המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 10/11/2015

סקר הקפיטריות הגדול במכללות והאוניברסיטאות: איפה הכי משתלם לקנות שתיה וכריך
סירי המועצה לצרכנות ערכו בדיקה סמויה ב-64 קפיטריות הפרוסות ב-14 מוסדות אקדמאים ברחבי הארץ. איך ייתכן שעל אותה כוס קפה תשלמו במכללת אשקלון 2 ש"ח ובאוניברסיטת חיפה 11 ש"ח? כל הממצאים והטבלאות בכתבה שלפניכם

 


 


שנת הלימודים האקדמית יצאה לדרך ובעקבות פניות רבות של סטודנטים אל המועצה לצרכנות בנוגע למחירים בקפיטריות, יצאו סיירי המועצה לצרכנות לבחון את המחירים בלא פחות מ-64 קפיטריות הפרוסות ב-14 מוסדות אקדמאים ברחבי הארץ. הבדיקה נערכה בין התאריכים 25-27 באוקטובר 2015.

 

המוסדות שנבדקו היו: אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת בר אילן, אוניברסיטת חיפה, האוניברסיטה העברית - הר הצופים, המרכז הבינתחומי - הרצליה, הטכניון, מכללה אלקנה, המכללה אקדמית אשקלון, המכללה למינהל ראשון לציון, מכללת הגליל המערבי, המכללה האקדמית ספיר, מכללת עמק-יזרעאל, מכללת תל-חי והמרכז אקדמי אונו.

 

חשוב לציין כי מגוון המוצרים הנמכרים בקפיטריות השונות גדול מאד. המחירים - במיוחד בקפה, כריך, ארוחה חמה בצלחת - משתנים בהתאם לגודל ותוכנו. המחיר שרשום בטבלה שלפניכם הוא הזול ביותר בלא קשר לסוג המוצר. ישנם הבדלים באיכות הקפה בין המקומות, טיב הבשר והתוספות או גודל הכריך. אנו מציגים את הנתונים כפי שנצפו ע"י עובדי סמ"ל ותיעדו את המחיר הזול של המוצר. על כן חשוב לזכור כי הנתונים אינם מוצגים כהמלצה אלא כחומר למחשבה ובדיקה עצמאית של הסטודנטים במוסדות השונים.

 

ממצאי הבדיקה

 

נתחיל עם הבדיקה הפשוטה ביותר להשוואה: בקבוק מים מינרלים 500 מ"ל, שכן מדובר באותו גודל בקבוק, גם אם של חברה שונה. את בקבוק המים הזול ביותר מצאנו במחיר של 3 ש"ח במקום אחד: קפה האגודה באוניברסיטת חיפה. לעומת זאת, את המחיר היקר ביותר עבור הבקבוק מצאנו בלא פחות מ-9 ש"ח בבורגרס באר באוניברסיטת בר אילן. גם בארומה באוניברסיטה העברית מצאנו בקבוק יקר בעלות 8 ש"ח. המחיר הממוצע לבקבוק מים בכל הקפיטריות עמד על 5.57 ש"ח.

 

גם בבקבוק קוקה קולה חצי ליטר שווה לכם ללמוד באוניברסיטת בר-אילן. בין כל הקפיטריות סביב האוניברסיטה תוכלו למצוא בקבוק כזה בעלות 5 שקלים בלבד בסניף קפה ומאפה הדקל. את הבקבוק היקר ביותר מצאנו בעלות 9 שקלים בלא מעט מקומות (כולל בשני מקומות אחרים באונ' בר-אילן). הבדל של 4 שקלים שהם 80%.

 

כשעוברים לתחום הקפה, כאן כבר התפלגות המחירים גדולה הרבה יותר, אולם, כאמור, אנו מתייחסים למחיר בלבד ולא לטיב ולאיכות. מדובר על כוס פקה קטנה בכוס קרטון חד פעמית. את כוס הקפה הזולה ביותר מצאנו בקפיטריה של המכללה אקדמית אשקלון בעלות 2 ש"ח בלבד. בסניף ארומה באוניברסיטת חיפה תאלצו להיפרד מ-11 ש"ח. בסניף של קפה גרג בטכניון שילמנו עבור הקפה 8 שקלים, כך גם בכפיות באוניברסיטת בן גוריון. המחיר ההמוצע עומד על 5.6 ש"ח.

 

אם חשקתם בטוסט גבינה צהובה כדאי לכם ללמוד באוניברסיטה העברית קמפוס הר נצופים. שם קנינו טוסט ב-5 שקלים בלבד בסניף mozzarela הר הצופים. לעומת זאת, אם אתם סטודנטים בבר אילן, טוסט בקפה גרג יעלה לכם 25 שקלים, פער של 400%.

 

בורקס גבינה גדול הוא אחד המאכלים האהובים על הסטודנטים. את הבורקס הזול ביותר מצאנו בקופיס coffee's שבטכניון בעלות 5 שקלים בלבד. ואילו את היקר ביותר מצאנו בסניף של קפה גרג באונ' בר אילן בעלות של 18 שקלים. פער בלתי נתפס של 260%.

 

תופעה מעניינת אפשר למצוא במחירי הפיתה עם שניצל. בארבעה מוסדות הציעו לנו ארבעה מחירים שונים. את הזול ביותר הציעו לנו באליזבט באונ' בר-אילן בעלות 18 ש"ח. את היקר ביותר הציעו לנו במרחק כמה מאות מטרים משם (!) גם כן באונ' בר-אילו בעלות 39 ש"ח בסניף בורגרס באר.

 

 

בדקנו גם ארוחה חמה המכילה מנה בשרית ושתי תוספות. חלק מהארוחות מגיעות עם סלט ושתיה חלק רק עם פריט מוצר נוסף אחד ובחלק המוצרים הללו כוללים תוספת תשלום. ובכל זאת, רק על מנת להשוות את סדר גודל המחירים, הארוחה החמה הזולה ביותר שמצאנו היתה בקפיטריה של מכללת אלקנה בעלות 15 ש"ח.

 

אם נוציא את מכללת אלקנה מהטבלה, באוניברסיטת חיפה בקפיטריית המרפסת מצאנו ארוחה בעלות זולה של 22 ש"ח וכנ"ל בשוש בטכניון. את הארוחות היקרון ביותר מצאנו בשתי קפיטריות באוניברסיטת בר אילן (שניצל ליין וגריל בר), פער של 105%.

 

 

* לא כולל מכללת אלקנה

 

לטבלת ההשוואה המלאה לחצו כאן >>