המועצה > מדריכים > טיפים לצרכן
פותחים דף חדש

"מודה ועוזב ירוחם" ומכאן שיש צרכנים אשר זקוקים לחרטה ולבקשת סליחה, בראש ובראשונה מעצמם. בערב יום הכיפורים כתב מר צרכני את בקשותיו לסליחה וקבלותיו לעתיד לבל יחטא עוד (בעבירות צרכניות) ולמען תהיה לו שנה טובה יותר, צרכנית יותר ובריאה (נפשית יותר).
סלח לי על כל ההסכמים שחתמתי עליהם בלי לקרוא אותם ובלי להבין אותם. סלח לי על עצלותי לקרוא את ההסכמים עליהם חתמתי בגלל שהיו ארוכים מדי לטעמי או שנמאס לי לקרוא אותם, הפסקתי את קריאתם באמצע... וסלח לי במיוחד על האותיות הקטנות שלא קראתי, לא הבנתי וסמכתי על העסק שהכל יהיה בסדר.
טיפ:
• לפני שחותמים על חוזה/הזמנה חייבים לקרוא אותו ולחפש את הסעיפים הרלוונטיים לזכות הביטול, וכל התנאים העיקריים של העסקה.
• במבצעים ובפרסומות, יש לקרוא את האותיות הקטנות. אם קיים תנאי "בכפוף לתקנון" יש להתקשר לבית העסק לפני שנוסעים לחנות ולברר מהם התנאים החלים על המבצע. 

סלח לי שהאמנתי לכל הבטחות בית העסק ש"הכל יהיה בסדר" שהאמנתי להבטחות לא כתובות על תוספות, על תנאי תשלום, מועדי אספקה וכד' ועל שלא עמדתי על דרישתי כי כל הבטחה תרשם בהסכם ובאופן ברור.
טיפ:
• אין כל ערך להבטחות בעל פה בגלל הקושי להוכיח אותן. מומלץ לדרוש לכתוב בחוזה את כל התנאים החשובים לכם שאינם מופיעים בחוזה הסטנדרטי: תאריך אספקה, אופן התשלום, תיאור המוצר (דגם, צבע, מידות, תכונות) או השירות, המחיר הכולל של העסקה (למשל אם מדובר במנוי שנתי לציין את המחיר לשנה), הטבות הנחות (לדוגמה תשלום קנסות יציאה על ידי החברה המתחרה).

סלח לי על שרכשתי מוצרים רק כי כתוב עליהם "מבצע" מבלי לבדוק את כדאיותם שהתבררה בדיעבד כנמוכה. סלח לי שרכשתי "מבצעים" שבכלל לא הייתי צריך והתפתתי רק בגלל שהבטיחו לי שזו הזדמנות חד פעמית ובלתי חוזרת. סלח לי שהאמנתי לאתרים באינטרנט שהבטיחו מוצרים במחיר נמוך מ"מחיר המחירון" מבלי לבדוק מהו המחיר האמיתי של המוצר והשוואת המחיר המוזל למחירי השוק.
טיפ:
• לא להתפתות להבטחת הנחות. חשוב לבדוק קודם לכן את המחיר האמיתי של המוצר לאחר הנחה, מה מחירו לפני ההנחה, והאם אנחנו באמת זקוקים לו.

סלח לי על שרכשתי מוצרים ושילמתי את מלוא התמורה שלהם או רובה לפני שקיבלתי את המוצר ומבלי שוידאתי אפשרות לחזור בי מן העסקה אם לא אקבל אותם. למשל לציין על השיק "למוטב בלבד" או מבלי שעיגנתי זכותי בהסכם לבטל את העסקה אם לא אקבל  את המוצר שהזמנתי במועד עליו סוכם.
טיפ:
• כלל ברזל הוא שאסור לשלם את מלוא התמורה לפני האספקה (הכוונה גם לרשתות גדולות שאינן חסינות מפני סגירה). אפשר לתת מקדמה סמלית של עד 5% והיתרה בתשלומים. עדיף לשלם את היתרה במזומן במועד האספקה ולבקש הלוואה מהבנק לשם כך, כך שאם החברה פושטת רגל או לא מספקת את המוצר לא מפסידים את כל כספנו.
• מי שמשלם בצ'קים דחויים חייב להשתמש אך ורק בצ'קים לא סחירים ( לרשום בקורס – "למוטב בלבד").
• אם שילמתם בצ'קים לא סחירים או בכרטיס אשראי ולא קיבלתם את הסחורה במועד, דעו שאפשר לבטל את התשלומים או הצ'קים.

