המועצה > סוגיות צרכניות > כל הסוגיות הצרכניות > שאלות ותשובות בנוגע לביטול אירועים

ביטול עסקה לאחר רכישת כרטיסים לאירועים ומופעים - מדריך לצרכן
 
 
האירוע שאליו רכשתם כרטיסים בוטל? הכרטיסים שהזמנתם באינטרנט לא נמצאו? איחרתם ולא נתנו לכם להיכנס? לקראת חנוכה, המועצה לצרכנות מפרסמת שאלות ותשובות בנוגע לאירעים. היכנסו ללמוד מה הן זכויותיכם
 
 
 
כרטיסים למופעים, הצגות תיאטרון, מופעי זמר של אמנים ישראלים ואמנים מחו"ל וגם: כרטיסים לאירועי ספורט הפכו להיות חלק בלתי נפרד מחיינו לאורך כל שנה והאטרקציה העיקרית לילדים בחג החנוכה. רוב הכרטיסים הנרכשים מתבצתעים על ידי עסקת מכר מרחוק בטלפון או באינטרנט, הכוללים גם בחירת מקומות ועוד.
 
בעת ביצוע העסקה העוסק חייב לספק לצרכן טופס גילוי נאות וכן אישור רכישה בו מצויינים הפרטים המהותיים לעסקה בין השאר : פרטי העוסק, תאריך ושעת המופע, מחיר הכרטיסים או השירות, כולל מע"מ דמי טיפול וכד', זכות הביטול ועוד.
 
לא אחת אנו שומעים על אירועים רבים שבוטלו או הופסקו. בעקבות אירועים אלו, הנה לכם מספר שאלות ותשובות בנושא זכויות הצרכן במקרה של ביטול או דחיית המופע? באילו מקרים אתם זכאים להחזר כספי או פיצוי אחר ועד מתי ניתן להחזיר כרטיסים לאחר רכישתם?
 
הזכות לביטול עסקה לאחר רכישת כרטיסים הינה בהתאם לאופן שבו בוצעה העסקה-

במידה שהעסקה בוצעה במכר מרחוק (אינטרנט/טלפון), הרי שחוק הגנת הצרכן מאפשר לצרכן לבטל את העסקה, בתוך 14 ימים מביצוע העסקה או מקבלת טופס גילוי נאות לפי המאוחר מבניהם., ובלבד שהביטול לא ייעשה 7 ימים שאינם ימי מנוחה קודם לקבלת השירות. העוסק רשאי לגבות דמי ביטול בשיעור 5% מהסכום ששולם או 100 ₪ הנמוך מבניהם.

בהעסקה פרונטאלית (בבית העסק) הרי שתקנות הגנת הצרכן (ביטול עסקה), תשע”א-2010. קובעות שביטול עסקה ניתן לבצע באמצעות הודעה למשרד הכרטיסים ממנו נרכשו הכרטיסים, בתוך 14 ימים ממועד ביצוע העסקה, ובתנאי שהביטול ייעשה 14 ימים , שאינם ימי מנוחה, לפני מועד האירוע.

עפ"י תקנות ביטול עסקה, הצרכן יהיה זכאי להחזר כספי בהתאם למחיר ששולם בפועל, בניכוי דמי ביטול בסך של 5% ממחיר העסקה או 100 ש"ח הנמוך מביניהם.

 
שאלות ותשובות

 

 
רכשתי כרטיסים למופע שיתקיים בעוד חודשיים, באתר אינטרנט. אני מעוניין לבטל את העסקה, עד מתי ניתן להחזירם להחזיר את הכרטיסים?
על פי החוק, רשאי הצרכן לבטל את עסקת מכר מרחוק של שירותי נופש נסיעה ובילוי בתוך 14 ימים מיום עשיית העסקה, ובלבד שהביטול ייעשה לפחות שבעה ימים, שאינם ימי מנוחה, קודם לתאריך המופע.
 
מומלץ להודיע למוכר על ביטול העסקה בכתב, באמצעות הדואר בפקס או הדואר אלקטרוני. על המוכר להשיב לצרכן תוך 14 ימים ממועד קבלת הודעת הביטול את הסכום שנגבה, בניכוי דמי ביטול בגובה של 5% מסכום העסקה או 100 שקל, הנמוך מביניהם.
 
חשוב לדעת! אם העסקה נעשתה בקופת המוכר, ניתן להחזיר את הכרטיסים עד 14 יום שאינם ימי מנוחה קודם לתאריך המופע.
 
רכשתי כרטיסים למופע של להקה מחו"ל, אך שבוע לפני המופע הלהקה הודיעה על ביטול הגעתה. האם אני זכאי להחזר כספי מלא?
כן, עליך לגשת למשרד הכרטיסים ממנו רכשת את הכרטיס ולדרוש החזר כספי מלא. במידה והרכישה נעשתה באמצעות האינטרנט – עליך לפנות לאתר וכן לחברת האשראי בדרישה לביטול העסקה (ככל שחשבונך טרם חויב). אם חשבונך כבר חויב חברת האשראי אינה חייבת לזכות אותך.
 
רכשתי כרטיסים למופע בתאריך מסויים אך הודיעו לי שהמופע נדחה לתאריך אחר שאינו מתאים לי. האם אני זכאי לבטל את הכרטיסים?
 זכותך המלאה לא להסכים למועד החדש בו נקבעה ההופעה. כמו בשאלה הקודמת, במידה שהתאריך המקורי שונה – עליך לפנות למשרד הכרטיסים/אתר האינטרנט ולדרוש החזר כספי מכיוון שהתאריך החדש לא מתאים לך.
 
