המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2020

ארכיון כתבות 2020

תאריך: 08/12/2020

בדיקת המועצה לצרכנות: פערים של מאות אחוזים במחירי מוצרים טבעוניים
המועצה לצרכנות ערכה בדיקה של 43 מוצרים. קרוב למחצית מהסל ישנם פערי מחירים של יותר מ-50% בין הרשתות. בשישה מוצרים נרשם פער של 100% ויותר

 

לאחרונה, בעקבות המודעות הגוברת לטבעונות ולצמחונות, כמו גם לאוכל בריא, עולה הצורך יותר ויותר למוצרים אלו. אלא שבדיקה המועצה לצרכנות מציגה תמונה עגומה למדי: מחירי המוצרים הפונים לקהל היעד הצמחוני והטבעוני מצביעים על פערים במחירי המוצרים לעומת מוצרים שאינם טבעוניים וכן על פערי מחירים דרמטיים בין הרשתות השונות.

 

המועצה הישראלית לצרכנות הרכיבה סל טבעוני עם 43 מוצרים והשוותה את המחירים באמצעות אתר "פרייסז". 18 רשתות נסקרו בסך הכל, בהן רשתות דיסקאונט, רשתות עירוניות, רשתות למוצרי טבע וערוצי מכירה אונליין. בכל רשת נבחר המחיר הנפוץ ביותר (בלי הנחות מועדון וכרטיסי אשראי). בעדן טבע ובניצת הדובדבן, שלא משדרות ל"פרייסז" מחירים על בסיס יומיומי, נבדקו המחירים באתרי האונליין.

 

לסל הוכנסו מוצרים במשקל: אגוזים, שקדים, כוסמת, קינואה, עדשים, קוואקר, פירות יבשים (משמשים, צימוקים), ומוצרים ארוזים כמו תחליפי בשר, קמחים, תחליפי גבינה, מעדנים ותחליפי חלב, חטיפים ועוד. כדי לקבוע את חלוקת הרשתות לזולות, בינוניות ויקרות במחירים, חישבנו בכל אחת איזה אחוז מתוך המגוון נמכר במחירים הגבוהים ביותר ואיזה במחירים הנמוכים ביותר.

 

כפי שניתן להתרשם מהטבלה מטה, ב-19 מהמוצרים, קרוב למחצית מהסל, יש פערי מחירים של יותר מ-50% בין הרשתות. בשישה מוצרים נרשם פער של 100% ויותר, כשהשיאניות היו כוסמת ירוקה במשקל עם פער של 281% (בין 8 שקלים לק"ג ל-30.5 שקל) וקינואה במשקל עם פער של 228% (בין 14 שקל לק"ג ל-45.9 שקל).

 

תוצאות הבדיקה (לחצו להגדלה)

 

(לחצו להגדלה)

 

סייגים לבדיקה
הנתונים המוצגים הם נתוני המחיר הנפוצים ברשתות (כל הרשתות למעט עדן טבע מרקט וניצת דובדן בהם בוצעה בדיקה לפי אתר הרשתות) 
הדו"ח הופק בתאריך   1.12.2020- מתוך מאגר המחירים באמצעות פלטפורמת השוואת המחירים של פרייסז.
נתונים של עדן טבע מרקט וניצת דובדבן נבדקו ידנית מתוך אתרי הרשתות ב1.12.2020
הנתונים מתייחסים למחירים בלבד ולא לשום קריטריון אחר    
הנתונים בפרייסז מתייחסים למחירים בלבד כפי שהועלו ע"י הרשתות ולא לשום קריטריון אחר
הנתונים בפרייסז אינם כוללים את כלל הרשתות והסניפים בארץ

 

לקריאה נוספת מתוך אתר ynet לחצו כאן >>