המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 21/06/2015

בדיקת המועצה לצרכנות: רוצים לאכול בריא? תתכוננו לשלם ביוקר
מדוע מוצרי מזון בריאים יותר צריכים לעלות כל כך הרבה כסף? השבוע בדקנו באילו הפרשים מדובר, וגם, חיפשנו אחר סל המוצרים הזול ביותר בסל צללים שרשתות השיווק אינן יודעות עליו מראש

 


רבים מחפשים בין מדפי הסופר את המוצרים הבריאים יותר, ומקווים שגם יהיו טעימים. השבוע השווינו בין מוצרים דומים בגרסתם הרגילה, לזו הבריאה יותר.

 

למשל גבינה צהובה עמק עם עשרים ושמונה אחוזי שומן, שעולה ברשת יוחננוף ארבעה עשר שקלים ושישים אגורות. אתה גבינה, רק עם תשעה אחוזי שומן, עולה  עשרים ושניים שקלים וחצי - חמישים וארבעה אחוזים יותר. גם ברשת רמי לוי מצאנו פער של שלושים אחוזים בין שני המוצרים. ברשת שופרסל שלי, לעומת זאת, מצאנו פער קטן יותר, ארבעה אחוזים, פחות משני שקלים בין שני המוצרים.

 

תמונה דומה מצאנו גם על מדף דגני הבוקר. עוגי של תלמה עולה בשופרסל שלי שישה עשר שקלים ושישים אגורות, לעומתו, פייבר וואן של נסטלה, שמכיל פחות קלוריות, עולה באותה הרשת עשרים ושבעה שקלים וחצי, פער של שישים ושישה אחוזים. גם בשופרסל דיל, מחסני השוק, רמי לוי ווויקטורי, התגלו פערים של יותר מארבעים אחוזים בין המוצרים.

 

מוצרים בריאים יותר לא בהכרח חייבים להיות יקרים בהרבה מהגרסה הפחות בריאה שלהם. הראייה לכך היא שונות המחירים המאוד גבוהה שיש בין הסניפים, וזה שיש מקומות שאפשר לקנות בהם מוצרים בריאים יותר, גם בזול יחסית.

 

לצפיה בנתונים המלאים לחצו כאן >>

 

 

לצפייה בכתבה מתוך תוכנית חסכון

 

 

בדיקת סל צללים

 

השבוע בדקנו סל של 34 מוצרים שונים שנערכו ב-118 סניפים הפזורים ברחבי הארץ. חשוב לציין: כרטיסי חבר/מועדון אינם נלקחים בחשבון. מבצעים מותנים נלקחים בחשבון עד סכום של 200 ₪. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.

 

הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על  30% , פער של 110₪ בין הסניפים השונים עבור אותם המוצרים. הפער בין ממוצע הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על כ- 18%.

 

בסל הצללים שבדקנו הפעם, כללנו מוצרי צריכה יומיומיים, ואנו רואים פערי מחיר קטנים יחסית של כעשרה ש"ח בלבד בין הרשתות הזולות. בחרנו להתמקד השבוע במוצרי צריכה פשוטים ויומיומיים ואנו אכן רואים כי הפערים בממוצע עלות הסל ברשתות השונות קטנים יחסית.

 

בבדיקת הסל המלא שערכנו השבוע דגמנו סל צללים - סל מוצרים בהפתעה שהרשתות לא מכירות. הרשת הזולה ביותר גם השבוע, היא רמי לוי. סל בשווי שלוש מאות שמונים ושבעה שקלים. אחריה בפער קטן יו ויינות ביתר. הרשתות היקרות ביותר השבוע הן מגה בעיר ורשת יש, עם סל שעומד על ארבע מאות חמישים ושמונה שקלים. פער של שמונה עשר אחוזים מהמקום הראשון.

 

בהקשר לסניפים היקרים יש לזכור כי לרשתות הקטנות יותר (כגון זול ובגדול או הכי זול) יש תנאי אשראי טובים פחות מאשר לרשתות הגדולות וכוח מיקוח קטן יותר מול הספקים הגדולים. צרכנים המעוניינים לערוך קניות דווקא ברשתות מסוג זה יכולים עדיין להוזיל מאוד את סל הקנייה אם יבחרו במוצרים של יצרנים קטנים ומותגים פחות מוכרים.