלה עמלת חיוב מפקיד בהחזרת שיק
הפיקוח על הבנקים מודיע על צעדים נוספים בתחום העמלות ובכך נענה לבקשת המועצה הישראלית לצרכנות בנושא השקים החוזרים. מנכ"ל המועצה לצרכנות: "נמשיך ונדרוש צעדים נוספים משמעותיים לשיפור יכולת ההשוואה של הלקוחות"בעקבות פניית המועצה לצרכנות לנגידת בנק ישראל לפני כחצי שנה בנושא עמלות על שקים חוזרים, הודיע היום הפיקוח על הבנקים על צעדים נוספים בתחום העמלות שתכליתם יישום של המלצות הצוות להגברת התחרותיות במערכת הבנקאית וחיזוק כוחם של משקי הבית והעסקים הקטנים.

 

בין התיקונים: ביטול עמלת חיוב מפקיד בהחזרת שיק. התיקון קובע, כי תאגיד בנקאי לא יהיה רשאי לחייב את מפקיד השיק ב"עמלת חיוב מפקיד בהחזרת שיק". כיום, לקוח מחויב בעמלה זו כאשר שיק שהפקיד לחשבונו חוזר ולא מכובד, ללא תלות בסיבת ההחזרה. זאת מאחר שככלל מפקיד השיק אינו יכול להתגונן מפני החזרת השיק, וכן משום שברוב המקרים הוא אף איננו מזוכה על ידי מי ששילם לו באמצעות השיק בסכום העמלה (במקרים בהם השיק חוזר מסיבות התלויות במי ששילם באמצעותו).

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג: "המועצה לצרכנות יזמה לפני כחצי שנה פניה לנגידת בנק ישראל, הדר' קרנית פלוג, על מנת לבחון המצב האבסורדי שהיה קיים אז, בו המפקיד, אשר לא חטא במאומה ולא ביצע שום עבירה, משלם "קנס" בגלל מוסר השיק, אשר רשם שיק ללא כיסוי,או  התרשל וכתב שיק פגום מסיבה טכנית או אפילו שגה בכתיבתו. אני שמח כי המפקח על הבנקים ממשיך להגביר את ההגינות והתחרותיות במערכת הבנקאית, אך כמובן שאין בכך די. המועצה לצרכנות תמשיך ותדרוש צעדים נוספים משמעותיים שתפקידם שיפור יכולת ההשוואה של הלקוחות".

 

עפ"י נתונים שפרסמה בעבר חברת המידע העסקי BDI, היתה בשנת 2012 עלייה בסכום השקים החוזרים. מספר השקים החוזרים בשל אי כיסוי מספק נאמד בכ- 1.53 מיליון, ובסכום כולל של כ- 6.4 מיליארד שקל.


 
תעריפוני בנקים בשקלים נכון ל- 20.10.2014