המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2013

ארכיון כתבות 2013

תאריך: 08/12/2013

תחקיר מיוחד של המועצה לצרכנות: ירושלים - העיר היקרה בארץ לחניה יומית
בדיקת סיירת המועצה לצרכנות מגלה כי חלק מחניוני הרכב שנבדקו אינם עומדים בתקנת החובה להציג את המחיר לכל רבע שעה, החל מהשעה השנייה. תל אביב - שיאנית התעריפים לחניה לפי שעה. במחצית החניונים שנבדקו, על חצי שעת חניה תאלצו לשלם כמו על יום שלם.

 


מסתבר שמי שנכנס בירושלים לחניון יומי מוכן לשלם הרבה יותר עבור כניסה חד- פעמית מציבור הנהגים החונים בשאר הערים הגדולות. המחיר הממוצע של חניה יומית בירושלים עומד על סך של 58.44 ₪, כמעט 60 שקלים! בבדיקה מיוחדת שערכה סמ"ל, סיירת המחירים של המועצה הישראלית לצרכנות, נמצא כי מחירי החניה היומית, אותם גובים בעלי החניונים מהרכבים הנכנסים כניסה חד- פעמית, יקרים בירושלים בכ- 38% ממחירי חניה יומית דומה בשלוש הערים: תל אביב באר שבע וחיפה.


סיירת המועצה לצרכנות בדקה בין התאריכים 5-6 לנובמבר את מחירי הכניסה ב- 85 חניונים ב- 9 ערים גדולות: ירושלים, תל-אביב, באר- שבע, חיפה, הרצליה, רחובות, ראש-העין, חדרה וראשון-לציון. נבחרו חניונים במרכזי הערים באופן אקראי וסיירי סמ"ל יצאו לשטח, על- מנת לבדוק מספר פרמטרים:

1. מחיר כניסה חד-פעמית ליום שלם.


2. מחיר לשעת חניה - שעה ראשונה.


3. האם קיים שלט המציג מחירון?


4. האם קיימת הצגת מחיר לרבע שעה?

 

עפ"י תקנה 70ב1. (א)  המפעיל חניון, בין שהחניון בבעלותו ובין שבבעלות אחר, לא יגבה דמי חניה בחניון, אלא לפי יחידות זמן של 15 דקות; הוראות סעיף קטן זה יחולו החל מתום שעת החניה הראשונה. סעיף ב:  אין בהוראות סעיף קטן (א) כדי למנוע גבייה של דמי חניה כוללים בעד יום, שבוע או חודש, באופן קבוע או חד-פעמי.

 

ממצאים:להלן התוצאות שנמצאו באשר למחיר כניסה חד-פעמית ליום חניה, בחלוקה לערים

 

 

 

לגבי מחיר החניה בשעה הראשונה, נמצא עפ"י נתוני סמ"ל כי העיר תל אביב היא היקרה בארץ. המחיר לשעת חניה בת"א היה בממוצע 15.86 ₪. לאחריה בסדר יורד דורגו הערים ירושלים (14.22 ₪ בממוצע), חיפה (11.44 בממוצע), הרצליה (11) ובאר-שבע (11 ש"ח ₪). להלן התוצאות שנמצאו באשר למחיר ממוצע לשעת החניה הראשונה, בחלוקה לערים, מהעיר היקרה ביותר לעיר הזולה ביותר: 

 

בבחינת כלל החניונים שנבדקו ברחבי הארץ, נמצא כי ב- 19% מהם לא היה כלל שלט כלשהו, וב- 81% מהחניונים נמצא שלט המציג את המחירים. היכן תחנה שעה ותשלם על יום שלם? 43 חניונים (מתוך 85 שנבדקו) הציגו צחיר חד- פעמי בלבד, ללא מחיר שעתי.

 

 

 

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות: " מחיר חניה יומי מהווה למעשה אחת הדרכים של בעלי החניונים לגבות מחיר כניסה חד-פעמי גבוה ממי שנזקק לשירותי החניה. מצוקת החניה מאלצת את הציבור בערים הגדולות להשתמש בחניונים ועל כן מחיר החניה גבוה הוא בבחינת ניצול ציני של בעיית הנהגים. הדבר מקומם במיוחד המועצה לצרכנות מקדמת חקיקה אשר תחייב את בעלי החניונים בהצגה של מחיר שעתי, בצד המחיר לכניסה חד-פעמית".