המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2015

ארכיון כתבות 2015

תאריך: 08/03/2015

בדיקת המועצה לצרכנות: בכמה יקר יותר לקנות מזון בריא?
סיירי המועצה לצרכנות ערכו השוואה בין מוצרים מחיטה מלאה ודלי שומן לעומת מקבילהם הפחות בריאים על המדף. התוצאות לא מפתיעות: על מזון בריא תשלמו הרבה יותר. וגם: הסלים הזולים והיקרים ביותר בישראל השבועלמוצרים רבים יש את הגרסה הרגילה והפופולארית ואת הגרסה הבריאה יותר בהם יש פחות אחוזי שומן, קמח מלא וכדומה. סיירי המועצה לצרכנות יצאו השבוע לערוך השוואת מחירים של שתי הגרסאות למספר מוצרים: אורז מלא מול אורז רגיל, חבינה חצי קשה לייט לעומת גבינה צהובה, פתיתים מחיטה מלאה מול פתיתים אפויים, טחינה משומשום מלא מול טחינה רגילה וקוסקוס מלא מול קוסקוס רגיל.

 

המסקנה העצובה הראשונה היא שיקר יותר לאכול בריא. המסקנה העצובה השניה היא שחלק מהרשתות מנצלות את המיתוג הבריא על מנת לייקר את המוצר.

 

שני מוצרים לדוגמא: פתיתים אפויים מחיטה מלאה נמכרים באותו המחיר כמו המוצר הרגיל ברשתות אושר עד, חצי חינם ומחסני השוק. והבדל קטן מאוד בויקטורי, מגה בעיר, קואופ שופ ושופרסל שלי. אז מדוע יש פער של 10% ומעלה ברמי לוי, יינות ביתן, שופרסל דיל ויוחננוף?

 

מצאנו טחינה משומשום מלא במחיר זול יותר מאשר טחינה רגילה ברשתות ויקטורי וחצי חינם, ובאותו המחיר באושר עד ויינות ביתן. אז מדוע יש פער של למעלה מ 30% בין שני המוצרים ברמי לוי, יוחננוף ומחסני להב?

 

יש לציין לטובה את רשת חצי חינם ואת רשת מחסני השוק שם מחירי הפתיתים מחיטה מלאה ומחיר הפתיתים הרגילים נמכרים באותו מחיר. גם באושר עד מצאנו טחינה משומשום מלא באותו מחיר כמו טחינה רגילה.

 

לצפיה בטבלאות הבדיקה המלאות לחצו כאן >>
לצפיה בכתבה מתוך תוכנית חסכון

 

 

הבדיקה השבועית


השבוע בדקנו סל של 41 מוצרים שונים, ב- 128 סניפים שונים ברחבי הארץ. חשוב לציין: כרטיסי חבר/מועדון אינם נלקחים בחשבון. מבצעים מותנים נלקחים בחשבון עד סכום של 200 ₪. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.


הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על 150₪, פער של 39% בין הסניפים השונים. הפער בין ממוצע הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על כ- 22%.


טבלת עשרת הסניפים הזולים כוללת סניפי רמי לוי שפותח את הטבלה, YOU, יינות ביתן וסניף אחד של שופרסל דיל. בטבלת עשרת הסניפים היקרים מגוון כרגיל, ומככבות הרשתות הכוללות את המילה "זול" בשם.


נקודות לתשומת לב: גם השבוע אנו רואים פערים עצומים בעלות הסל בין הסניפים השונים של אותה הרשת. הגורם לכך, כרגיל, מלחמות מחירים שמושכות את הצד הזול של הסקלה כלפי מטה. אזור כרמיאל עדיין רותח ומביא לפערים באזור ה- 20% על אותו סל מוצרים בדיוק! רק חייבים לשאול מי ישלם על ההוזלות העמוקות האלו? האם הרשתות יספגו את ההפסד או יעלו את המחיר באזורים בהם אין הרבה תחרות? יינות ביתן, שבדרך כלל משאירה את מלחמות המחירים לרמי לוי ו-YOU, לא מוותרת לגדולות ממנה ומוזילה מאוד את המחירים בכרמיאל. שימו לב בגרף המצורף עד כמה המחיר בכרמיאל נמוך לעומת שאר ערי ישראל.