המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2013

ארכיון כתבות 2013

תאריך: 23/06/2013

הצעת חוק חדשה: הסוף להטעיות בפרסומי צימרים 
הבטיחו לכם צימר עם נוף לכנרת וקיבלתם צימר עם נוף לשדה קוצים? הבטיחו ג'קוזי מפנק וקיבלתם מקלחון? הצעת חוק חדשה מציעה לשים סוף לתופעה המרגיזה. מנכ"ל המועצה לצרכנות: הצרכנים לא צריכים להירתע מלתבוע בבית משפט לתביעות קטנות

 

תמונת אילוסטרציה. אין קשר בין התמונה לכתבה עצמה


ישראלים רבים נשבים בקסמי תמונות הצימרים הירוקים, מוציאים אלפי שקלים ומגלים: הקשר בין מה שראו באינטרנט לבין המציאות מקרי בהחלט. הצעת חוק תשים סוף לתופעה המרגיזה. בצימר, להבדיל מבתי מלון, בדרך כלל מדובר בבעלות פרטית. הנופשים מחפשים נופש מסוג אחר, לכן האכזבה היא הרבה יותר גדולה. התסכול הרב ועגמת הנפש בהחלט היוו קרקע פורה להתערבות שלטונית שתגרום להגברת ההרתעה מפני תופעות כאלה. זו מה שהצעת החוק באה לעשות.

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות עו"ד אהוד פלג: "מדובר דווקא בצרכנים שרצו להיות צרכנים נבונים ולעשות בדיקה והשוואה לקראת תהליך קבלת ההחלטה לאן לצאת לחופשה. ועשו את הטעות המרה של הסתמכות על פרסומי אותו צימר או אותו מלון שלוו בתמונות שלא השאירו מקום לספק לגבי מידת העונג והחוויה שמצפה והמציאות בשטח הייתה שונה בתכלית. היו שינויים שקשה להסביר איך המרחק הוא כל כך רב מהצילומים שצולמו, מהבטחות שניתנו, ואני לא מדבר בכלל על מידת ההגינות שבפרסומים כאלה, אלא על כך שהמציאות הזאת יוצרת עוגמת נפש מיוחדת, מאחר שהיא תופסת את הצרכנים באיזשהו רגע שבו הם חשבו לתומם שהם יעשו פסק זמן במציאות היום יומית שבה הם צריכים להזהר באופן מתמיד מהטעיות צרכניות, מכל מיני דברים שמציקים להם, ובאמת, לתת לעצמם רגע של רגיעה ונחת.

 

והנה, המציאות טפחה על פניהם, והם כבר בעצם בחופשה, עם אפשרויות תמרון מאוד מאוד מצומצמות, ובואו נזכור שהדבר הזה פועל גם נגד תיירים, והם בכלל, כבר שילמו את הכסף מראש. הגיעו עם סכום כסף שמספיק להם להוצאות האחרות פה, ולא לקח בחשבון גם את ההוצאות העודפות על לינה במקום אחר, במקרה שהם יצטרכו להחליף מקום, פשוט מחוסר רמה של התנאים שמצפים להם במקום ששם הם הזמינו.

 

המועצה לצרכנות ממליצה לפני היציאה לנופש לבחון ולקרוא המלצות לצימרים באינטרנט, גם אם חלק מהן לפעמים מפוברקות. שווה לפחות לבדוק על הנושא. ישנם אתרים נסמכים לביקורת צימרים, ללא רווח כלכלי מזה. הצרכן יכול בעצמו להקטין את מידת עגמת הנפש והנזק ופשוט לסרב להכנס למקום שנמצא שונה מאוד לרעה מהמקום שאותו הוא הזמין, וזה אם יש כמובן בקרבת מקום חלופות. כנ"ל נכון הדבר לגבי תיירים.

 

התיקון חקיקה שמוצע הוא בהגדלת קנס שבאמת הוא סכום מאוד מרתיע, אבל יש גם צעדים שאנחנו מנסים ליזום במועצה לצרכנות, לגבי צעד עצמי שהצרכן יוכל לנקוט בו כלפי אותו המקום, וזה לתבוע בבית המשפט לתביעות קטנות, בתביעה קטנה נגד בית העסק, נגד אותו המקום שביצע כלפיו הטעיה שהיא לא רק עבירה פלילית, אלא היא גם עוולה, וזה באמצעות שירות חדש שהמועצה לצרכנות השיקה: אנחנו ננסח עבור צרכנים, במקרים כאלה, את כתבי התביעה לבית המשפט לתביעות קטנות, אם בית העסק לא ייעתר ויפצה אותם, על פי דרישת המועצה. הציבור מוזמן לעשות בו שימוש, העיקר לא לישון על הזכויות שלך שנפגעו, לדרוש אותן, לעמוד עליהן, כי בכך אתה גם עוזר לעצמך, וגם עושה שירות לכלל ציבור הצרכנים במאבק למען ההגינות במדינה".