המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 07/08/2016

סערת דגני הבוקר: בדיקת המועצה לצרכנות כיצד מושפעים המחירים מהפרשה?
בעקבות פרשת דגני הבוקר והחיידקים, יצאו סיירי המועצה לצרכנות לבדוק כיצד מושפעים המחירים והיכן המקום הזול ביותר לרכוש אותם? וגם: לקראת האולימפיאדה בדיקת מחירי הבירות והסניפים הזולים והיקרים בישראל



דגני הבוקר, אחד המוצרים המבוקשים ביותר כמעט אצל כל משפחה ישראלית, עלו לאחרונה לכותרות ודווקא לא באור חיובי. לצורך כך, סיירי המועצה לצרכנות יצאו לבדוק את מחיריהם של 11 סוגים שונים של דגני בוקר לפני הפרשה ואחרי הפרשה. האם ישנו שינוי כלשהו במחירים?

 

הסוגים שנבדקו היו: דגני בוקר עוגי בד"צ תלמה 750 גרם, דגני בוקר קוקומן כדורים בטעם שוקולד תלמה 500 גרם, דגני בוקר קוקומן צדפים תלמה 750 גרם, דגני בוקר שוגי בד"צ תלמה 1 קילו, דליפקאן פתיתי שישה דגנים מצופים דבש בתוספת אגוזי פקאן ושקדים פרווה בד"ץ תלמה 400 גרם, קוקומן דגני בוקר פיצפוצים בטעם שוקולד בד"ץ תלמה 500 גרם, קורנפלקס קקאו תלמה 500 גרם, קורנפלקס של אלופים תלמה 750 גרם, קינמונים דגנים פריכים מצופים קינמון חלבי תלמה 500 גרם.

 

בסך הכל נבדקו 12 רשתות. בניתוח הנתונים, בסך הכל ניתן לראות מגמה כללית של ירידת מחירים כאשר במקומות מסוימים המחיר דווקא עלה. נשאלת השאלה האם זה קשור לפרשה האחרונה שהתגלתה במוצרי הקורנפלקס של תלמה והרצון של של החברה למשוך לקוחות? אין לכך תשובה חד משמעית.

 

קורנפלקס של אלופים, המוצר המדובר, ניתן למצוא כיום במחיר של 14.50 ש"ח ברשת רמי לוי בממוצע. אותו מוצר בדיוק נמכר ברשת ויקטורי במחיר 17.66 ש"ח בממוצע. קוקומן דגני בוקר פיצפוצים בטעם שוקולד, עוד מוצר שעליו דובר לאחרונה, מצאנו ברשת אושר עד במחיר של 13.27 ש"ח בלבד בממוצע. היקר ביותר היה ברשת יש בשכונה במחיר ממוצע של 23.40 ש"ח. עשרה שקלים יותר!

 


לצפיה בנתונים בגודל מלא לחצו על התמונה

 

בדיקת מארזי בירות

 

לקראת האולימפיאדה, סיירי המועצה לצרכנות בדקו גם את מחירים של מאחרי הבירות ברשתות השיווק. הבדיקה כללה 5 סוגי מארזי בירות: בירה גולדסטאר, בירה היינקן, בירה סטלה ארטואה, בירה קרלסברג ובירה רד טובורג.

 

בנוסף לבדיקה הנוכחית, חזרנו גם לאותה בדיקה בדיוק שביצענו לפני יותר משנה בחודש יולי 2015. בסך הכל אפשר לראות מגמה כללית של ירידה במחירים. כמובן, שיש מותגים כאלו ואחרים שהמחיר עלה בחלק מהרשתות אך סך הכל המגמה הכללית היא של ירידה.

 

המארז הזול ביותר שמצאנו היה של בירה גולדסטאר ברשת מגה בעיר במחיר של 29.82 ש"ח בממוצע. ראוי לציין את את מארז בירה רד טובורג הנמכרת במחיר ממוצע של 29.90 ברשתות אושר עד, ויקטורי ויוחננוף. המארז היקר ביותר היה של בירה סטלה ארטואה, הנחשבת לאיכותית, במחיר של 60 ש"ח בממוצע ברשת יש בשכונה. את אותו מארז תוכלו לרכוש ברשת ויקטורי ויוחננוף במחיר של 39.90 ש"ח בממוצע. חסכון של 20 ש"ח על אותו מוצר!

 


לצפיה בנתונים בגודל מלא לחצו על התמונה

 

לצפיה הכתבה מתוך תוכנית חסכון

 

 

הבדיקה השבועית

 

השבוע בדקנו סל זהה ב-579 סניפים ברחבי הארץ בהסתמך על מידע שנאסף ממאגר המחירים האינטרנטי ומתצפיות שטח. בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז). מחירי רשתות טיב טעם, קינג סטור, סופר דבאח ע"י תצפיות שטח. כל המחירים בממוצע רשתי ועוגלו לשקלים שלמים. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות כגון טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר. רשתות קטנות (כגון קינג סטור) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.

 

הפער בין הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, בממוצע בעבור סל זה, עומד על כ- 34% פער של למעלה מ- 250₪ בין הרשתות השונות בעבור אותם המוצרים. את טבלת הממוצע הרשתי מוביל רמי לוי. בקצה היקר של הסקלה אנו מוצאים את קואופ שופ ואת מגה בעיר.

 

שימו לב כי קיימים פערים גדולים בין הסניף הזול והיקר ביותר בשתי הרשתות הזולות. אצל רמי לוי הפער עומד על כ-17.5% ואילו בסופר דבאח הפער הוא 21%. זו תוצאה של הורדת מחירים משמעותית בסניפים התחרותיים שלהם.

 



 

לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן