המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2014

ארכיון כתבות 2014

תאריך: 20/01/2014

המועצה לצרכנות לממשלה: לקדם סל בסיסי עם מוצרים דלי-שומן ודלי-סוכר
מנכ"ל המועצה לצרכנות:" רק פיקוח מחירים מביא להוזלות מיידיות לצרכנים! אנו קוראים לממשלה לכלול בסל הבסיסי של המוצרים בפיקוח, מוצרים בריאותיים דלי –שומן ודלי-סוכר"

 

 

המועצה הישראלית לצרכנות קוראת לממשלה להשלים את המלאכה על-ידי קידום סל "מוצרי העוגן" בפיקוח, כדי לסייע לצרכנים להתמודד עם יוקר המחיה בזמן אמיתי, ולכלול בו גם מוצרים בריאותיים דלי-שומן ודלי- סוכר.

החלטת הממשלה להחזיר את הגבינה הלבנה והשמנת המתוקה לפיקוח מחירים, לא רק הוזילה מיידית את מחיריהן, אלא גרמה גם להוזלות מחירים במוצרים מקבילים מאותה קטגוריה .
במועצה הישראלית לצרכנות דורשים זה שנים להחזיר לפיקוח מחירים את מוצרי החלב שהפיקוח הוסר מהם בהחלטות מקצועיות שגויות, שעלו לצרכנים במאות מיליונים של שקלים במהלך השנים.


במועצה הציעו במספר הזדמנויות להנהיג סל מוצרי עוגן בפיקוח– כלומר להכניס מוצר אחד בכל קטגוריית מזון בסיסית לפיקוח מחירים, כדי שיהווה חלופה זולה לצרכנים, וכדי שייצר "אפקט העוגן" וימשוך מטה את מחירי המוצרים שאינם בפיקוח באותה הקטגוריה, לאור קיומה של החלופה הזולה בפיקוח .

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, אומר כי בצד הצעדים ארוכי הטווח שהממשלה מתכננת למאבק ביוקר המחיה, אסור לוותר על צעדי הפיקוח המיידיים, שרק בהם יש בשורה לצרכנים והורדת מחירים בטווח הקצר.

עו"ד פלג: "הפיקוח ו"אפקט העוגן" שהוא יוצר, הינם התחליף המיידי לתחרות שלא קיימת בשוק הריכוזי הזה. זוהי הדרך המהירה והפשוטה להוזלת מחירים לצרכנים. העובדה שהחברות מיהרו להוזיל מחירים לצרכנים גם על מוצרים אחרים מאותה הקטגוריה, בעקבות כניסתו לתוקף של פיקוח המחירים על הגבינה הלבנה, מוכיחה את יעילותו ומיידיות השפעתו של "אפקט העוגן" הזה. המנטרה "שוק חופשי"' השגורה בפי הטייקונים והתאגידים הגדולים כדי למנוע התערבות ממשלתית להגנת הצרכן, היא למעשה סיסמה מטייחת עיניים שנועדה להשאיר את השוק מופקר לכוחם הריכוזי כדי להמשיך ולחלוב את הצרכנים".

במועצה לצרכנות מזכירים כי בעקבות יוזמתה של המועצה הותקנו תקנות המחייבות להציב שילוט מיוחד ליד המדפים של המוצרים בפיקוח מחירים.


המועצה ממליצה לצרכנים לחפש את השילוט הזה בחנויות, להוזיל את סל הקנייה שלהם ובה בעת לסייע בכך לתימרוץ העסקים להוריד את מחיריהם של המוצרים המקבילים.