המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2021

ארכיון כתבות 2021

תאריך: 11/07/2021

הילד נכנס לבידוד או נמצא מאומת לקורונה - האם מגיע לנו החזר כספי על הקייטנה?
עו"ד הדס יעקובסון ארידור מהמחלקה המשפטית במועצה לצרכנות מנסה לעשות סדר בדברים: מה ההבדל בין המצב השנה לעומת השנה שעברה? באילו מקרים ניתן לדרוש החזר כספי ומה קורה אם הקייטנה מתקיימת, אבל האטרקציות בוטולו?

 

 

מתוך סדר יום (כאן ב)

 

קייטנות הקיץ נחשבות גם כך להוצאה יקרה מאוד עבור משפחות רבות, אולם כעת בתקופת הקורונה קיימת אי ודאות גדולה מה קורה אם הילד צריך להיכנס לבידוד? האם הקייטנה משנה את האופי שלה והאם ניתן לבטל את העסקה ולקבל את הכסף בחזרה? נכון לתחילת יולי, ישנם כ-1,000 חולי קורונה כשרובם ילדים וכ-20 אלף מבודדים בכל מערכת החינוך.  כמעט 60 אחוזים הם תלמידי בתי הספר היסודיים. כ-7 בתי ספר נסגרנו ואין בהם את קייטנות בית הספר של החופש הגדול וכמובן שגם לקייטנות רבות אין אפשרות לשלוח ילדים חולים או מבודדים. חלקם נרשמו וקיבלו הודעה שהקייטנה נסגרה. להבדיל מבית הספר של החופש הגדול, בקייטנות הפרטיות אין כל-כך פיקוח ואין גורם מסדיר.

 

עו"ד הדס יעקובסון ארידור מהמחלקה המשפטית במועצה לצרכנות מנסה קצת לעשות סדר בדברים:  "אנחנו במצב שהוא קצת שונה מהמצב שבתחילת משבר הקורונה. אם בתחילת המשבר היו הנחיות של משרד הבריאות על בידוד של 14 יום, סגירת הקייטנות וכיוצ"ב, הטענה היתה טענה של סיכול, קרי: שני לא יכולים לקיים את ההסכם. השירות לא ניתן ולכן ניתן היה לקבל החזרים. היום אנחנו בסיטואציה אחרת: מצד אחד הקורונה עדיין איתנו ברמה כזו או אחרת. גם כשההורים רשמו את הילדים לקייטנות הם לקחו בחשבון שהמחלה עוד כאן. מצד שני - הקייטנה מתקיימת כסדרה". 

 

"במקרה שבו חלילה ילד נכנס לבידוד זה בעצם מקביל למצב שבו חלילה ילד חולה. במקרה הזה אין לנו באמת זכות אמיתית לדרוש החזר כספי. אין שום הוראה בדין לקבלת החזר בגין הימים האלה, אפילו אם הילד נדבק או נחשף לחולה מאומת במסגרת הקייטנה. זה פשוט חלק מהסיכונים שאנחנו לוקחים בשלב הזה כשאנחנו נמצאים במצב של אי ודאות. מאידך, גם בעלי העסקים שפתחו קייטנות וכבר השקיעו את הכספים ומשלמים למדריכים ולאטרקציות - מבחינתם הקייטנה מתקיימת וגם הם לא יכלו לצפות שילד כזה או אחר לא יגיע או לחילופין יוטל בידוד על כל מערך הקייטנות".

 

"בקייטנות של בית הספר של החופש הגדול המצב הוא טוב יותר. המחיר הוא מסובסד ובחלק מהמקרים ניתן לקבל החזר כספי ובסופו של דבר תהיה החלטה של משרד החינוך באופן מוסדר בנוגע להחזרת הכספים עבור קייטנות שלא יצאו לפועל או ילדים שלא יכול כלל להגיע בגלל הקורונה. לעומת זאת, בקייטנות הפרטיות מדובר בחוזים פרטיים והחשיבות, עוד טרם הקיץ התחיל, שמאוד חשוב להכניס סעיף קורונה להסכם עוד לפני שזה קורה כי אנחנו כבר מכירים את הסיטואציות. בסופו של דבר זה ייגמר בהסכמות. החוק לא יעזור במקרה הזה."

 

"במקרה של שינוי באופו הקייטנה עקב מגבלות קורונה, כאן אנחנו כבר נכנסים למצב של שינוי בתנאי העסקה. אם השינוי גם גורם לירידה בהוצאות של אותו בית עסק, נניח הובטחה נסיעה ללונה פארק או לפארק מים ובסוף האטרקציות בוטלו והקייטנה היא רק במתחם הקייטנה,  מטבע הדברים אין מקום לגבות זאת מההורים ומגיע לנו החזר ולו יחסי. אבל גם במקרה זה יש לבחון כל מקרה לגופו ולהבין מה המשמעות הכלכלית של ביטול האטרקציה. לא כל שינוי בההרח מזכה בהחזר".   

 

"בימים אלו אנחנו מתחילים לקבל את זרם הפניות. אנחנו מנחים שעד סוף החופש אנחנו נגיע כבר לעשרות פניות".

 

למדור המיוחד באתר המועצה בנוגע לוירוס הקורונה - הכולל את כל המדריכים, מכתבים להורדה, הנחיות ומידע לצרכנים לחצו כאן >>