המועצה > סוגיות צרכניות > כל הסוגיות הצרכניות > הזמנתם מוצר או שירות מעסק שקרס או נקלע לקשיים? מדריך לצמצום נזקים

הזמנתם מוצר או שירות מעסק שקרס או נקלע לקשיים? מדריך לצמצום נזקים

 

במועצה לצרכנות מתקבלות תלונות רבות של צרכנים אשר דיווחו כי לא קיבלו את המוצרים שרכשו אף על פי שעברו חודשים ממועד האספקה שסוכם. כמו כן, שירותים שהוזמנו לא בוצעו במלואם.

ככלל, אנו נמצאים בתקופה של משבר כלכלי, ועסקים קטנים וגדולים מוצאים את עצמם בתקופה לא פשוטה שבה עליהם לנהל משברים וקשיי נזילות: ספקים נסגרים ומשאירים חובות, בנקים מקשיחים את מדיניותם לאספקת אשראי, צ'קים חוזרים ועוד.
 
להלן מדריך לצרכן למניעת הפסדים כספיים במקרה שבו עסק קרס או נסגר.
 
חשוב לציין כי גודל החברה  אינו מבטיח כי העסקה תצא לפועל והמוצר או השירות יסופקו במועד. עוד חשוב לזכור: גם חברה גדולה עלולה להיקלע לקשיים. יש לפעול בזהירות בכל מקרה.
 

 
שאלות נפוצות
 
 
מה הם סימני אזהרה שיכולים להעיד על קשיים?

התנהלות עסק יכולה להצביע על קשיים: מועדי אספקה ארוכים במיוחד, דחייה של מועדי אספקה, התחמקות מהלקוח שעומד על קבלת המוצר במועד, דרישה לתשלום מראש של מקדמה בסכום גבוה.
 
העסק דרש תשלום מראש של מלוא המחיר או מקדמה בסכום גבוה. מה לעשות?
חשוב להימנע מתשלום מלוא התמורה לפני מועד האספקה או מתשלום מקדמה בסכום גבוה. אפשר לשלם 10% מקדמה כ"דמי רצינות", אך אין כל הצדקה לשלם סכומים גבוהים . ברכישת רהיטים או מוצרי חשמל מומלץ להעדיף מוצר שקיים במלאי לאספקה מיידית.

העסק דרש צ'קים דחויים של מלוא סכום העסקה. האם אפשר לבטל צ'קים אם המוצר אינו מסופק במועד שנקבע?
הציבור לא מודע לכך שצ'ק סחיר הוא כמו כסף מזומן: אפשר להעביר אותו מאדם לאדם כאמצעי תשלום, ולנותן הצ'ק אין כל שליטה על התשלום: הוא לא יכול למנוע את התשלום גם אם הוא לא קיבל את הסחורה. הדרך היחידה למנוע העברת הצ'ק לצד ג' היא "להגביל את סחירותו" באמצעות כיתוב על גבי הצ'ק "למוטב בלבד" או "לא סחיר" בין שני קווים ( "קרוס"), ומחיקת המילה "לפקודת" לצד שם הספק (שם החברה או שם המוכר עצמו) ולאחר מכן המילה "בלבד". חובה למלא את שם הספק ושמו בלבד!

אפשר לבטל צ'ק "למוטב בלבד" במקרה שלא תקבלו את הסחורה. ביטול צ'ק סחיר הוא דבר מסוכן אם הצ'ק עבר לצד ג', כי אוחז הצ'ק רשאי לדרוש את התשלום ולפתוח תיק הוצאה לפועל נגד נותן הצ'ק (גם אם נותן הצ'ק לא קיבל כל תמורה עבורו).

