המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2020

ארכיון כתבות 2020

תאריך: 24/12/2020

המועצה לצרכנות מזהירה מפני פרסום מטעה של מוצרים כיעילים כביכול נגד קורונה
עו"ד הדס יעקובסון ארידור: "ייתכן שהמוצרים טובים ליום-יום, אבל נגד קורונה הם לא מסייעים בשום צורה ולכן מדובר בהטעייה לכאורה"

 

מתוך 'שלוש' קשת 12


מוצרים שמשווקים כיעילים נגד קורונה מהווים הטעיה לכאורה. עו"ד הדס יעקובסון ארידור מהמח' המשפטית במועצה לצרכנות התראיינה לתוכנית 'שלוש' בקשת 12 שם סיפרה: "המוצרים עצמם יכול להיות שהם מוצרים טובים ונחמדים לדברים שונים, אבל נגד קורונה הם לא מסייעים בשום צורה ולכן מדובר בהטעייה לכאורה".

 

"לדוגמא: מנורות מלח - מוצר שמשתמשים בו ביום יום, אבל מסתבר שבאחד הפרסומים שהגיע לידינו באמצעות צרכן שפנה אלינו - פורסם כי מדובר במוצר שממש מגן מפני נגיף הקורונה, כולל הביטוי: "יעילות טיפולית מוכחת". ככל הנראה אין שום יעילות טיפולית מוכחת והמוצר לא מגן עליך בשום דבר שקשור לקורונה והחשש הוא שמי שישתמש בזה אולי לא יגרם לו חלילה נזק, אבל היה והוא יחשוב שיש לזה איזושהיא יעילות טיפולית, ומטבע הדברים אין - זה עלול לחשוף אותו אפילו יותר לנגיף."

 

"דוגמא נוספת הוא פרסום בו נכתב 'חיטוי נגד קורונה'. זה ללא ממש חיטוי נגד קורונה. אותם מוצרי חיטוי שצצו בתחילת הסגר הראשון על משטחים - מסתבר שחלק מהם מתהדרים שהם לא מכילים כלור ואלכוהול שדווקא הם אותם חומרים שכן מחטאים נגד קורונה על משטחים. מה גם שהם מבטיחים שחיטוי יעיל לאורך זמן, דבר שאנחנו יודעים שאין לו שום אפקטיביות".

 

"חשוב לציין כי לא מצאנו מוצרים שממש מסוכנים ללקוחות, אבל ישנם מוצרים המשווקים בפארמים שיש בהם הבטחות שוא או כאלו עם כיתוב 'באישור משרד הבריאות' - מה שאומר שהמוצר לא יזיק לך, אבל גם לא יעיל. אין ספק שכל אשליית הבטחון היא זו שמזיקה באמת." 

 

"כשאנחנו עולים על ההטעיות הללו רק כשהצרכנים פונים אלינו. אנחנו מפנים את תשומת הלב לגוף הרלוונטי - הועדה למניעת הטעיות הציבור במשרד הבריאות. הם אלו שאחראים לבחינת העניין ולהסרת הפרסומים או אף הסרת המוצרים מהמדפים.  לצערנו אנחנו נתקלים בתופעה שגם אם המוצר יורד מהמדפים - הוא עולה שוב בשם אחר או בתצורה אחרת. כטיפ לצרכנים, כדאי להפעיל קצת שכל ישר, כנסו לאתר משרד הבריאות שם יש המון מידע שיכול לסייע לכם".

 

למידע נוסף אודות בטעיה בפרסום ובאריזה לחצו כאן >>