המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 22/10/2014

בדיקת סיירת המועצה לצרכנות: פערים גדולים במחירי תחליפי חלב
סיירי המועצה לצרכנות ערכו בדיקה השוואתית של תחליפי חלב היום לעומת השנה שעברה? מי הוריד ומי העלה ומחירים וגם: איפה תמצאו את סלי הקניות הזולים והיקרים בישראל


 לפני שנה ערכה סיירת המועצה לצרכנות בדיקה מקיפה של משקאות תחליפיים לחלב ניגר (משקאות על בסיס סויה, אורז ושקדים). אז מצאו הסיירים כי המחירים גבוהים ביותר ויש לכך טעם לפגם, שכן אמנם ישנם צרכנים המעדיפים מוצרים אלו בשל טעמם אך רבים אחרים צורכים מוצרים אלו מטעמי בריאות (אנשים הרגישים ללקטוז וכדומה). המועצה קראה באותה הזדמנות לרשתות השיווק להוריד את מחירי המוצרים הנ"ל.

 

השבוע ערכנו בדיקה מדגמית, של שני מוצרים פופולאריים בקטגוריה, על מנת לבדוק כיצד הגיבו הרשתות לקריאת המועצה ומה השתנה במשך השנה האחרונה.

 

לצורך כך בדקנו משקה סויה בטעם טבעי של אלפרו ומשקה אורז של Rice Dream, שניהם באריזת ליטר אחד. מסתבר שחלק מהרשתות הוזילו את מחירי המשקאות בלמעלה מ 10%. ויקטורי הוזילה את משקה הסויה ב 16% וטיב טעם ו-YOU הוזילו את משקה האורז ב 18%-19%. מצד שני, חלק מהרשתות ייקרו באחוזים רבים את המוצרים. חצי חינם העלתה את מחיר משקה הסויה ב 22% ביחס לשנה הקודמת, ומגה ייקרה את מחיר משקה האורז ב 13% לעומת שנה קודמת.

 

העובדה שלא מעט רשתות הוזילו את מחירי המשקאות מוכיחה כי הדבר אפשרי, ובוודאי שאין הצדקה להעלאת המחירים. חשוב לזכור כי גם לאחר ההוזלה של חלק מהרשתות עדיין מדובר בעלות נכבדה בעבור ליטר משקה המשמש כתחליף לחלב.


 

בדיקת הסל השבועי

 

כרגיל, אנו רואים שליטה מלאה של רשתות רמי לוי ו- YOU בטבלת הסניפים הזולים, אם כי השבוע מרביתם של רמי לוי, להבדיל משבועות קודמים. ברשימת הסניפים היקרים: טיב טעם (שפותח את הרשימה) עם שני סניפים, מחסני להב עם שני סניפים, מגה בעיר 4 סניפים וגם חצי חינם והכי זול תורמות סניף כל אחד.

 

הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, ירד מעט מהבדיקה הקודמת ועומד על 208 ₪ (!), פער של 53.4% בין הסניפים. הפער בין ממוצע עלות הסל הרשתי בין הרשת הזולה והיקרה עומד על 41.7%.

 

אנו שוב רואים פערים גדולים בחלק מהרשתות בין עלות הסל בסניפים שונים. המגמה הבולטת היא עלייה נוספת בפער בתוך רשת מגה YOU (16.9%) . מעניין לראות שינוי במדיניות התמחור של חלק מהרשתות. טיב טעם, אחת הרשתות היקרות בארץ, הוזילה בצורה משמעותית ביותר את הסל לקראת החג אך חזרה לרמת המחירים הרגילה שלה כעת. מחסני להב אף היא מתברגת השבוע כרשת יקרה במיוחד.


 

 

להרשמה לשירות סמ"ל - קבלת רשימת הסופרים הזולים ישירות למייל לחצו כאן