האם אפשר למנוע העברת כסף לעסק כאשר משלמים בכרטיס אשראי?
חוק כרטיסי חיוב  קובע כי במקרה שבו  נכס לא סופק ללקוח  אף על פי שחלף מועד האספקה,  או כאשר העסק נסגר, אפשר לפנות לחברת האשראי ולעצור את התשלומים העתידיים. כמו כן,  אפשר לעצור תשלומים עתידיים כאשר הוגשה בקשה לצו פירוק , כינוס נכסים או פשיטת רגל.
במקרה זה יש לבצע את הפעולות  האלה:

1) לשלוח למוכר הודעה במכתב רשום,  ולציין בה כי רכשתם מוצר (לפרט את מספר ההזמנה והדגם), כי המוכר התחייב לספק את המוצר במועד מסוים, אבל  הוא עדיין לא סופק, ועל כן אתם מבטלים את העסקה.

2) לשלוח הודעה בפקס לחברת האשראי, ובה פירוט של תנאי עסקת האשראי ובקשה לעצור את התשלומים העתידיים בשל כשל תמורה. יש לצרף את ההזמנה ואת הודעת הביטול לעיל. אם העסק נסגר או פשט רגל יש לציין זאת במכתב.

מה אפשר לעשות לגבי התשלומים שכבר הועברו לספק?
חשוב לזכור: חברת האשראי לא אחראית לתשלומים שכבר הועברו לספק. אם העסק עדיין פועל,  אפשר לתבוע אותו בבית המשפט. אם העסק נסגר ומונה לו כונס נכסים על ידי בית המשפט,  אפשר להגיש "תביעת חוב" לכונס הנכסים ולצרף את כל המסמכים המוכיחים את החוב (הזמנה, חשבונית/קבלה...).
 
ברוב המקרים, הצרכנים הם האחרונים ברשימת הנושים, ובדרך כלל כשמגיע תורם לא נותר כסף בקופת הפירוק.  אם העסק נסגר ללא הליכי כינוס או "פשיטת רגל", אין למי לפנות ואין את מי לתבוע. לכן, חשוב מאוד להימנע מתשלום מראש עבור מוצר שמועד האספקה שלו אינו מיידי.
 
יש בידי תווי קניה או זיכויים של בית העסק. כיצד ניתן לממשו?
לפי עמדת המועצה לצרכנות, אם ניתן נגד מנפיק תו קנייה צו פשיטת רגל או צו פירוק, לא יוכל האוחז בתו לרכוש באמצעותו טובין או שירותים ממועד מתן הצו. כל עוד לא ניתן צו נגד מנפיק התו, האוחז בתו יוכל לרכוש מוצרים גם בעסקים שפרטיהם מופיעים על התו. במידה ומונה מפרק או כונס נכסים לבית העסק - יש לפנות אליו על מנת לקבל את שווי הזיכוי במזומן.
 

 
טיפים לצרכנים
 
1. דרשו מהמוכר לציין בהזמנה או בחוזה את מועד האספקה. זו הדרך היחידה להוכיח את מועד האספקה המוסכם ביניכם ולהגן על עצמכם במקרה שבו לא תקבלו את המוצר במועד שהובטח לכם.
 
2. דרשו מהמוכר לציין בהזמנה את מחירו של כל פריט. זו הדרך היחידה לעצור תשלומים עתידיים במקרה של אספקה חלקית.
 
3. אם המוכר לא סיפק את המוצר/השירות במועד הקבוע, יש לשלוח מכתב רשום ולהודיע על ביטול העסקה, וכן לשלוח פקס לחברת האשראי לעצירת תשלומים עתידיים. בהודעה לחברת האשראי יש לפרט את הסיבה לאי אספקת המוצר ( סגירת העסק, הפסקת הספקת מוצרים או שירותים מסוג זה  שנרכש או הגשת בקשה לצו "פשיטת רגל", או אי אספקה במועד שסוכם ).
 
4. אם לא מקבלים את הסחורה במעמד הרכישה, שלמו בצ'קים דחויים "למוטב בלבד", למועד המאוחר ממועד האספקה.
 
5. רצוי להזמין מהבנק צ'קים לא סחירים – זה לא עולה יותר.
 
6. ביטול צ'קים מחייב זהירות משפטית. מומלץ לא לעשות זאת ללא ייעוץ מקצועי.