המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2011

ארכיון כתבות 2011

תאריך: 19/06/2011

המועצה הישראלית לצרכנות: להחזיר לפיקוח מוצרי חלב שהוסר מהם הפיקוח, לבטל את גביית המע"מ על מוצרי החלב  שבפיקוח
 
לנוכח ההתייקרויות האחרונות במוצרי היסוד, המועצה לצרכנות קוראת לממשלה לבצע מספר צעדים ע"מ להקל  על נטל המחירים על הצרכנים, וביניהם  להחזיר לפיקוח מוצרי חלב בסיסיים שהוסר מהם הפיקוח , ולבטל את גביית המע"מ בגין מוצרי החלב שבפיקוח.

לעמדת המועצה צעדים אלו צפויים להפחית את מחירי המוצרים לכלל הציבור, למנוע מחברות מלהרוויח רווחים לא סבירים על גבם של הצרכנים ולהנגיש את המוצרים הבסיסיים לאוכלוסיות מעוטות היכולת שנפגעו בעקבות ההתייקרות של מוצרי החלב הבסיסיים בשנים האחרונות.
מנתוני המועצה לצרכנות באמצעות מחקרים ופרסומים שונים  נראה כי ההנחה הבסיסית שעמדה ביסוד הסרת הפיקוח ממוצרי החלב הבסיסיים ( לפיה קיימת תחרות בענף החלב)  לא התממשה, וקיים חשש כי יצרני ומשווקי החלב ומוצריו, ניצלו את הסרת הפיקוח ממחירי מוצרי החלב  (גבינת קוטג', חלב עמיד, שמנת מתוקה)  כדי להעלות מחירים להגדיל את רווחיהן על חשבון ציבור הצרכנים.
  • מחקר שביצעה המועצה לצרכנות באמצעות חברת "אפלייד אקונומיקס" הראה כי היצרנים והקמעונאים ניצלו את הסרת הפיקוח ממוצרים מסוימים על מנת להעלות מחירים בשיעור חד.
    התייקרות מוצרי החלב מהם הוסר הפיקוח גבוהה ב 23%, מהתייקרות מוצרים שנשארו בפיקוח בתקופה שבין 2006 (מועד הסרת הפיקוח) עד לאמצע 2009 .
  • מחיר קוטג' תנובה מינואר 2008 עד יוני 2011 עלה בכ 40% לעומת עלייה של 3.8% בלבד במחיר המטרה של החלב.
  • השוואה בינלאומית לגבי עלות הקוטג' מצביעות על כך כי מחיר הקוטג' בארה"ב ואירופה נמוך משמעותית מהמחיר בארץ בהתחשב ברמת ההכנסה של התושבים באותה המדינה
מנכ"ל המועצה לצרכנות עו"ד אהוד פלג אומר כי הצעדים המוצעים  יבטיחו  המשך מדיניות הרווחה של מדינת ישראל לאספקת מוצרי יסוד לכלל האוכלוסייה, ויקלו את נטל המחירים על הציבור.