המועצה > חדשות ועדכונים > ניוזלטר המועצה לצרכנות

ניוזלטר המועצה לצרכנות

משחק הוגן - חדשות המועצה הישראלית לצרכנות - דצמבר 2012

המהפכות הצרכניות שעברו בכנסת ואלו שמחכות לאחר הבחירות
בענף הסלולר אמנם נרשמו הישגים צרכניים במהלך כהונת הכנסת היוצאת, אך מהלכים חשובים כמו הגברת התחרות בין הבנקים וריסון יוקר המחיה - נכשלו. המועצה לצרכנות מיפתה את ההצלחות הבולטות בתחום, וסימנה את האתגרים של הכנסת הבאה - כמו הטלת קנסות על עבירות צרכניות ואיסור על פרסום מחירים פיקטיביים.


 

לאתר המועצה שלח לחבר תאריך הוצאה 18/12/2012 גליון מספר 43
חדשות הצרכנות

                   

חדש בתחום הצרכנות... 

המהפכות הצרכניות שעברו בכנסת ואלו שמחכות לאחר הבחירות.
בענף הסלולר אמנם נרשמו הישגים צרכניים במהלך כהונת הכנסת היוצאת, אך מהלכים חשובים כמו הגברת התחרות בין הבנקים וריסון יוקר המחיה - נכשלו. המועצה לצרכנות מיפתה את ההצלחות הבולטות בתחום, וסימנה את האתגרים של הכנסת הבאה - כמו הטלת קנסות על עבירות צרכניות ואיסור על פרסום מחירים פיקטיביים.
להמשך הכתבה>

סמארט
בעקבות תלונות צרכנים נגד חברת סמארט  פנתה המועצה  לצרכנות לשר החינוך  בבקשה  לבדוק את התנהלותה על מנת להפסיק  את הפגיעה בצרכנים. מהתלונות שהתקבלו במועצה עולה  כי כשצעירים, רובם חיילים משוחררים, נרשמו לקורס פסיכומטרי, שילמו בעזרת המענק אותו קיבלו ממשרד הביטחון, ביטלו השתתפותם- סמארט נמנעה מלהחזיר להם  את כספם כמתחייב בחוק. על אף שמדובר בגוף פרטי, לשר החינוך מוקנות סמכויות לביטול הרישיון לקבלת כספי חיילים משוחררים.  הימנעות סמארט מהשבת הכספים במועד לצרכנים,  מונעת מהם לעיתים לממש את זכותם ללמוד במקום אחר- זאת בנוסף לטרחה ועוגמת הנפש הנגרמים להם מהתנהלות זו. 
להמשך הכתבה>

 
טיפ- צרכנות נבונה

במסגרת הקמפיין לילדים "פראייר מי שמבזבז" , הוקם באתר ערוץ הילדים עמוד פעילות, הכולל  חידון נושא פרסים וטיפים לצרכנות נבונה.
למידע נוסף>


 
 
תלונה שטופלה בהצלחה

צרכן רכש מייבש כביסה. נמסר לו כי האחריות על המוצר היא לשלוש שנים. נתון זה צוין במפורש גם בחשבונית הקנייה. כעבור שנתיים, התקלקל המייבש. כשפנה לחברה לתקן  החברה טענה  כי האחריות תקפה אך ורק לשנה ממועד הרכישה. הצרכן נאלץ לשלם בעבור תיקון המייבש, ופנה למועצה לצרכנות לבירור ולקבלת החזר
להמשך הטיפול בתלונה >

 

 

 

 

 

 
חוק וסדר
ב 21.12.12 יכנס לתוקפו החלק השני של תקנות הגנת הצרכן- חובת גילוי מוצר מזון בפיקוח, הקובע  את חובת היצרן לסמן מוצרים בפיקוח ממשלתי. על פי התקנות חובה יהיה לסמן על גבי המוצר עצמו בגודל הגדול מ 12 פונט, את עובדת היות המוצר בפיקוח.
זאת בנוסף על התקנה שנכנסה לפני כחודשיים שחייבה את רשתות המזון ובתי העסק המוכרים מזון בפיקוח להציב שלטים שמבהירים כי המוצר בפיקוח , ומהו המחיר בפיקוח- ולמכור אותו במחיר שקבעה הממשלה. על פי התקנה, גם במכר מרחוק  (למשל באתר האינטרנט) חובה לגלות לצרכן את רשימת מוצרי המזון בפיקוח ואת המחיר הכולל שלהם,  במקום בולט לעין ובאותיות וספרות ברורות וקריאות".
מטרת התקנה  ליידע צרכנים שקיימת אפשרות זולה ומפוקחת על מוצרים שונים, לצד האפשרויות היקרות יותר שמוצעות למכירה בנקודות השונות. מסקרים שערכה המועצה לצרכנות עולה כי רבים לא מזהים את המוצרים שבפיקוח ולא מודעים למחירם.
 
חינוך והסברה

ילדים כותבים למועצה לצרכנות
במסגרת היחידות בחינוך לשוני וצרכנות נבונה שהפיקה המועצה לצרכנות בשיתוף משרד החינוך והנלמדות בבתי הספר, הועברו בכיתות ה' בבית הספר קשת  במזכרת בתיה, שהוא בי"ס המשלב דתיים וחילוניים יחד. יחידות הקשורות בצרכנות נבונה.
לאחר שהילדים למדו את הנושא, הם התבקשו כחלק משיעורי הבית לשלוח תלונות למועצה לצרכנות
התלונות הופנו למטפלים בתחום שיטפלו בהם כבתלונות הצרכנים הבוגרים ויענו לילדים.

 

 מאמר עמדה 

מזונות ילדים/עו"ד אברהם אלטלף
אחד הנושאים המרכזיים והמהותיים בכל הסכם גירושין נוגע להסדרים הכספיים של מזונות הילדים. תשלומי מזונות הילדים מיועדים לכסות את ההוצאות הכרוכות בגידול הילדים, ובעיקר מדובר בהוצאות מזון, ביגוד, הנעלה, מגורים וכדומה.
להמשך המאמר >

 

המועצה הישראלית לצרכנות - ארגון הצרכנים הגדול בישראל היא חברה ממשלתית, הפועלת, שלא למטרות רווח, במטרה להגן על הצרכנים ולשמור על זכויותיהם באמצעים הבאים: טיפול בתלונות, הסברה וחינוך, פתרונות לעוולות צרכניות, אכיפה והרתעה וקידום זכויות הצרכנים.  

להסרה מרשימת התפוצה אנא לחץ/י כאן

Powered by Publicators