רכשתי כרטיסים להצגה באמצעות האינטרנט, אולם כשהגעתי לאולם הקופאית לא מצאה את הכרטיסים וטענה שההזמנה אינה קיימת? מה עושים?
ראשית עליך להביא הוכחה על אישור ההזמנה ואישור התשלום – מייל שקיבלת או תדפיס מאתר האינטרנט. עם ההוכחה הזו עליך לגשת להנהלת התיאטרון ולדרוש החזר כספי. במקרים מסויימים ניתן אף לקבל פיצוי על עוגמת הנפש. במידה ואין לך אישור או אסמכתא – נסה להשיג הוכחה על התשלום באמצעות חברת האשראי.
 
במהלך משחק כדורגל, המשחק הופסק. האם אני זכאי להחזר כספי?
הפסקת משחק כדורגל הינו אירוע חריג ויוצא דופן. ככל שאין הסדרה אחרת של הנושא בתקנון התאחדות הכדורגל, המועצה לצרכנות סבורה שאם המשחק לא נדחה למועד אחר על המוכר להשיב לכל הרוכשים את עלות הכרטיס.
 
רכשתי כרטיסים למופע, אבל לא הצלחתי להגיע למופע עקב פקק תנועה או חסימת כביש. מה הן זכויותיי?
פקק תנועה או חסימת כביש אינם אירוע מסכל.  על הצרכן לבדוק מראש אם יש פקקים חסימות כביש וכדומה.
 
רכשתי לילדי כרטיסים לאירוע, אבל טעיתי בתאריך והגעתי יום למחרת. האם אני זכאי להחזר כספי עקב כך שלא צפיתי במופע?
 ממש לא. אפילו חוק הגנת הצרכן לא יעזור לך במקרה כזה. הייה ערני ובדוק היטב את תאריך המופע ושעת המופע.
  
על אף ביטול האירוע, חברת הכרטיסים מסרבת להחזיר לי את הכסף. מה לעשות?
מצב זה מוגדר בחוק כ'כשל תמורה' - תשלום ללא קבלת כל תמורה. אתם מוזמנים לפנות אלינו באמצעות מילוי טופס תלונה בצירוף המסמכים הרלוונטיים

 

 
שאלות ותשובות לנוכח משבר הקורונה
 
 
מופעים שבוטלו בגלל וירוס קורונה – האם מגיע לצרכנים החזר?
במקרה שהמופע בוטל על ידי המארגנים, לצרכן מגיע החזר כספי מלא. יש לפנות לחברה שממנה רכשתם את הכרטיסים וכן לחברת האשראי (בתנאי שחשבונכם טרם חוייב) בדרישה לעצור תשלומים עתידיים.
 
צרכנים שהזמינו כרטיסים להצגות, אירועים, או הופעות אבל הם בעצמם מבטלים מחשש לקורונה – האם מגיע להם החזר?
כרטיסים שהוזמנו בעסקת מכר מרחוק בטלפון או באינטרנט ניתנים לביטול בהתאם לחוק בתוך 14 ימים ממועד ביצוע העסקה, או קבלת טופס גילוי נאות לפי המאוחר, ובלבד שיש למעלה מ – 7 ימים (לא כולל שבת וחג) לפני מועד האירוע.

לאחר מועדי הביטול הקבועים בחוק, יש לבדוק את מדיניות ביטול העסקה של החברה ממנה רכשתם את הכרטיסים. המועצה הישראלית לצרכנות פונה לבתי עסק ומצפה מהם לגלות רגישות כלפי צרכנים ולשקול שינוי של מדיניות ביטולי עסקה לטובת הצרכנים, לאור התפרצות נגיף הקורונה.

אם חלף המועד הקבוע בחוק או המדיניות אינה מאפשרת ביטול, בדקו האם קיימות המלצות של משרדי הממשלה שלא לקיים אירועים מסוג זה. ככל שקיימות המלצות להימנע מלהגיע לאירועים מהסוג שהזמנתם, לעמדת המועצה הישראלית לצרכנות, ההמלצה מקימה לצרכן זכות לבטל את העסקה בשל טענת סיכול. לבית המשפט הסמכות לקבוע אם בנסיבות העניין לצרכן הזכות לבטל את העסקה ולקבוע את ההחזר המגיע לו, בהתאם לשיקול דעתו.
 
צרכנים שהזמינו שירות וכעת מבטלים – האם מגיע להם החזר?
במקרה שהזמנתם אירוע באולם, בדקו את החוזה שעליו חתמתם ואת תנאי הביטול המפורטים בו. אף אם המועד הקבוע בחוזה חלף, פנו למנהל האולם ונסו להגיע איתו להסדר, או לקבוע תאריך אחר לאירוע. לאור החשש הכבד של האזרחים מהידבקות, בעיקר של מוזמנים מאוכלוסיה מוחלשת – קשישים, בעלי מערכת חיסונית לקויה, המועצה מבקשת מבעלי עסקים לגלות התחשבות וגמישות שיאפשרו לצרכנים לקיים את האירוע או לבטל את העסקה, מבלי לאבד את כל כספם.