המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 30/11/2014

שימו שמן: איפה הכי משתלם לקנות שמן זית?
לקראת חנוכה, חג השמן, סיירי המועצה לצרכנות בדקו מה פערי המחירים של בקבוקי שמן זית בין רשת לרשת והאם משתלם לקנות את מותגי הבית? וגם: סלי הקניות הזולים והיקרים ביותר בישראל


 חנוכה בפתח, מה שאומר שכנראה גם אתה תצטרכו הרבה שמן לטיגונים השונים: סופגניות, לבבות ומה לא. סיירת המועצה לצרכנות ערכה השבוע בדיקה מיוחדת של שמן זית ב-131 נקודות מכירה בכל רחבי הארץ של 14 הרשתות הגדולות.

 

בדקנו את מחיריהם של מותגי שמן זית פופולאריים אל מול מותגי הבית ומותגים פחות יוקרתיים. המותגים שנבדקו הם: קלאסי מעודן של עץ הזית, לתיבול מעודן של יד מרדכי, טעם מעודן של זיתא, איטלקי של שופרסל, מגה, טעמן והמותג. כולם שמן זית כתית מעולה באריזת 750 מ"ל. חשוב לציין כי לא נבדקו כל מותגי שמן הזית.

 

התוצאות לא מפתיעות: בדרך כלל מותגי הבית והמותגים הפחות מוכרים אכן זולים יותר. גם בקרב המותגים היוקרתיים יש פערי מחיר גדולים. ההמלצה שלנו היא לנסות את המותגים הזולים, ואם בכל זאת מתעקשים על מותג פופולארי אז כדאי להשוות מחירים ולרכוש בסניף המשתלם ביותר.

 

המחיר הממוצע של שמן זית יד מרדכי היה 36.42 ש"ח ואילו של שמן זית של המותג טעמן רק 31.77 ש"ח על אותה כמות בדיוק. רשת ויקטורי מוכרת שמן זית של המותג במחיר הזול ביותר בישראל: רק 28.72 ש"ח בממוצע. השמן היקר ביותר בממוצע היה של עץ הזית - 45.40 ש"ח ברשת מיסטר זול.

 


 

בדיקת הסל השבועי

 

הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על כ- 221 ₪ (!), פער של 54% בין הסניפים. הפער בין ממוצע עלות הסל הרשתי בין הרשת הזולה והיקרה עומד על 43%.

 

YOU ורמי לוי שולטים בטבלה כרגיל, עם 4 סניפים כל אחד. יחד איתם שופרסל דיל בתלפיות ירושלים ויוחננוף  סניף חוצות המפרץ. טיב טעם לא משתתפת בתחרות המחירים ומסתמכת על הקהל הנאמן לחוויית הקניה שהיא מציעה. יחד איתה נמצאים סניפים של מחסני מזון, הכי זול, מגה בעיר, יינות ביתן, שופרסל שלי ושפע שוק.

 

אנו רואים שוב מגמת עליה בפערים בעלות הסל בין סניפים שונים של אותה הרשת. בארבע רשתות מצאנו השבוע פערים של 10% ומעלה בעלות אותו הסל בדיוק בין סניפים שונים. הפער בין הסל הזול והיקר השבוע גבוה במיוחד. יחד עם זאת, חשוב לציין כי ההפרש נובע בשל הורדות המחירים בצד הזול של הטבלה (מלחמות המחירים הארציות בין YOU ורמי לוי, ומלחמות מקומיות כפי שראינו בקריית גת שבוע שעבר)  ולאו דווקא בגלל העלאת מחירים ברשתות העירוניות.

 


 

בדרך כלל, ככל שיש יותר סניפים בעיר כך יש לצרכנים יותר אפשרויות בחירה ועלות הסל מגוונת יותר. בפועל אנו רואים פעמים רבות כי אם הצרכנים שותקים וקונים – המחירים עולים. הרשתות לא מתחרות היכן שאין בכך צורך. בדקנו היכן הפער בעלות הסל משמעותי, ולכן משתלם לבחון היטב היכן לבצע את הקניות, והיכן הפער קטן מאוד והמחירים מאוד דומים בסניפים השונים.

 


 

 

 

 

להרשמה לשירות סמ"ל - קבלת רשימת הסופרים הזולים ישירות למייל לחצו כאן