המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2021

ארכיון כתבות 2021

תאריך: 20/01/2021

בדיקת סל המוצרים לחודש דצמבר 2020: פער של 38% בין הרשת הזולה והיקרה ביותר
מחסני השוק ומגה בעיר הציגו את עליות המחירים הגבוהות ביותר עבור הסל הנבדק ביחד לדצמבר אשתקד. הרשתות סטופ מרקט ושוק מהדרין הציגו את ירידת המחירים הגבוהה ביותר

 

המועצה לצרכנות ומשרד הכלכלה מפרסמים את נתוני מחירי סל המוצרים הבסיסי ברשתות השונות מדי חודש. סל המוצרים הבסיסי גובש ע"י הלמ"ס ומשרד הכלכלה והתעשייה והושק בדצמבר 2018 ,במטרה לעודד תחרות על מחיר הסל הנמוך ביותר בין השחקניות השונות בשוק ולאפשר לצרכנים אינפורמציה פשוטה ונגישה ביחס למחירי מוצרי צריכה הנרכשים על ידם באופן תדיר.

 

בחירת המוצרים הנכללים בסל נעשתה באמצעות מתודולוגיה סדורה ובהתאם לשלושה קריטריונים: משקלם היחסי ב"סקר הוצאות משקי הבית" המבוצע על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה; רמת השונות בין חמישוני ההכנסה בישראל באופן בו נבחרו מוצרי בסיס הנצרכים על ידי כלל החמישונים ומוצרים הנמכרים לאורך כל עונות השנה. המוצרים בסל הנם מוצרים נבחרים ונועדו לאפשר מיקוד ולפיכך אינם כוללים את כלל מוצרי הצריכה הנרכשים ע"י משקי הבית.

 

הסל כולל מוצרים מהקטגוריות חלב ומוצריו, לחם, מוצרי בשר ודגים, מזון יבש, פרות וירקות, ומוצרי טואלטיקה וניקיון.

 

נתוני עלות הסל הנבחר בכלל הרשתות - דצמבר 2020

 

 

ממצאי הבדיקה העיקריים:

 

פערי המחירים בין הרשת היקרה ביותר והזולה ביותר עומד על 38 % שהם 313 ₪.

 

רשת מגה מרקט נכנסה לראשונה לסל ומציגה את המחיר הנמוך ביותר בסך 833  ₪ רשת PM:AM  מציגה את המחיר הגבוה ביותר בסך 146,1 ,₪

 

בבחינת נתוני עלות הסל ברשתות נבחרות, המייצגות רשתות המאופיינות ברמת מחירים נמוכה יחסית, נראה כי קיים פער קטן בין הרשתות, העומד על כ- %7 בין הרשת היקרה לזולה.

 

בבחינת קטגוריות הצריכה, בהשוואה לחודש נובמבר 20 'נרשמה ירידה של כ-%2 בקטגורית מוצרי הבשר והדגים, כן נרשמה עליה של %2 בקטגוריית המזון היבש ועליה של %1 הן בקטגורית הטואלטיקה והניקיון והן בקטגורית ירקות ופירות. לא חל שינוי במחיר בקטגוריות חלב ומוצריו ולחם.

 

בבחינת ממוצע כלל הרשתות ביחס לחודש דצמבר 2018 נרשמה ירידה של כ- .%2 עלות הסל הממוצעת בדצמבר 2018 עמדה על 970 ,₪ לעומת עלות ממוצעת של 953 ₪ בדצמבר 2020.

 

עלות הסל ברשתות הנבחרות עמדה על כ938 ₪ -בחודש דצמבר 2018 ,לעומת עלות של כ-882 ₪ בנובמבר 2020 .מדובר בירידה של כ-%6 בעלות הממוצעת של הסל.

 

 

 

לנתונים המלאים מתוך אתר משרד הכלכלה לחצו כאן >>

 

לקריאה נוספת מתוך אתר דה מרקר לחצו כאן >>