סלח לי על שרכשתי מינויים לתקופות ארוכות על אף שידעתי כי יתכנו נסיבות שלא אוכל להשתמש במינוי. למשל, מנוי למכון כושר על אף שאני עלול לחלות או שאשתי עשויה להיכנס להיריון ולא תוכל להתעמל או שרכשתי מינוי למגזין וידעתי שאני עלול להעדר מביתי תקופות ארוכות בשל נסיעה לחו"ל.
טיפ:
• אם אינני מכיר את השירות, רצוי להימנע מהתחייבויות לתקופה ארוכה.
• אם התחייבתי לתקופה, ניתן בדרך כלל להקפיא את המנוי לתקופה מוגבלת ויש לברר זאת בחוזה או מול הספק.

סלח לי שרכשתי מכשיר סלולארי בגלל שהבטיחו לי אותו "חינם" או במבצע על אף שידעתי שאני נכבל למכשיר למשך 3 שנים תמימות (36 חודשים) מה שימנע ממני לעבור לחברה מתחרה או להצטרף לחבילות כדאיות יותר בעתיד. סלח לי שלא בדקתי שה"חינם" הוא בעצם בשיטת חיוב – זיכוי, כלומר חיוב על זמן אוויר וזיכוי בגין מכשיר, כשהזיכוי מותנה במינימום צריכת זמן אוויר אליה אני לא מגיע בשום מקרה.
טיפ:
• השוו מחירי המכשירים אצל ספק הסלולר אל מול משווקים עצמאיים. החופש להשתחרר מספק הסלולר יותר חשוב לפעמים מההנחה המובטחת.
• בדקו אם שדרוג המכשיר כרוך בהתחייבות "למכשיר" של 3 שנים כתנאי לקבלת החזר על זמן אוויר.
• בדקו אם ה"חינם" הוא על פי שיטת "חיוב-זיכוי" ואם אתם מגיעים למינימום צריכת זמן אוויר הנדרש לקבלת הזיכוי.

סלח לי על כל הפעמים שחייגתי לחו"ל בלי להשוות מחירים ומבלי לוודא את המחיר של השיחה ליעד מסוים (על אף שהמחירים משתנים כל העת ולא ניצלתי את התחרות בענף).
טיפ:
• השוו מחירים בין ספקי שיחות לחו"ל לפי היעד. אפשר לשקול שיוך לספק במסגרת מבצע.
• ניתן לחייג לחו"ל בחינם מהמחשב ( למשל תוכנת "skipe") אם היעד נמצא מול המחשב שלו.
• עדיף לחייג מהנייח בארץ לנייח בחו"ל, החיסכון גדול.

סלח לי שלא בדקתי את חשבון החשמל/מים/טלפון/סלולר דבר שגרם לי לגלות בדיעבד חיובים ביתר שיכולתי למנוע אם הייתי בודק בכל חודש. סלח לי שלא דרשתי מחברת הכבלים/הלווין לשלוח לי חשבונית נייר דבר שהיא אינה חייבת לעשות ללא בקשה מפורשת.
טיפ:
• אחת המכות הצרכניות השכיחות ביותר היא חיוב ביתר, וזה נכון כמעט בכל התחומים. לכן חשוב מאוד לעקוב אחר החשבונות באופן סדיר.
• גיליתם חיוב עבור שירות שלא הוזמן או חיוב ביתר? הקפידו לשלוח דרישה לזיכוי חשבון בכתב. זה יחסוך לכם זמן המתנה ממושך במוקד שירות הלקוחות, והספק יאלץ לתת מענה תוך זמן סביר.
• חשבון הסלולר חייב לפרט שורה של פרטים אודות תוכנית התעריפים שלכם (תעריפים, תקופת התחייבות, קנסות יציאה) והרגלי הצריכה. בדקו שהמסלול שלכם תואם את הרגלי הצריכה.
• גיליתם חיוב בכרטיס אשראי שלא ביצעתם? המועד האחרון להכחשת העסקה הוא 30 יום מיום קבלת דו"ח פעולות האשראי, לכן חשוב לבדוק גם את דוחות אלו.

סלח לי שהעדפתי להתקשר מהסלולר מהבית כאשר ידוע לי שעלות שיחה מהנייח לנייד זולה יותר מעלות שיחה מהנייד לנייד (לא נכון לגבי עובדי מדינה, עובדי תאגידים גדולים שמקבלים תעריפים מוזלים).
טיפ:
• עדיף לחייג מהטלפון הקווי כי בדרך כלל השיחות זולות יותר גם לנייד. זה לא נכון עבור לקוחות שנהנים מתעריפים מוזלים.