המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2021

ארכיון כתבות 2021

תאריך: 31/01/2021

משרד הכלכלה, משרד הבריאות והמועצה לצרכנות משיקים: מעקב אחר סל מזון בריא
הסל מכיל 64 מוצרי צריכה מומלצים תזונתית לעידוד תזונה בריאה. הסל יפורסם מדי רבעון ויהווה כלי להשוואת מחירים ולהגברת השקיפות עבור הצרכנים, ישמש להשוואה בין רשתות המזון ויעודד הוזלת המחיר לצרכן

 

משרד הכלכלה והתעשייה, משרד הבריאות והמועצה לצרכנות משיקים כלי חדש למעקב אחר יוקר המחייה ולעידוד תזונה בריאה: "סל נבחר בריא" של 64 מוצרי צריכה מומלצים תזונתית. הסל יפורסם מדי רבעון ויהווה כלי להשוואת מחירים ולהגברת השקיפות עבור הצרכנים, ישמש להשוואה בין רשתות המזון ויעודד הוזלת המחיר לצרכן. כמו כן, ישמש הסל ככלי מעקב נוסף עבור קובעי המדיניות במסגרת הפעילות הממשלתית להפחתת יוקר המחיה.

 

הסל הבריא מהווה כלי חשוב להשוואת מחירים ולהגברת השקיפות עבור הצרכנים, ישמש להשוואה בין רשתות המזון ויאפשר תחרות על מחיר הסל הבריא הנמוך ביותר. סל המוצרים הבריא מהווה נדבך נוסף ל"סל מוצרים נבחר" (סל הכולל 68 מוצרים שנמצאו הפופולאריים ביותר בקרב משקי הבית בישראל), המפורסם בתדירות חודשית על-ידי משרד הכלכלה והתעשייה בשיתוף המועצה לצרכנות, ואשר נמצא אפקטיבי בהפחתת מחירי המוצרים שנכללו בסל.

 

הסל יהווה המלצה תזונתית בהיבט של חוסן בריאותי, אשר מתחדד על רקע העלייה בתחלואה בעקבות השמנה ובהתאם להמלצות ועדת האסדרה להנגשת מזון בריא. כמו כן, עם פרוץ משבר הקורונה הצורך בגיבוש סל מוצרי מזון מומלצים תזונתית מתחזק לאור מחקרים המעידים על כך שחוסן תזונתי מסייע בהתמודדות עם הנגיף. הסל מבוסס על מזונות מומלצים לסמל הירוק וכולל ברובו מוצרים מהצומח, מהקטגוריות פירות וירקות, שמן זית אגוזים וזרעים, קטניות ודגנים מלאים וקטגוריות מוצרים מן החי כגון חלב ומוצריו ותחליפיו, ביצים עוף ודגים. המוצרים נבחרו על סמך המלצות התזונה החדשות של ישראל המבוססות על עקרונות הדיאטה הים תיכונית ואשר מומלצים לצריכה ברמה היומית והשבועית.

 

העלות הממוצעת של "סל בריא" עמדה ברבעון האחרון לשנת 2020 על 779 ₪, כאשר הפער בין הרשת שמכרה את סל המוצרים הבריא במחיר היקר ביותר (AM:PM) לבין הרשת שמכרה את סל המוצרים במחיר הזול ביותר (רמי לוי) עומד על 241 ₪ המהווים כ- 35%.

 

להורדה וצפיה במצגת בנושא הסל הבריא

 

 

המועצה לצרכנות: "המועצה לצרכנות תמשיך לפעול על מנת לתת כלים לצרכנות נבונה ובריאה ולעודד את ציבור הצרכנים לבצע שינוי בהרגלי הצריכה ולחסוך בהוצאות סל המזון בדרך של השוואת מחירים החשובה במיוחד בתקופה זו של משבר כלכלי" .

 

מיכל פינק, סמנכ"ל אסטרטגיה ותכנון מדיניות משרד הכלכלה והתעשייה: "משרד הכלכלה בוחר לשים זרקור על מחירי המזון הבריא, באופן שיאפשר תחרות על הסל הבריא הזול ביותר, ביחוד בתקופה זו של התאוששות ממשבר הקורונה חשוב לאפשר רכישת מוצרים בריאים במחיר שווה לכל נפש. אנחנו קוראים לצרכנים ומעודדים אותם להשוות מחירים ולבחור בסל המשתלם ביותר עבורם".

 

פרופ'  רונית אנדוולט מנהלת אגף התזונה במשרד הבריאות: "סל המזון הבריא התחרותי הוא נדבך נוסף לפעילות ועדת האסדרה שנועדה לשנות את סביבת המזון כך שהבחירה הבריאה תהיה הבחירה הקלה. חשוב שהרפורמה שנועדה לכוון את האוכלוסייה לבחור בריא יותר תמשיך ונוסיף לה נדבכים נוספים. אחד הנושאים הראשונים שחשוב  לקדם יחד עם משרד הכלכלה הוא, הנגשה של סל מזון בריא מוזל לכל שכבות האוכלוסייה. מגפת הקורונה הציבה בפנינו אתגרים רבים וחיזוק החוסן הבריאותי באמצעות תזונה בריאה היא מטרה חשובה לקידום בעת הזאת."

 

עלות הסל הממוצעת, רבעון רביעי, 2020

 

 

ממוצע מחיר סל בריא ברשתות השיווק עומד על 779 ₪ לרבעון הרביעי בשנת 2020. מתוך רשימת הרשתות שנבדקו, הרשת שמכרה את סל המוצרים הבריא במחיר היקר ביותר הינה AM:PM, עם עלות סל ממוצעת של 933 ₪. הרשת שמכרה את סל המוצרים הבריא במחיר הזול ביותר הינה רמי לוי עם עלות סל ממוצעת של 692 ₪, פער של כ- 35% בין הרשתות.


ממוצע רבעון 4, 2020

 

ממוצע מחיר סל בריא ברשתות השיווק הנבחרות עומד על 719 ₪ לרבעון הרביעי בשנת 2020. מתוך רשימת הרשתות שנבדקו, הרשת שמכרה את סל המוצרים הבריא במחיר היקר ביותר הינה שופרסל דיל, עם עלות ממוצעת של 745 ₪. הרשת שמכרה את סל המוצרים הזול ביותר הינה רמי לוי עם עלות ממוצעת של 692 ₪, פער של כ- 8% בין הרשתות.

 

הערות
  נקבע לפי מתודולוגיית סל מוצרים נבחר שמפרסם משרד הכלכלה: רשתות אשר עומדות בארבעה תנאים מצטברים בשנת 2019 -  עלות "סל מוצרים נבחר" השנתית הממוצעת נמוכה מעלות "סל מוצרים נבחר" של כל הרשתות, אחוז החודשים בהם עלות הסל הנבחר של הרשת נמצע זול מהממוצע גדול מ-80%, לרשת לפחות עשרה סניפים ופריסה על פני שני מחוזות. במהלך השנה תבחן המתודולוגיה על בסיס נתוני סל מזון בריא.