המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 10/05/2015

בדיקת סיירת המועצה לצרכנות: חלפה שנה ומה השתנה?
במבחן הסל השבועי, חזרנו למוצרים שבדקנו לפני שנה, מטונה ועד שמפו. הממצאים כנראה שלא יפתיעו אתכם: האריזות התכווצו - המחירים זינקו. וגם: הבדיקה השבועית - הסלים הזולים והיקרים ביותר בישראל


 

חזרנו השבוע למוצרים שנבדקו בעבר כדי לראות מה עלה בגורלם. קחו לדוגמה שמפו של פנטן. כשבדקנו אותו לפני שנה, הוא נמכר באריזה של 750 מיליליטר, אבל כמו מוצרים רבים אחרים, בזמן שעבר הוא התכווץ והיום הוא כבר נמכר באריזה של 600 מיליליטר. אגב, את המוצר בגודל של 400 מ"ל כבר בקושי מייצרים.

 

הייתם כמובן מצפים שגם המחיר ירד, אבל חלק מהרשתות ניצלו את ההזדמנות פשוט כדי לגבות יותר על כל 100 מיליליטר. בויקטורי העלו את המחיר ל-100 מיליליטר ב-25% , ברשת יש חסד ב-17% וגם מחסני השוק, חצי חינם ומחסני להב לא נתנו לצרכן להרגיש בכיס את הקטנת המוצר.

 

בדקנו גם מה קרה לקופסת שימורים של טונה בחצי השנה האחרונה. רשת קואופ שופ העלתה את המחיר בכ-31%, שופרסל שלי ייקרו ב-13% , שופרסל דיל ב-11%. אם כל הרשתות היו מעלות את המחיר, היה אפשר להניח שהסיבה היא היצרן, אבל היו כאלה שדווקא הורידו אותו. כך גם בחטיף נייצ'ר וואלי. בקואופ שופ ייקרו אותו בתוך שנה ב-72% בזמן שרשת YOU הוזילה את אותו המוצר בדיוק בכ-30%.

 

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, הגיב לממצאים: "כשבדקנו התנהגות של מחירים של אותו המוצר לאורך זמן, מצאנו שבחלק מהרשתות הם עלו ובחלק מהרשתות הם ירדו. הדבר הזה מוכיח שבעצם מי שקובע את המחיר זאת הרשת ולא הספק, ולכן יש מקום להפעלת לחץ מצד הצרכן על ידי השארת מוצרים יקרים על המדפים".

 

עלות בממוצע רשתי של שמפו פנטן, הנוסחה הקלאסית

 

 

עלות בממוצע רשתי של מארז טונה סטארקיסט, 4*160 גרם (נתחי טונה בהירה בשמן)

 

 

לצפיה בכתבה מתוך תוכנית חסכון

 

 

הבדיקה השבועית

 

סיירת המועצה לצרכנות בדקה השבוע סל בריאותי יותר, בתקווה שהרשתות יורידו גם הן מחירים של מוצרים יותר בריאים. כ-40 מוצרים שונים נבדקו ב-132  סניפים שונים בכל רחבי הארץ. חשוב לציין: כרטיסי חבר/מועדון אינם נלקחים בחשבון. מבצעים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.

 

הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על 28% , פער של 133₪ בין הסניפים השונים עבור אותם המוצרים. הפער בין ממוצע הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על כ-18%.

 

טבלת עשרת הסניפים הזולים כוללת, כמו שבוע שעבר, את סניפי YOU, יינות ביתן ורמי לוי. בטבלת עשרת הסניפים היקרים מצאנו את מגה בעיר, חצי חינם, שופרסל שלי (שוב חיפה...), קואופ, סופר ברקת והכי זול.

 

הסניף הזול ביותר השבוע, מתוך הסניפים שנבדקו ובעבור סל המוצרים הספציפי, הינו הסניף החדש של יינות ביתן. הסניף שנפתח בהשקעה של כ- 15 מיליון שקלים מציע מחירים נמוכים במיוחד על מנת למשוך קונים. גם הסניף של יינות ביתן בכרמיאל ברשימת הזולים (עיר בה יש מלחמת מחירים סוערת כבר שבועות רבים).

 

עו"ד אהוד פלג : "רשת יינות ביתן מאותתת לאחרונה על ידי הוזלת מחירים שהיא רוצה להתחרות על לבו של הצרכן עם הרשתות הזולות ביותר. יש מקום לצרכנים לעקוב אחרי המגמה הזאת ואם היא תימשך, לשקול לבחור בהם".

 

אין למעשה הבדל בין שלושת הרשתות הזולות בממוצע הרשתי (פער של שקל אחד בלבד): רמי לוי 504, YOU 505, יינות ביתן 506. התחרות הצמודה בין YOU ורמי לוי אינה מפתיעה (הן גם עורכות בדיקות והתאמות מחירים יומיות אחת אצל השניה), אך הנוכחות של יינות ביתן מעניינת. הרשת, שבדרך כלל ממוקמת ב"אמצע הטבלה", מוזילה מאוד את המחירים בחלק מהסניפים.