המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2011

ארכיון כתבות 2011

תאריך: 06/01/2011

"בתיקון שעשה משרד התקשורת בעניין הגבלת חשבון הסלולר  אין הגנה מספקת לצרכנים"

בימים אלה נערך שימוע של משרד התקשורת שנועד לאפשר לצרכנים אפשרות להגבלת חשבונות הסלולר. מנתוני הלמ"ס עולה כי משק בית ממוצע בישראל מוציא מידי שנה עבור  חשבונות סלולר כ 4,500 ₪. בכל צורת התקשורת עם חברות הסלולר לקוח המעוניין לשלוט בהוצאותיו זקוק קודם לאפשרות המעשית להגביל את החיוב החודשי ולמידע אודות זמן האוויר שצרך ועלותו.
במועצה לצרכנות מתקבלות תלונות  צרכנים שרכשו חבילת שירותי סלולר בתשלום חודשי קבוע , אולם בפועל חויבו בסכומים גבוהים בהרבה. התלונות ממחישות את הצורך של הצרכנים בכלי פשוט שיאפשר לשלוט על הצריכה ולהימנע מנזק כספי .
הצעת תיקון הרישיונות של משרד התקשורת מחייבת את חברות הסלולר לשווק רק 5 מסלולים מוגבלים שרק אותם ניתן יהיה להגביל בסכום החיוב החודשי.

לעמדת המועצה יש להרחיב את האפשרות להגביל את החיוב החודשי לכל המסלולים, כך שכלל הציבור, מבוגרים וילדים כאחד יוכלו לשלוט על הוצאותיהם בתחום הסלולר.
אולם, לעמדת המועצה לצרכנות, בתיקוני הרישיונות שיזם משרד התקשורת יש חסרונות שכן  על פי התיקונים המוצעים,  הדרך היחידה שצרכן יכול לשלוט בחשבון היא להחליף מסלול חיוב. מעבר למסלול חדש כרוך בהוצאות (דמי היציאה /החלפת מכשיר). בזמן שהטכנולוגיה הקיימת כיום מאפשרת מעקב ושליטה על כל חשבון, גם במסלול קיים.

המועצה סבורה כי מתן אפשרות להגביל את הצריכה אך ורק במסלולים מוגבלים חדשים תאפשר לחברות הסלולר שלא לאפשר לצרכן אפשרות להגביל את החיוב החודשי על ידי הצגה של מסלולים אלו כלא אטרקטיביים, או באופן פשוט יותר מבלי ליידע את הצרכן על הקיום של המסלולים המוגבלים.

לעמדת המועצה לצרכנות התיקון המוצע של משרד התקשורת מחטיא את מטרת ההסדרה ואינו מספק את ההגנה הדרושה לצרכני הסלולר. יש לאפשר לכלל הציבור  להגביל את חיוב הסלולר לכלל מסלולי החיוב.