המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 21/12/2014

בדיקת סיירת המועצה לצרכנות: מה קרה בעקבות מחאת הצליאק?
האם מחאת הצליאק אכן הביאה להורדת מחירים ולהגברת המודעות? איפה ניתן למצוא לחם ללא גלוטן זול יותר מלחם רגיל וגם: הבדיקה השבועית - הסניפים והרשתות הזולות והיקרות ביותר


  

סיירי המועצה לצרכנות יצאו לבדוק השבוע בדקנו מה קרה בעקבות מחאת הצליאק שדרשה להוריד את מחיריהם של מוצרים ללא גלוטן. ערכנו בדיקה כזו בחודש יולי השנה. לצפיה בתוצאות הבדיקה מחודש יולי לחצו כאן >>

 

 הפעם התוצאות מעורבות: לחיוב יש לומר שמרבית המוצרים שנבדקו אכן הוזלו מאז הבדיקה בחודש יולי, חלקם באחוזים ניכרים. לשלילה יש לומר כי המוצרים עדיין לא שכיחים על המדף (את רובם מצאנו רק בפחות ממחצית מהסניפים שדגמנו), הם עדיין יקרים בהרבה מהמקבילה ה"רגילה" שלהם וישנם פערי מחיר אדירים עבור אותו המוצר בין הרשתות.

 

בבדיקת הלחמים, למשל, אמנם מחיר הלחמים ללא גלוטן שבדקנו ירד מעט, אבל הוא עדיין גבוה משמעותית מלחם רגיל. המחיר החדש הוא בין 15 ל-16 שקלים בממוצע. לחם אחיד לעומתו עולה בין חמישה לשמונה שקלים. והנה אולי ההוכחה שלחם ללא גלוטן הוא לא באמת יקר יותר וכן אפשר למכור אותו בזול. הלחם ללא גלוטן של גרין לייט שנמכר במקום אחד בלא פחות מ-25 שקלים, נמכר במקום אחר, שימו לב, ב-4.90 ש"ח בלבד, פחות ממחיר לחם רגיל.

 

בקורנפלקס ללא גלוטן לא מעט רשתות הורידו את המחירים מאז המחאה, אבל יינות ביתן מנגד לא התביישה לייקר אותו. את המחיר של ביסקוויטים ללא גלוטן הורידו ויקטורי, רמי לוי, אושר עד, שופרסל דיל ויוחננוף.

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, הגיב לממצאים: "זה לא הוגן לחייב את הצרכנים לשלם מחירים גבוהים בגלל הרגישות הבריאותית. כאן בדיוק המקום של המדינה להתערב ולפקח על המחירים של לחם ללא גלוטן, במטרה להוזיל את מחירו. את מרבית המוצרים ללא גלוטן מצאנו רק בפחות ממחצית הסניפים שנבדקו. חייבים להבטיח את הזמינות של מוצר כל כך חיוני לכל מי שצריך אותו במחירים סבירים". 


 

הבדיקה השבועית

 

השבוע בדקנו סל של 42 מוצרים, ב- 141 סניפים שונים ברחבי הארץ. הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על כ- 170₪ (!), פער של 40% בין הסניפים. הפער בין ממוצע עלות הסל הרשתי בין הרשת הזולה והיקרה עומד על כ- 31%.

 

בטבלת עשרת הזולים שולטת YOU עם תשעה סניפים. רק סניף אחד בלבד של רמי לוי נכנס לעשירייה. בעשרת הסניפים היקרים יש מגוון רחב יותר של רשתות: טיב טעם, מחסני להב, מחסני השוק, ביג זול, זול ובגדול ומגה בול באור עקיבא.

 

הפער בין המקום הראשון והמקום העשירי הצטמצם משבוע שעבר (היה פחות מ- 25 ₪) ועומד השבוע על 20 ₪ בדיוק, דבר המעיד על תחרות עזה ובדיקה סיסטמתית של הרשתות את מחירי המתחרות (בייחוד YOU ורמי לוי כמובן). בהתחשב בתוצאות סל הצללים (של שבוע שעבר ושל חודש אוקטובר) אין ספק כי YOU מוזילה במכוון את מוצרי סל סמ"ל על מנת לצאת במיקום טוב בסקרים. הצרכנים בוודאי נהנים ממבצעים אלו אך חשוב להדגיש כי יש לקרוא את האותיות הקטנות והסייגים הבאים איתם. בהקשר לרמת המחירים הגבוהה ברשתות הקטנות – חשוב לציין כי מדובר ברשתות קטנות אשר לא נהנות מ"כיס עמוק". אין להן את תקציבי הפרסום, יכולות המיקוח מול ספקים או את תנאי האשראי שיש לרשתות גדולות.

 

"האזורים החמים" של השבוע: הנתונים מצביעים על קריית גת שם עדיין נאבקים על חלוקת הצרכנים בין הרשתות, ועל אזור הקריות שם מצאנו את הסניפים הזולים ביותר של 4 רשתות.

 

"יש בשכונה" שהתחילה כרשת עירונית אך לקהל הדתי מתגלה כיקרה יותר מהרשת העירונית החילונית של שופרסל "שלי".


 


 

להרשמה לשירות סמ"ל - קבלת רשימת הסופרים הזולים ישירות למייל לחצו כאן

 

לצפיה בכתבה מתוך תוכנית חסכון