המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 23/08/2015

בדיקת המועצה לצרכנות: האם המילה "זול" בשם הרשת אכן מעידה רמת המחירים?
היכן באמת ממוקמות הרשתות 'הכי זול', 'מיסטר זול', 'זול ובגדול' ו'זול בשפע' לעומת הרשתות האחרות? האם המותגים הפרטיים אכן משתלמים וגם: הסניפים הזולים והיקרים בישראל

 


 

השבוע ביצענו ניתוח לגבי רשתות הכוללות בשמן את המילה "זול". האם הדבר מעיד על כך שהרשת אכן זולה? סיירי המועצה לצרכנות בודקים רשתות כאלו כגון: הכי זול, מיסטר זול (בבעלות קואופ), ביג זול (רשת צפונית קטנה), זול בשפע (מבית מגה, לשעבר "שפע שוק"), זול ובגדול (כ- 30 סניפים, מחציתם בירושלים). באופן עקבי בתצפיות סמ"ל הסניפים הנבדקים תמיד מופיעים בחלק היקר של דירוג הסניפים.

 

חשוב לזכור כי הסל הנבדק כולל מוצרים ממותגים רבים, השכיחים ברוב הרשתות בארץ, והאריזות הנבדקות הינן בגודל הנפוץ ביותר. ברשתות החרדיות (כדוגמת "זול בשפע") יש לא מעט מותגים ייעודיים להן, פחות מוכרים ברשתות כגון שופרסל או מגה, אשר נמכרים במחירים זולים יותר. חלק מהרשתות המוזכרות הינן רשתות קטנות ופרטיות אשר לא זוכות לאותם תנאי אשראי וכוח מיקוח שיש לרשתות הגדולות יותר.

 

שימו לב לשלוש תצפיות שונות בחודשים האחרונים עם השוואת עלות הסל בסניפים הנ"ל לעומת הסל הזול ועלות הסל הממוצעת באותו השבוע.


 

בדיקה מיוחדת – המותג הפרטי

 

לרגל השקת המותג הפרטי של רמי לוי בדקנו את מחיריהם של מספר מוצרים קטן, וערכנו השוואה בין המותג של רמי לוי, מגה ושופרסל. יש לציין כי הבדיקה נערכה לפני כניסת כל המוצרים שרמי לוי הכניס בשלב הראשון ולכן לקחנו גם מספר מוצרים מהמותג 'קניה חכמה' אף הוא של רמי לוי.

 

יהיה מעניין לבחון את שוק המותגים הפרטיים בעוד מספר חודשים כשברשת כבר יהיו מאות המוצרים שהובטחו. מבחינת מחירים רמי לוי, על פי רוב, נאמן לאסטרטגיה שלו להיות תמיד זול יותר, אפילו אם זה באגורות בודדות.


 

הבדיקה השבועית

 

השבוע בדקנו סל של 41 מוצרים שונים ב- 94 סניפים הפזורים ברחבי הארץ. חשוב לציין: כרטיסי חבר/מועדון אינם נלקחים בחשבון. מבצעים מותנים נלקחים בחשבון עד סכום של 200 ₪. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.

 

הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על 34% , פער של 167₪ בין הסניפים השונים עבור אותם המוצרים. הפער בין ממוצע הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על כ- 21%.

 

ברשימת עשרת הסניפים הזולים השבוע אנו רואים שסניף של יינות ביתן הוא הזול ביותר מבין סניפי השבוע. מעבר לכך לרמי לוי שישה סניפים, YOU עם שניים ויוחננוף עם אחד. ברשימת עשרת סניפים היקרים השבוע יש כמו תמיד מגוון גדול יותר של רשתות אך השמות המוכרים, מחסני להב, טיב טעם, יש בשכונה, מגה בול, שופרסל שלי, וסניף אחד של קואופ בבית שמש. רשימת הסניפים הזולים ביותר כבר אינה נחלתן הבלעדית של YOU ורמי לוי. אנו רואים יותר ויותר רשתות שמכניסות סניפים לרשימה.

 

אנו רואים בצער רב את התרחבות הפערים בעלות הסל בין הסניפים בתוך אותה הרשת. ממוצע הפער הכללי עומד על 8.4% וישנן מספר רשתות שאחוז הפער עובר את עשרת האחוזים. צרכנים שונים ישלמו באותה הרשת סכום שונה, לעיתים בפער של כ- 15%, על אותם המוצרים בדיוק.