המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 22/07/2014

הצעת החוק לפיקוח על מחירי הפירות והירקות יצאה לדרך
המועצה הישראלית צרכנות, בשיתוף התאחדות האיכרים בישראל, יזמו הצעת חוק לפיקוח על פערי השיווק בפירות וירקות. את הצעת החוק החדשה מוביל ח"כ זבולון כלפה, יו"ר השדולה החקלאית בכנסת ומספר חברי כנסת נוספים

 

 

הצעת חוק לפיקוח על מרווחי שיווק בפירות וירקות, הוגשה אמש לכנסת על ידי יו"ר השדולה החקלאית בכנסת, ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי) אשר יוביל את הצעת החוק בשיתוף עם חברי הכנסת: יצחק ועקנין (ש"ס), איציק שמולי (עבודה), עומר בר לב (עבודה) ועדי קול (יש עתיד).


הצעת החוק, אשר נולדה בשיתוף פעולה בין הצרכנים לחקלאים באמצעות המועצה הישראלית לצרכנות והתאחדות האיכרים בישראל, תאפשר מחירים הוגנים לצרכן כך שכל אזרחי ישראל יוכלו ליהנות מתוצרתה הטרייה של החקלאות הישראלית ותצמצם מרווח השיווק בין החקלאים לקמעונאים, שיש בו כדי להכתיב את ההיצע והביקוש ואת רמת המחירים הגבוהה לצרכן והנמוכה לחקלאי.


89% מהציבור תופסים את מחירי התוצרת החקלאית כיקרים. בסקר קודם שהזמינה המועצה לצרכנות (דצמבר 2013), העידו 46% מן הצרכנים כי יפחיתו צריכת פירות וירקות אם תוחל עליה של 20% במחיריהם, ואילו במקרה של התייקרות של 50% במחיר, יפחיתו 67% מהם את כמות הירקות הבסיסיים שירכשו, ו- 72%(!) יפחיתו את כמות הפירות הבסיסית שירכשו.


מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג אומר כי ההצעה תשים קץ לפערי התיווך הגבוהים המקפחים את החקלאים ואת הצרכנים כאחד. כשאין ריסון עצמי דרוש ריסון חיצוני, להבטחת שוק הוגן בישראל של פירות וירקות.


נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי: "בשנים האחרונות חוליות התיווך בשרשרת השיווק ובראשן רשתות השיווק הגדולות, איבדו כל רסן והמחירים לצרכן האמירו לפער של מאות אחוזים מהמחיר לחקלאי. הצעת החוק תשים קץ לחזירות הקמעונאית על חשבון הצרכן והחקלאי גם יחד".

 

עוד בנושא: בדיקת פערי התיווך: רשתות השיווק גוזרות קופון של מאות אחוזים