המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 19/07/2015

בדיקת המועצה לצרכנות: היכן מצאנו את רשת הנוחות הזולה ביותר?
עונת הטיולים בשיאה, איתה הנסיעות הארוכות שמלוות בדרך כלל גם בעצירות ריענון בחנויות הנוחות. השבוע בדקנו מה היא רשת חנויות הנוחות הזולה ביותר. גילינו פערים של עשרות אחוזים. וגם: הבדיקה השבועית - הסניפים הזולים והיקרים בישראל

 


לכבוד עונת הטיולים בדקנו את חנויות הנוחות שבתחנות הדלק שמאפשרות מנוחה והתרעננות בנסיעות ארוכות. השווינו סל של כעשרה מוצרים בין סניפים של 4 הרשתות הגדולות, אלונית, so good, yellow, ומנטה, ואז גם השווינו אותם לרשתות השיווק. בין חנויות הנוחות נמצאנו פערים יחסית קטנים, ואין רשת אחת שזולה יותר בכל המוצרים. עלות הסל באלונית היתה הנמוכה ביותר, אבל רק ב -15 שקלים מרשת מנטה, שהיתה הכי יקרה.

 

המוצרים שהשוונו בין חנויות נוחות ורשתות השיווק היו: חבילת גחלים 2 ק"ג הזול בקטגוריה, 2 בקבוק מים 1.5 ליטר הזול בקטגוריה, במבה אסם 80 גרם, בקבוק קוקה קולה 1.5 ליטר, פסק זמן של עלית קלאסי (מחיר ליחידה אחת), ביסלי גריל גדול 200 גרם אסם.

 

ניתן להבחין כי רשתות השיווק זולות יותר בעשרות אחוזים מאשר חנויות הנוחות. הדבר יכול לנבוע מעלויות תפעול שונות אך גם מניצול העובדה כי לעוצרים בחנויות הנוחות אין בדרך כלל אופציות אחרות וכי פעמים רבות מדובר בקנייה ספונטנית של בני המשפחה המטיילים ובעיקר הילדים. מדובר במוצרים שניתן על פי רוב להצטייד בהם לפני כן וכך לחסוך כסף רב.

 

בהשוואה נבדקו יחידות בודדות של המוצרים ולכן יש לקחת בחשבון כי בנסיעה עם מספר ילדים או חברים הקנייה תהיה גדולה יותר וכך הפערים במחירים עלולים להגיע למאות שקלים. בהשוואה בין רשתות חנויות הנוחות השונות מוצאים פערים יחסית קטנים, ואין רשת אחת שזולה יותר בכל המוצרים. 

 

החנויות שבתחנות הדלק, הן אולי נוחות, אבל הן גם יקרות יותר. באופן לא מפתיע, חנויות הנוחות יקרות בעשרות אחוזים מרשתות השיווק, הפער מגיע ליותר מפי שניים. הסיבה יכולה להיות עלויות תפעול שונות, אבל גם ניצול העובדה שלמי שעוצר בחנויות הנוחות, אין בדרך כלל אופציה אחרת, והוא סוג של קהל שבוי. לרוב את המוצרים שרוכשים בחנויות הנוחות אפשר לקנות מראש לפני הטיול, וכך תוכלו לחסוך הרבה כסף.

 

 


 

לצפייה בכתבה מתוך תוכנית חסכון

 

 

הבדיקה השבועית

 

השבוע בדקנו סל של 41 מוצרים שונים, ב- 118 סניפים הפזורים ברחבי הארץ. חשוב לציין: כרטיסי חבר/מועדון אינם נלקחים בחשבון. מבצעים מותנים נלקחים בחשבון עד סכום של 200 ₪. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה. הדו"ח כולל נתוני שבוע אחרון בלבד ולכן ישנם הבדלים בינו לבין המוצג באתר מבחינת דירוג הסניפים.

 

הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על 30% , פער של 146₪ בין הסניפים השונים עבור אותם המוצרים. הפער בין ממוצע הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על כ- 16%.

 

טבלת עשרת הסניפים הזולים השבוע כוללת סניפי רמי לוי, יינות ביתן וסניף אחד של אושר עד ו- YOU. בטבלת עשרת הסניפים היקרים השבוע אנו מוצאים את הכי זול, שפע שוק, חצי חינם, שופרסל שלי, מחסני מזון, מגה בול, ואת שני סניפי תל אביב של ויקטורי. חשוב לציין כי לרשתות קטנות פרטיות אין כיס עמוק, תנאי אשראי וכוח מיקוח כשל הרשתות הגדולות, וזו אחת הסיבות שהן יקרות יותר לעיתים.

 

נקודות לתשומת לב: רשת מגה תופסת כותרות רבות בימים האחרונים. סיירי סמ"ל מדווחים מהשטח כי בחלק מהסניפים מורגש מחסור במוצרים (הסניפים העומדים בפני סגירה) ובאחרים לא הורגש מחסור משמעותי.

 

הזכרנו בעבר את התחרות במודיעין ואת הרצינות בה מתמודדת רשת יינות ביתן ברשת רמי לוי. השבוע הסניפים הזולים ביותר של שתי רשתות אלו אכן נמצאים במודיעין, ובפער גדול מאוד (למעלה מ- 14%) מהסניפים היקרים ברשת. הדבר מעיד על הוזלות עמוקות ומכוונות דווקא בסניפים אלו, מעבר לרמת התמחור האחידה, פחות או יותר, בשאר הסניפים.

 

מסתבר שלויקטורי יש מחירים מיוחדים לתושבי תל אביב. בעוד הסניפים הזולים ברשת (מקרב אלו שנבדקו השבוע) מציגים מחיר דומה של 595₪ הסניפים היקרים של הרשת נמצאים שניהם בתל אביב ושם גובים על אותו הסל 616₪. מדובר אמנם בפער קטן של 3.5% אך האחידות במחירים "קופצת" לעין. רבות דובר על נושא פערי המחירים בין סניפים קרובים. רחוב המרכבה בחולון דוגמא מעולה לרחוב אחד בו ממוקמים כמה סניפים של רשתות פופולאריות ביותר.