המועצה > סוגיות צרכניות > כל הסוגיות הצרכניות

כל הסוגיות הצרכניות

הקטנת אריזות - מה קובעות ההנחיות?

האם מותר ליצרן או יבואן להקטין אריזה של מוצר  באופן כזה שעלול להביא צרכנים לחשוב כי המוצר עם התכולה המוקטנת הוא המוצר עם התכולה הרגילה? כנסו ללמוד מה הן הנחיות הממונה על הגנת הצרכן

 

 

הנה לפניכם מספר דוגמאות מיני רבות שצילמו סיירי המועצה לצרכנות: אותו מוצר, אותה גרפיקה על-גבי המכסה, לעיתים אפילו המחיר זהה, אבל הבדל אחד משמעותי: תכולה מוקטנת או משקל קטן יותר.

 

האם מדובר כאן בהטעיית הצרכן?

 

ובכן, החוק קובע כי אם מדובר באותו המוצר ואין כיתוב לגבי שינוי התכולה הדבר מהווה הטעיה לכאורה. בעבר הוגשו מספר תובענות ייצוגיות בעניין זה בדיוק שהסתיימו בדרך כלל בפשרה.

 

הממונה על הגנת הצרכן במשרד הכלכלה שלח אל מנכ"ל התאחדות התעשיינים  הנחיות לעניין הקטנת מוצרים בו הוא כתב: "אנו נתקלים לאחרונה במקים בהם יצרנים בארץ ובחו,ל מקטינים את כמות/תכולת המוצר אותו הם מיצרים, ואינם משנים את האריזה באופן העלול להביא צרכנים לחשוב כי המוצר עם התכולה המוקטנת הוא המוצר עם התכולה הרגילה אותו הם התרגלו לרכוש".

 

"כאשר מעוניין יצרן/יבואן לקדם מכירתו של מוצר המכיל תוספת כמותית, משנה היצרן/היבואן את הכיתוב שעל גבי אריזת המוצר ומציין עובדה זו בהבלטה יתרה (למשל 30% חינם), הוא הדין כאשר כמות המוצר הוקטנה".

 

"על כן", כך קובע הממונה על הגנת הצרכן, "אין להסתפק בציון הכמות החדשה בלבד, אלא לכתוב למשל "מכיל %X פחות מהכמות הרגילה", וזאת בהבלטה ובגודל אותיות דומה לאותיות שם המוצר".

 

"כאשר הגילוי על האריזה אינו מספק, חייב היצרן/יבואן לספק לקמעונאי שלט ולדאוג לכך שהקמעונאי יציבו בנקודת המכירה בסמוך למוצר שהוקטן ואין די שיידוע הקמעונאי כי המוצר הוקטן כאמור".

 

עוד קובע הממונה על הגנת הצרכן כי "את הגילוי הנאות לצרכן יש לתת גם בפרסומים ובפרסומות המתייחסים למוצרים שהוקטנו".

 

לצפיה במכתב הנחייה הנושא של הממונה לעניין הקטנת מוצרים לחצו כאן >>

 

צילומים: סיירי המועצה לצרכנות

 

 

 

 פרוייקט תביעות קטנות