המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 24/03/2014

המועצה לצרכנות קוראת למנוע גביה אגרסיבית של משרדי עורכי דין
בעקבות פרשת איקיוטק הגישה המועצה לצרכנות וח"כ בועז טופורובסקי הצעת חוק שתגן על הצרכן מפני תהליכי גביה אגרסיביים של משרדי עורכי דין שלא כדין. מנכ"ל המועצה לצרכנות: "ההגינות מחייבת בתי-עסק לא רק בעת קשירת עיסקה אלא גם במהלך גביית התשלום"

 

 

קיבלתם דרישת תשלום מאיימת ממשרד עורכי דין בדבר חוב שאינו מוכר לכם? זו פעם ראשונה שנודע לכם על חוב לגורם כלשהו, שלא פנה אליכם במשך שנים רבות? קיבלתם דרישה להוצאה לפועל על בסיס חוב שאינו ידוע לכם כלל? אתם לא לבד! אלפי צרכנים בישראל נתקלים מדי יום בבעיה לא פשוטה זו.


במקרים רבים, החברות פועלות בדרכי גביה אגרסיביות תוך היעזרות במשרדים של עורכי דין.
בעקבות פרשת איקיוטק החליטו המועצה הישראלית לצרכנות וח"כ בועז טופורובסקי לשתף פעולה ולפעול למיגור התופעה, באמצעות הצעת חוק ייחודית אשר תגן לראשונה על הצרכן מגבייה אגרסיבית זו.


כאשר יש חוב לבית העסק, העוסק יכול לפעול לגביית החוב מהלקוח, בהתאם לכללי ההתיישנות ובלבד שלא עברו 7 שנים ממועד העסקה. במקרים רבים נדרש הצרכן לראשונה לשלם לאחר שנים רבות ממועד יצירת החוב, ולעיתים סמוך למועד התיישנות החוב, כך שקיים קושי רב אצל הצרכן לזכור את השתלשלות העניינים כפי שארעה מול בית העסק ולהתגונן בהתאם. כתוצאה מכך נגרמים לצרכנים הוצאות ניכרות בגין צורך בייעוץ או שירות משפטי.


כאשר הצרכן פונה למשרד עוה"ד לשם קבלת אסמכתא לעסקה או לחוב- לרוב הוא אינו מקבל דבר, מה שמקשה עליו עוד יותר להתגונן. לעיתים מדובר בהליכים משפטיים שננקטו ע"י בית העסק בעקבות עסקאות שבוצעו שלא בהתאם לחוק: עסקאות מכר מרחוק שבוצעו ללא גילוי נאות, אי משלוח טופס הגילוי הסטטוטורי וכו'. בית העסק מנסה את שיטת "מצליח": פונה למשרד עורכי דין שיגבה בעבורו את התשלום על העסקה (גם אם היא לא חוקית), בהנחה שהצרכן יראה מכתב מעו"ד, יבהל וימהר לשלם החוב.


חה"כ טופורובסקי והמועצה לצרכנות מבקשים לחייב את העוסק, בטרם נקיטת כל הליך גביה של החוב (לרבות בטרם פניה באמצעות עורך-דין), לוודא כי הצרכן קיבל את מלוא המידע הנחוץ לו בדבר קיומו של החוב, גובהו ואופן חישובו כדי שיוכל לכלכל בהתאם את התנהלותו אל מול דרישת התשלום.


כזכור– המועצה לצרכנות גם יזמה פנייה לארגון הצרכנים הבינ"ל בהצעה להוסיף זכות צרכנית תשיעית על שמונה הזכויות הבסיסיות: הזכות להתגונן.


קידום הצעת החוק תפסה תאוצה בעקבות פרשת "איקיוטק"- פרשה בה חברת איקיוטק ניסתה ועדין מנסה לגבות חוב של אלפי שקלים מכ- 100,000 אזרחים (בניהם קשישים וקטינים). חברת איקיוטק מפעילה מספר משרדי עורכי דין אשר פועלים באגרסיביות ובאיומים כלפי אזרחים שלרוב אין להם כלל מושג על איזה חוב מדובר. חה"כ טופורובסקי יזם לאחרונה דיון בועדת הכלכלה בנושא- כל משרדי הממשלה הרלוונטים מחו כנגד התופעה ואף נפתחה מחדש חקירה של משטרת ישראל בנושא.


ח"כ בועז טופורובסקי: "לא האמנתי כי חברות ומשרדי עורכי דין בישראל מוכנים לפעול בצורה כה אגרסיבית ולא אתית מול הצרכנים, אך מהרגע בו נחשפתי לפני חצי שנה לפרשת איקיוטק הבנתי עד כמה הצרכן אינו מוגן מספיק ועד כמה קל לנצל את הפרצות בחוק בשביל להונות אותו. לכן, הגשתי הצעת חוק זו יחד עם המועצה לצרכנות- הגיע הזמן לשים סוף לחגיגה הזו על גבם של הצרכנים."


עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות: " ההגינות מחייבת בתי-עסק לא רק בעת קשירת עיסקה עם צרכן אלא גם במהלך גביית התשלום ממנו, ותנאי ראשון לקיומה הוא חשיפת מלוא המידע לגבי דרישת החוב בפני הצרכן כדי לתת לו את ההזדמנות להתגונן. "שיטת מצליח" בה נוקטים היום בתי עסק, בין היתר בעזרת מכתבי הפחדה חתומים בידי עורכי-דין, היא שיטה פסולה שתגיע לקיצה עם חקיקת החוק המוצע".

להודעה זו מצורפת הצעת החוק של המועצה לצרכנות וח"כ בועז טופורובסקי. יש להוסיף כי בכוונת חה"כ טופורובסקי להתעקש על הכנסת סעיף רטרואקטיבי אשר ידאג גם לנפגעי פרשת "איקיוטק", זאת לאחר הצהרת שר התקשורת כי יתמוך במהלך זה.

 

לצפיה בהצעת חוק הגנת הצרכן (תיקון – דרישת חוב בגין עיסקה צרכנית), התשע"ד–2014 לחצו כאן