המועצה > פרוייקטים > המחלקה לאכיפה אזרחית > פסקי דין בתביעות קטנות שנוסחו ע"י המועצה לצרכנות

קארין מזרחי נ' א.ש. שיווק מערכות בע"מ - הטעיה במתקן המים

 

מתקן המים לא היה מאושר לשימוש בשבת, הצרכנית דרשה פיצוי

 

 

נושא פסק דין זה הינו: חוק הגנת הצרכן – הטעיה במרכיבי ותכונות הטובין שסופקו לצרכן ודיני החוזים – הפעל כלל הפרשנות כנגד המנסח, אשר יש לו הצדקה מיוחדת בחוזים צרכניים, לדעת בית המשפט.

 

עובדות המקרה:


הנתבעת שיווקה לתובעת מכשיר ביתי לטיהור מים, אשר מהווה גם מתקן מים חמים וקרים.


הובהר לנתבעת, כי חשוב שמכשיר זה יהא מאושר לשימוש בשבת, הן להיבט הוצאת המים הקרים מתוכו ועוד יותר בנוגע למים חמים ורותחים, זאת מאחר והמכשיר מיועד לסבה של הצרכנית השומר שבת.


סוכן הנתבעת אישר בפני הצרכנית כי אכן המכשיר כשר לשימוש בשבת, ללא כל הגבלה. בדיעבד התגלה לצרכנית ולסבה כי לא כך הדבר, ומכאן התביעה.


בבית המשפט טען נציג הנתבעת, כי כשרות השימוש במכשיר בשבת היא רק להוצאת מים קרים. עם זאת, מסמכי ההתקשרות העלו, כי הכשרות נתנה לשימוש כולל במכשיר ללא סייג או הבחנה בין מים קרים לחמים.

 

הכרעת בית המשפט:


בית המשפט קיבל במלואה תביעתה של הצרכנית, תוך שהוא מכריע כי היא הוטעתה לחשוב שהמכשיר כשר לשימוש בשבת, הן בנוגע למים הקרים והן לחמים.


בית המשפט הדגיש, כי הנתבעת היא זו שניסחה את ההסכם בין הצדדים, ובו אין כל סייג בנוגע לכשרות השימוש במכשיר בהוצאת מים חמים.


לפיכך, בית המשפט הפעיל את הכלל הידוע בדיני החוזים – כלל הפרשנות נגד המנסח, ואף חיזק הצדקת הכלל כאמור בכל הנוגע לחוזים צרכניים.


בהתאם לכך, פסק בית המשפט לצרכנית ביטול העסקה והשבת מלוא תמורתה לידיה בסך 1,400 ₪ + פיצויים בגין נזק לא ממוני בסך 1,400 ₪ + הוצאות משפט בסך 400 ₪, ובסה"כ נפסק לצרכנית סך של 3,200 ₪.

 

לצפיה בפסק הדין ת"ק 23185-09-14 קארין מזרחי נ' א.ש. שיווק מערכות בע"מ לחצו כאן >>

 


 

כתב תביעה לדוגמא

 

פסקי דין

 

 

מדריך תביעות קטנות

 

הסבר על התהליך

 

הגשת תלונה