המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2017

ארכיון כתבות 2017

תאריך: 27/03/2017

בדיקת פסח של המועצה לצרכנות: היכן הכי משתלם לרכוש מצות וקמח כשר לפסח?
בסדרת הבדיקות המיוחדות לפסח נתמקד הפעם במצות ובקמח כשר לפסח - שני מוצרים מבוקשים מאוד שאי אפשר בלעדיהם. וגם: הבדיקה השבועית - הסל הזול ביותר בישראל

 


 

פסח כבר בפתח ואנו ממשיכים עם בדיקת המוצרים לחג והפעם המצות והקמח הכשר לפסח, שני מוצרי חובה לחג ומסתבר שהמבחר גדול, אפילו גדול מאוד, וכך גם המחירים. פערים של עשרות אחוזים על אותם המוצרים בין הרשתות.

 

בתחום המצות בדקנו שמונה סוגי מצות, הפופולריים ביותר והן: מצות החמישיה מצות אביב 500 גרם, מצות יהודה 500 גרם, מצות ירושלים 500 גרם, מצות ראשון 500 גרם, מצות מצופות בטעם שוקולד מצות אביב 200 גרם, מצות מצופות בטעם שוקולד מצות יהודה 200 גרם, מצות מצופות בטעם שוקולד פפושדו 200 גרם ומצות מצופות שוקולד שוקומצה מצות ראשון 200 גרם.

 

כפי שניתן להתרשם מהטבלה, הפער המשמעותי ביותר שמצאנו היה עבור חבילת מצות יהודה 500 גרם - פער בלתי נתפס של 101 אחוזים. המחיר הזול ביותר בהן נמכרות המצות היה בסניפי מחסני השוק הממותע - רק 14.90 ש"ח. ואילו בשלוש רשתות מצאנו את אותן המצות במחירים של 29.90 ש"ח בממוצע - ויקטורי, יינות ביתן ושופרסל שלי.

 

יחד עם זאת, אם ניקח למשל את מצות ראשון 500 גרם הנמכרות כמעט בכל הרשתות - הפער בין הזול ביותר ליקר ביותר עומד על 22 אחוזים. סביר בהחלט. בשופרסל שלי הן נמכרו בממוצע ב-27.90 ש"ח, היקר ביותר שמצאנו, ואילו ברשת ויקטורי ב-22.90 ש"ח בלבד בממוצע.

 

 

 

חבילות מצות משפחתיות (לחצו להגדלה)

 

לחצו להגדלה

 

השוואת מחירי קמח כשר לפסח

 

בדקנו גם שלושה סוגי קמח: קמח מצות, קמח תירס וקמח תפוחי אדמה. בתחום קמח המצות, שהוא הקמח הפופולארי ביותר, מצאנו רק מותג אחד אותו ניתן למצוא במרבית הרשתות - קמח מצות 500 גרם של מצות ראשון. הפער בין הרשת הזולה והיקרה ביותר בממוצע עומד על 41%. בשלוש רשתות הוא נמכר במחיר זהה הנמוך ביותר - חצי חינם, יוחננוף ויינות ביתן - רק 4.90 ש"ח. בשופרסל שלי מצאנו אותו בעלות 6.90 ש"ח בממוצע.

 

בענף קמח תירס אפשר לעשות בדיקה השוואתית במותג של חברת וילי פוד. את המוצר הנ"ל ניתן למצוא בכל הרשתות כמעט. הזול ביותר שמצאנו היה ברשת יש חסם בעלות 5.20 ש"ח בממוצע. היקר ביותר היה ברשת ויקטורי בעלות 7.90 ש"ח בממוצע, פער של 52 אחוז.

בענף קמח תפוחי אדמה נרשמו פערים דומים: 51 אחוזים עבור קמח תפוחי אדמה של טעמן ושל חברת מיה ופער של 44 אחוזים של חברת ארזי. כל הנתונים בטבלה המצורפת.

 

 

הבדיקה השבועית

 

השבוע בדקנו סל זהה של 50 מוצרים ב-447 סניפים ברחבי הארץ בהסתמך על מידע שנאסף ממאגר המחירים האינטרנטי ומתצפיות שטח. בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז). מחירי רשתות טיב טעם, קינג סטור, סופר דבאח ע"י תצפיות שטח. כל המחירים בממוצע רשתי ועוגלו לשקלים שלמים. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות כגון טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר. רשתות קטנות (כגון קינג סטור) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה. הנתונים נכונים ליום פרסום הידיעה בלבד.

 

הפער בין הרשת הזולה ליקרה ביותר  עומד השבוע על 37%. הפער בין הסניף הזול ליקר ביותר  עומד על 56%.

 

הרשת שמציעה את הסל במחיר הנמוך ביותר היא רמי לוי, בה מחיר הסל עומד על רק 778 שקלים. מחסני השוק במקום השני עם 837 שקלים וביינות ביתן תשלמו 855 שקלים. מחיר הסל היקר ביותר נמצא בוויקטורי, 882 שקלים ובאושר עד, 901 שקלים. ככלל, רק מחסני השוק מובילה במבצעים בתקופה הזו, אבל לא כל הרשתות הצטרפו.
 

לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן