המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 18/09/2014

בדיקת המועצה לצרכנות: היכן הכי משתלם לרכוש כלים חד פעמיים?
אם גם אתם מעדיפים לארוחת החג להשתמש בכלים חד פעמיים - כדאי לכם מאוד לקרוא את הכתבה כדי לדעת היכן הכי משתלם לרכוש תבניות אלומיניום, צלחות, כוסות וסכו"ם מפלסטיק. וגם: איפה נמצא הסל הזול והיקר ביותר בישראלמטבען של ארוחת חג הוא שהן פעמים רבות גדולות יותר ומרובות משתתפים. השימוש בכלים חד פעמיים חוסך עבודה רבה למארחים והשוק מציע כיום פתרונות רבים ומגונים. תחום הכלים החד פעמיים תופס תאוצה בשנים האחרונות. שטח המדף המוקצה לקטגוריה גדל בהדרגה וישנן חנויות רבות המתמחות ומוקדשות לציוד חד פעמי.


ישנו מגוון מוצרים כל כך גדול עד כי קשה מאוד למצוא בסיס אחיד להשוואה. המוצרים נעים מהבסיסיים והפשוטים ביותר, כדוגמת צלחות הפלסטיק הלבנות ועד כוסות יין מהודרות. חומרי הגלם הם על פי רוב פלסטיק ברמות קשיחות שונות, קרטון וקלקר. חלק מהמוצרים אמנם מוגדרים כ"חד פעמיים" אך הם בהחלט ניתנים לשטיפה ולשימוש רב פעמי.


הבדיקה שערכו סיירי המועצה לצרכנות המובאת כאן אינה השוואתית ברמת הברקוד אלא מציגה תיאור מצב במספר רשתות וחנויות מתמחות על מנת לתת מושג כללי על המתרחש בתחום ומספר נקודות להשוואה עבור הצרכנים השוקלים רכישת כלים אלו.


בדקנו מספר סניפים של רשתות ועוד 3 חנויות מתמחות: אושר עד בני ברק, רמי לוי בני ברק, יש חסד בארות יצחק, YOU קריית חיים, מגה בעיר איבן גבירול תל אביב, שופרסל שלי ביאליק רמת גן, שופרסל דיל אופקים, יינות ביתן יבנה, ויקטורי לינקולן תל אביב, רשת חד פעמי סניף בארות יצחק, רשת הסטוק סניף בארות יצחק, בראשית יבנה.


באושר עד, תחום החד פעמי מקבל שדרה שלמה בסניף, כלומר כל המדפים משני צדדי המעבר הם מוצרים חד פעמים שונים. המדפים מסודרים מאוד, ההפרדה בין המוצרים השונים מאוד ברורה וכך גם השילוט הגדול שמתייחס אליהם, דבר המקל מאוד על הצרכן להבין לאיזה מוצר או סט מוצרים כל שלט מתייחס. כל התבניות מתומחרות במחיר זהה והצרכן רק צריך להחליט באיזה גודל וסוג תבניות הוא מעוניין.


ב- YOU, מדף החד-פעמיים מסודר ומכיל בעיקר את מותג הבית. יש הכוונה לקנות דווקא אריזות גדולות (באמצעות תמחור, מבצעים וכד'). תבניות אלומיניום היו בנפרד בפינה מרוחקת ומוזנחת.
בסניף רמי לוי בבני ברק יש מעבר שלם שמוקדש לכלים ומוצרים חד פעמיים. ניתן להבחין במגוון גדול. הסדר על המדפים לא דווקא לפי המותגים אלא לפי סוגי המוצרים. שילוט המחירים קיים אך לא תמיד ברור איזה שלט מתייחס לאיזה מוצר, המוצרים השונים דומים באופיים והשלטים לא מספיק ממוקדים בשם המוצר.


בשופרסל שלי ביאליק הכלים החד פעמיים לא נמצאים במקום אחד, המבחר קטן יחסית וגם שטח המדף בהתאם. ישנם שני סטנדים של כלים חד פעמיים ולידם עוד מדף או שניים נוספים. תבניות האלומיניום נמצאו באזור שונה משאר הכלים החד פעמיים, ליד עזרי האפייה. שילוט המחירים היה נוח וברור למדי.


במגה בעיר, אזור הכלים החד פעמיים בסניפי מגה בעיר קטן ביותר ועם מבחר מאד מצומצם. בסניף שנבדק שילוט המחירים לא תמיד ברור. לרוב המוצרים (בעיקר לאריזות 50 יחידות) אין מחיר מדף, ובמקרים רבים גם לא מדבקה על המוצר. היה צורך "לחפור" כדי למצוא חבילה עם מחיר.


ביש חסד, אזור הכלים חד פעמיים מרווח ונעים, ומרכז את כל המוצרים בתחום. כמות גדולה מאוד של מוצרים אך מגוון קטן. הרוב המוחלט של המוצרים הינם מתוצרת מותג הבית "יש". בלט מיעוט ההיצע בכוסות לשתיה חמה.


בשופרסל דיל, בסניף שנדגם, באופקים, יש אזור תחום לכלי בית וחשמל ושם ממוקם מדף הכלים החד פעמיים. תבניות אלומיניום נמצאות במקום אחר המיועד למוצרים נלווים למטבח. יש בסניף פינה נוספת לתבניות אלומיניום הנראית שהוקמה לקראת החגים בלבד. רוב המותגים הינם מותגי הבית של שופרסל.


ביינות ביתן, הכלים החד פעמיים מרוכזים במקום אחד. לא מורגשת היערכות מיוחדת לקראת החג.


בויקטורי לינקולן יש צד אחד של מעבר שמוקדש לכלים חד פעמיים. המגוון לא גדול, רוב המוצרים הם של "המותג", יש מעט מותגים אחרים. סימון המחירים בקטגורית החד פעמיים לוקה בחסר: על חלק נכבד מהמוצרים אין סימון מחירים ולכן צריך להסתמך על השלטים הקטנים שעל המדפים, אך גם שילוט המדף בעייתי. אין שילוט לכל המוצרים ולעיתים יש מוצרים הנמצאים במדף א' אך השילוט לגביהם נמצא במדף ב'.


ברשת הסטוק, רשת לכלי בית מכל הסוגים, מבחר מעט מאכזב של כלים חד פעמיים בהתחשב במהות החנות. מגוון מאוד דל של כוסות, סכו"ם ותבניות אלומיניום. התבניות עצמן אינן ארוזות אלא מונחות במערום גדול. סימון המחירים לוקה בחסר (על התבניות כלל לא היו מחירים או שילוט מדף).


ברשת חד פעמי, רשת כלי בית שונים חד פעמיים. חנות מאוד נעימה ומוארת. מבחר מאוד גדול של מוצרים במגוון איכויות ומחירים. מאיכות בסיסית ביותר ועד מוצרים מהודרים הניתנים לשטיפה ושימוש חוזר.


בחנות בראשית, חנות וותיקה ברחוב האורגים ביבנה המיועדת לכלים חד פעמיים ועוד. גדולה יחסית ועמוסה מאוד. מספר גדול של חברות משווקות.

 

הממצאים:

 

בענף השתיה החמה, אם מתעלמים מאיכות וגודל הכוס ומתייחסים למחיר בלבד - את הכוס הזולה ביותר תמצאו ברמי לוי, באושר עד וברשת הסטוק במחיר של 12 אג' ליחידה.

 

בענף השתיה הקרה, אם מתעלמים מאיכות וגודל הכוס ומתייחסים למחיר בלבד - את הכוס הזולה ביותר תמצאו ברשת יש חסד ובחנות בראשית במחיר של 3 אג' בלבד ליחידה. ברשתות YOU, שופרסל דיל, אושר עד וויקטורי ניתן למצוא כוסות ב-5 אג' ליחידה בשרוולים של 300 כוסות פלוס מינוס.

 

בענף הסכו"ם, אם מתעלמים מאיכות הסכו"ם ומתייחסים למחיר בלבד - ביש חסד ורמי לוי תמצאו סכום בעלות של 4 אג' ליחידה במארז של 400. בכפיות מפלסטיק קשיח ומוכספות - המחיר כבר קופץ משמעותית. בויקטורי מצאנו כפיות מוכספות ב-23 אגורות בלבד ליחידה.

 

גם בענף תבניות אלומיניום יש הבדלים באיכויות ובגדלים. ברשת חד פעמי תמצאו תבניק ענק במחיר של 1.67 ש"ח ליחידה ואילו בחנות בראשית 1.43 ש"ח ליחידה. תבנית אינגליש קייק הזולה ביותר מצאנו ברשת YOU במחיר של 50 אג' ליחידה.

 

לצפיה בבדיקות המחירים המלאות לחצו כאן להורדת הקובץ

 

 

הבדיקה השבועית

 

לקראת החגים תגברנו את התצפיות מתוך רצון לתת תמונה רחבה ככל הניתן. כמו כן, הרחבנו מעט את סל המוצרים. הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, נשאר דומה לשבוע שעבר ועומד על 212 ₪ (!), פער של 55% בין הסניפים. הפער בין ממוצע עלות הסל הרשתי בין הרשת הזולה והיקרה עומד על 38.9%.

 

לאחר מספר חודשים רגועים יותר אנו רואים כי מלחמות המחירים לקראת החגים מחריפות ומדגישות את הפערים בין הרשתות ובין הסניפים השונים באותה רשת. אם לפני מספר חודשים הפער בין סניפי אותה רשת לא עלה על 10% והשבוע אנו מוצאים פערים של 15%, 18%. על פי רוב הפערים הללו נובעים מהוזלות מאסיביות בסניף מסוים ולא דווקא מהתייקרות בסניף "היקר".

 

ברשימת הסניפים הזולים והיקרים, כרגיל שליטה מלאה של רשתות רמי לוי ו- YOU בטבלת הסניפים הזולים. ברשימת הסניפים היקרים: מגה בעיר (2 סניפים), זול בשפע (2 סניפים), מחסני מזון, טיב טעם, יש, יש בשכונה, הכי זול וחצי חינם. שלושת הסניפים היקרים ביותר שנמצאו השבוע נמצאים בחיפה.

 


 

 

 

להרשמה לשירות סמ"ל - קבלת רשימת הסופרים הזולים ישירות למייל לחצו כאן

 

 

לצפיה בכתבה מתוך אתר מאקו