המועצה > פרוייקטים > המחלקה לאכיפה אזרחית > פסקי דין בתביעות קטנות שנוסחו ע"י המועצה לצרכנות

פרידמן נ' מטבחי דקל בע"מ - דרישה ל-15% דמי ביטול עבור מטבח

 

חברת המטבחים דרשה 15% עבור ביטול עסקת מטבח שטרם החלה לתכנן

 

צילום: ליאור וייץ. תמונת אילוסטרציה להמחשה בלבד

 

במועצה לצרכנות מתקבלות תלונות רבות נגד עוסקים המשווקים מטבחים, בהן נמסר כי הצרכנים בקשו לקבל הצעת מחיר והוחתמו על מסמך הזמנה, ונדרשו לשלם מקדמה. הצרכנים מוסרים כי כאשר בקשו לבטל את העסקה זמן קצר לאחר ביצוע ההזמנה ו/או לפני ביצוע מדידות בדירה  וחתימה על תוכנית מפורטת, העוסקים דרשו תשלום דמי ביטול בשיעור 10%-20%.

 

ביוני 2018 פרסמה הרשות להגנת הצרכן והסחר הוגן מסמך מדיניות אכיפה ובו נקבע מפורשות כי זכות הביטול פגה בתום 3 ימים מיום ביצוע העסקה, אולם "כאשר נדרשות מדידות בבית הצרכן לאחר מועד עשיית העסקה – ייספרו 3 ימי עסקים ממועד המדידות ובכל מקרה לא יאוחר ממועד ההרכבה". על אף פרסום מדיניות האכיפה, נדמה שחלק מהעוסקים ממשיכים לפעול כפי שפעלו בעבר וגובים מקדמה בסכומים גבוהים אשר הם מסרבים להחזיר במקרה של ביטול עסקה עוד לפני ביצוע המדידות או לפני סיום בניית הדירה על ידי הקבלן.

 

בני זוג תושבי המרכז הזמין ארונות מטבח מחברת מטבחי דקל בע"מ בעלות 29 אלף ש"ח. ההזמנה בוצעה לאחר שבני הזוג הציגו סקיצה של  עיצוב המטבח המבוקש (אשר הוכנה על-ידי אדריכלית מטעמם), והמעצבת של הנתבעת הכינה תכנית בהתאם. בעקבות מדידות חוזרות ונשנות, ביטול מפגש עם המעצבת והתנהלות שלא לטעם בני הגוז - הם החליטו לבטל את העסקה. חברת המטבחים דרשה עבור הביטול סך של 4,350 ש"ח. עמדתה של הנתבעת שלפיה זכאית היא לסכום האמור נסמכת על הוראות ההסכם בין הצדדים. כך, בהזמנה נרשם כי "המחיר כולל תוכניות  מטבח בהתאמה אישית ללקוח בשווי 15% מערך ההזמנה, סכום זה ישולם לחברה במקרה של ביטול עסקה בתמורה לתכניות שנמסרו ללקוח".

 

בפסק הדין כתב השופט גיא שני: "כאשר תכנית המטבח לא אושרה סופית לביצוע ולא הוחל בביצועה – בתי העסק אינם זכאים לגבות "דמי ביטול" או "דמי יציאה" הגבוהים בהרבה מן הסך הנקוב בתקנות ביטול עסקה. הניסיון של בתי העסק לטעון כי מדובר בתמורה עבור שירות התכנון והעיצוב – נדחה, וההוראות בטופס ההזמנה האחיד שנועדו  להגדיל את דמי הביטול – נמצאו חסרות תוקף משפטי. למען הסר ספק תוצאה זו חלה גם במקרים  שבהם במפגש הראשון בין העוסק ללקוח הוכנו תכניות ושרטוטים שהיוו בסיס להזמנה, ואלה נמסרו לידי הלקוח".

 

לסיכום קבע השופט: "לאור המכלול אני קובע כי על הנתבעת להשיב לתובע את מלוא הסכום ששולם בגין העסקה וטרם הוחזר, בניכוי סך של 500 ש"ח".

 

כתב התביעה נוסח ע"י עו"ד משה רוזנבלום מצוות האכיפה האזרחית במועצה לצרכנות.

 

לצפיה בפסק הדין ת"ק 14844-05-19 פרידמן נ' מטבחי דקל בע"מ לחצו כאן >> 

כתב תביעה לדוגמא

 

פסקי דין

 

 

מדריך תביעות קטנות

 

הסבר על התהליך

 

הגשת תלונה