המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2021

ארכיון כתבות 2021

תאריך: 27/01/2021

בדיקת המועצה לצרכנות לט"ו בשבט: מחירי המוצרים הארוזים מול אלו בתפזורת
ברוב הרשתות ישנם פערים משמעותיים של עשרות אחוזים לטובת המוצרים הארוזים. רשת רמי לוי - הרשת היחידה בה המוצר בתפזורת זול יותר. המועצה לצרכנות: "חשוב לשים לב לעובדה שברכישת מוצרים ארוזים אנו מקבלים את כל המידע הרלוונטי, הן בנוגע לארץ הייצור והן בנוגע לערכים התזונתיים בעוד שהסימון של המוצרים בתפזורת מצומצם יותר"

מתוך 'גלי צה"ל'

 

כמידי שנה בט"ו בשבט, הביקוש למגוון הרחב של הפירות היבשים הולך וגדל וצרכנים רבים לא מוותרים על המסורת החגיגית של אכילת פירות יבשים. אמנם את הצימוקים, התמרים והאגוזים ניתן למצוא בכל בית לאורך כל ימות השנה, אולם בחג האילנות הפירות הללו הם חלק מסדר ט"ו בשבט כהלכתו. עפ"י איגוד לשכות המסחר, נתח השוק של הפירות היבשים יעמוד השנה על כ-600 מיליון ש"ח השנה, נתון המבטא עליה של כ-50-60 אחוז לעומת חודש רגיל. כמו כן, בשל הסגר והישיבה בבית, ישנה עליה של כ-100 אחוז ברכישת קטניות.

 

המועצה לצרכנות ערכה בדיקה השוואתית עבור 7 מוצרים המרכיבים את סל ט"ו בשבט: אגוזי ברזיל, אגוזי מלך, פקאן אמריקאי, בננה צ'יפס, משמש מיובש, שזיף מיובש ושקד טבעי. את הבדיקה ערכנו ברשתות: ויקטורי, רמי לוי, שופרסל דיל, יוחננוף ויינות ביתן. עבור כל מוצר בדקנו את מחירו גם כמוצר ארוז וגם בתפזורת.

 

מבדיקת המועצה לצרכנות עולה כי ישנם פערים משמעותיים בין רשתות השיווק וגם בתוך הסניפים. מחירים של אגוזי מלך בתפזורת למשל נע בין 33 ש"ח לק"ג ברשת רמי לוי ומגיע ל-75 ש"ח ברשת שופרסל דיל. השזיף המיובש במשקל יעלה לכם 45 שקלים לק"ג ברשת ויקטורי ואילו שזיף באריזה עולה רק 31 שקלים. המשמעותף המוצר הארוז זול יותר. גם באגוזי ברזיל מצאנו פערים בין הארוז לתפזורת. אצל רמי לוי תשלמו 35 שקלים במשקל לעומת פי שלושה במחיר על המוצר הארוז. בשופרסל תמר מג'הול יעלה לכם 50 שקלים לק"ג לעומת 25 ש"ח לתמר ארוז.

 

עו"ד הדס יעקובסון ארידור מהמועצה לצרכנות התייחסה לממצאים: "חשוב לשים לב לעובדה שברכישת מוצרים ארוזים אנו מקבלים את כל המידע הרלוונטי, הן בנוגע לארץ הייצור והן בנוגע לערכים התזונתיים בעוד שהסימון של המוצרים בתפזורת מצומצם יותר. אנו מקווים כי בעתיד הקרוב חובת הסימון תתרחב גם למוצרים בתפזורת"

 

 

לצפיה בנתוני הבדיקה המלאים לחצו כאן >>

 

סייגים והערות לבדיקה :            
*  הנתונים המוצגים הם נתוני ממוצע בין התאריכים 18.1.2021-18.1.2021         
*  הדו"ח הופק בתאריך 18.1.2021- מתוך מאגר המחירים באמצעות פלטפורמת השוואת המחירים של פרייסז          
*  מחירים בממוצע רשתי          
*  רשתות שאינן שידרו בתאריך ההפקה או בתאריכים המוצגים בדו"ח לא נמצאות בהשוואה          
*  המחירים אלו מחירי ממוצע  ללא מבצעי אשראי הכוללים את כל המבצעים ללא מבצעי אשראי ברשתות בין התאריכים הנ"ל         
*  מוצרים ב"משקל" המחיר הוא לקילו על כן בוצעה השוואה על בסיס קנה מידה זה.         
  הנתונים מתייחסים למחירים בלבד כפי שהועלו ע"י הרשתות ולא לשום קריטריון אחר         
*   הנתונים אינם כוללים את כלל הרשתות והסניפים בארץ          
  ט.ל.ח
         

 

מתוך 5 עם רפי רשף