המועצה > מדריכים > טיפים לצרכן

עסקאות טרייד-אין - הנחיות לצרכנים, עצות וטיפים
בעסקאות טרייד-אין, שהפכו לאחרונה לטרנד, יש הרבה יתרונות, אבל גם לא מעט מוקשים שכדאי להיזהר ולהישמר מהם. מתי כדאי לבצע עסקאות אלו ומה חשוב לבדוק? צרות עצות וטיפים מהמחלקה המשפטית של המועצה לצרכנות

 

 

 

הבדיקה החשובה ביותר היא בדיקת נכונות העסקה עבורכם – האם אתם באמת חייבים להחליף את המוצר הישן? אם אתם בוחרים בעסקת טרייד אין, דעו לכם שקל לעשות טעויות וצריך לפעול במשנה זהירות..

 

 

בעסקת טרייד אין קשה יותר להשוות מחירים משום שצריך להעריך הן את המוצר הישן שמוסרים למוכר והן את מחיר המוצר החדש לפני הנחה. מאוד חשוב לבצע סקר שוק הן של מחירו המלא של המוצר שאתם חפצים בו והן את שווי המוצר שאתם מבקשים למסור בעסקה.

 

 

לעתים, מציגים את העסקה כעסקת טרייד אין אולם אין הנחה אמיתית ביחס למחירי השוק. חשוב קודם כל לבדוק את מחיר המוצר אצל המתחרים.

 

 

ישנם מוצרים רבים שניתן להעריך את ערכם האמיתי באופן עצמאי על מנת לוודא שעסקת הטרייד אין כדאית. בתחום הרכב, תכשיטי זהב ואבני חן או בתחום הסלולר למשל, ניתן לפנות לשמאי או לברר את ערכו של המוצר באתרי אינטרנט למכירת מוצרים יד שנייה. חשוב לזכור – אינטרס המוכר הוא להפחית בערכו של המוצר הישן שבידיכם. לכן חשוב לבצע את הבדיקה באופן עצמאי כדי להתמקח עם המוכר.

 

 

בתחום הרכב, מחיר המחירון הוא רק נתון משום שמצבו האמיתי של הרכב הישן משפיע על ערכו (מצב הצמיגים, שריטות, התקופה עד לטסט). על כן, מומלץ לקבל חוות דעת "חיצונית" ולהתייעץ עם שמאי רכב למשל שייתן הערכת שווי אמיתית.

 

 

לפעמים מציגים את העסקה כעסקת טרייד אין – למשל בתחום מוצרי חשמל ביתיים – כאשר בפועל מדובר רק בהנחה והמוכר מתחייב לפנות את המוצר הישן שבלאו הכי הוא מחויב על פי החוק לפנות עבורכם. חשוב לזכור הנחת טרייד אין היא מבצע לכל דבר ועניין עליה חלה חובת גילוי: חובה להציג את המחיר לפני הנחה ולצד זה שיעור ההנחה או המחיר במבצע. בהתאם, חשוב תמיד לבצע סקר שוק לפני שניגשים לעסקה.

 

 

הטיפים באדיבות המחלקה המשפטית של המועצה לצרכנות