המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 18/12/2014

דו"ח חמור של המועצה לצרכנות: 82% אינם מרוצים מזמינות החניה בת"א
עוד עולה מהבדיקה כי רק כ-26% מהכנסות העירייה מחניה מושקעים במציאת פתרונות חניה. כ-70% מהנהגים מבזבזים למעלה מ-10 דקות במציאת חניה בתל-אביב


  

המועצה הישראלית לצרכנות בדקה באמצעות סקר שנערך ע"י מכון הסקרים והמחקר גיאוקרטוגרפיה את זמינות החניה בתל-אביב, המטרופולין הגדול במדינה, שמושך אליו אנשים רבים מדי יום ביומו. הסקר נערך בקרב 510 משיבים (שמחציתם אינם מתגוררים בתל-אביב, אך הם נוהגים להחנות בעיר בשעות הבוקר או הצהריים לפחות 3 פעמים בשבוע). נמצא כי קיימת מצוקת חניה אמיתית בעיר, אשר לא פעם גורמת לבזבוז זמן ולבזבוז של כסף מיותרים.


מעל ל-80% מהנשאלים ציינו כי הם אינם שבעי רצון מזמינות החניה בתל אביב. מציאת החניה לוקחת להם זמן רב ולרוב הנהגים מחנים במרחק לא מבוטל מיעדם. עוד עולה מהסקר כי כל נהג שני שנשאל בתל-אביב קיבל לפחות דו"ח חניה אחד בתל-אביב בשנה האחרונה, וכן אחד מכל חמישה נשאלים ציין כי גררו את רכבו עקב חניה בתל-אביב בשנה החולפת.


מנתונים של עיריית תל-אביב עולה כי תקציב ההכנסות המתוכנן של העירייה מחניה לשנת 2014 (קנסות, סימון כחול לבן, חניונים, גרירת מכוניות וכו') עומד על כ-208 מיליון ₪, מתוכו תכננה העירייה להשקיע כ-26% (שהינם כ- 60 מיליון ₪ ) לתכנון, תחזוקה, השקעה בפתרונות במקומות חנייה נוספים, השקעה בפתרונות חנייה לבאים מחוץ לעיר, וכיו"ב. בשנת 2013, העירייה השקיעה כ-100 מיליון ₪ לפתרונות החניה מתוך תקציב הכנסות של כ-210 מיליון ₪, היינו כ-47% מההכנסות.

 

את הנתונים ניתן למצוא באתר של עיריית ת"א.

 

אין זה מפתיע כי רוב הנשאלים אשר משקפים את הלך הרוח בציבור חשים כי קיימת מצוקת חניה אמיתית בתל-אביב. המועצה הישראלית לצרכנות פנתה עם ממצאי הסקר לעיריית תל-אביב ולמשרד התחבורה במטרה שאלה יפעלו על מנת לתקן את המעוות, ולפעול לרווחת תושבי העיר ומבקריה.


 

ממצאי הסקר

   


 

על השאלה האם קיבלת דו"ח מעיריית תל אביב על חניה בתל אביב במהלך השנה האחרונה ואם כן, כמה דו"חות קיבלת? מתוך 510 המשיבים על הסקר:


• 100 מהנשאלים השיבו כי קיבלו דו"ח חניה אחד במהלך השנה האחרונה.


• 86 מהנשאלים השיבו כי קיבלו שני דו"חות חניה במהלך השנה האחרונה.


• 48 מהנשאלים השיבו כי קיבלו שלושה דו"חות חניה במהלך השנה האחרונה.


• 14 מהנשאלים השיבו כי קיבלו ארבעה דו"חות חניה במהלך השנה האחרונה.


• 26 מהנשאלים השיבו כי קיבלו חמש דו"חות חניה ומעלה במהלך השנה האחרונה או שאינם יודעים להעריך את מספר הדו"חות שקיבלו.

 

מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אומר כי הממצאים של הדו"ח מצביעים על פער בעייתי מאד בין ההכנסות של העירייה מהחניה והוצאותיה על פתרונות חניה. דאגה לחניה זמינה היא מחובותיה הבסיסיות של רשות מקומית כלפי באי-עירה – אומר מנכ"ל המועצה לצרכנות ומוסיף, מצוקת החניה איננה צריכה להיות מקור למילוי קופת העירייה, כל עוד לא נמצאו פתרונות חניה מספקים, בעיקר על רקע תמונת המצב העגומה בעיר בתחום זה.