המועצה > חדשות ועדכונים > ניוזלטר המועצה לצרכנות

ניוזלטר המועצה לצרכנות

ניוזלטר המועצה הישראלית לצרכנות - אפריל 2019

בדיקת פתע של המועצה לצרכנות: איזו רשת שיווק זולה יותר ב"סל בהפתעה"?
כמידי חודש, המועצה לצרכנות עורכת בדיקת סל מוצרים קבוע. לקראת פסח, ערכנו בדיקה של מוצרים שונים על מנת לבדוק האם הרשתות מתכוננות לבדיקת הסל הקבוע ועדיין ישמרו על מעמדן גם בסל השונה?


להרשמה לניוזלטר לחצו כאן והשאירו את פרטיכם>>

המועצה לצרכנות
תמונה

צרכנים יקרים, 


ערב חג הפסח, אנו שמחים לעדכנכם בפעילות הענפה של המועצה לצרכנות לפני החג. 
בדקנו את סל הקניות החודשי, ובנוסף כדי למנוע תופעות של העלאת מחיר לאחר פרסום סקר מחירי הסל שערכה המועצה לצרכנות, ערכנו מספר בדיקות של מוצרים מגוונים אשר אינם מופיעים בסל הקבוע, כמו"כ הפתענו בבדיקות עד ערב החג, דבר שסייע לשמור על מחירי סל נמוכים לכל התקופה, עד החג.


לקראת חול המועד בדקנו עבורכם את המחירים בחנויות הנוחות בדרך לטיולי החג, פערי המחירים מול רשתות השיווק שליד הבית שלכם - גבוהים, אנו ממליצים להצטייד מראש "בנישנושי דרך" ובכך לחסוך עשרות רבות של שקלים. 


לאור ריבוי המקרים של חברות טיסה הפושטות את הרגל, פנינו לשר הכלכלה, ח"כ אלי כהן לקידום הקמת קרן חירום שתשמש פיצוי לצרכנים בשעת הצורך. 


לקראת תחרות האירוויזיון בתל אביב הוצאנו מדריך באנגלית, צרפתית, גרמנית ורוסית והפצנו אותו לארגוני צרכנים באירופה במטרה להנגיש לתייר את המידע על חוקי הצרכנות בישראל, ולהסביר פנינו לתייר.


מאחל לכם ולכל בית ישראל חג פסח כשר ושמח 


עופר מרום, מנכ"ל בפועל המועצה לצרכנות

כמידי חודש, המועצה לצרכנות עורכת בדיקת סל מוצרים קבוע. לקראת פסח, ערכנו בדיקה של מוצרים שונים על מנת לבדוק האם הרשתות מתכוננות לבדיקת הסל הקבוע ועדיין ישמרו על מעמדן גם בסל השונה?

 
Image

מתלונות שהגיעו למועצה לצרכנות עולה כי מנהלת הכדורסל והנהלת מכבי ת"א לא מעדכנת צרכנים בנוגע למועד המשחק במקרה של שינוי. מנכ"ל המועצה לצרכנות בפועל: "אני קורא למצוא את כל הדרכים ליידע את הצרכן בזמן אמת על כל שינוי במועד"

 
Image

בעקבות כוונת הרשות לסחר הוגן להעביר תקנה שתאפשר הצגת מחירים על גבי צג אלקטרוני, פרסמה המועצה לצרכנות עמדת התנגדות לשינוי. עופר מרום, מנכ"ל המועצה לצרכנות בפועל: "מהלך זה עלול לאפשר לרשתות קמעונות גדולות לשנות את מחירי המוצרים ברגע, וכך לייקר אותם בלחיצת כפתור, מבלי שלצרכנים בסופרמרקט תהיה כל יכולת של פיקוח והשוואה" 

 
Image

מניתוח  מספר התלונות שהתקבלו במועצה בשנת 2018 עולה כי מחצית מהתלונות הגיעו מנשים. 55% מהתלונות נשלחות ע"י נשים בנות 18-39 ורק 8% מהמתלוננות הן מעל גיל 65. נשים פונות בתחומים כמו ביגוד, קוסמטיקה ומוצרי תינוקות וילדים באחוז גבוה יותר מאשר גברים באותו תחום

 
Image

טיפ צרכני מאיתנו

טסים לחו"ל בחול המועד? סוכני נסיעות וספקים רשאים להציג את המחיר במט"ח. בעת חיוב עסקה במטבע זר, מתבצעת המרה לשקלים על פי שער ההמרה הקבוע בחוק, בהתאם לשער היציג שמפרסם בנק ישראל, ובנוסף נגבית עמלת המרה. כדאי לבדוק מה עמלת ההמרה שתשלמו, וניתן אף להיעזר במחשבונים הזמינים לשימוש באינטרנט לבדיקת שער ההמרה הרלוונטי ליום העסקים בו בוצעה העסקה. במקביל, כדאי לבדוק את עמלת משיכת הכספים במדינה אליה נוסעים אל מול שער החליפין בארץ.

 
Image

למה כדאי לפנות למועצה לצרכנות?

מגוון הצלחות של המועצה לצרכנות בטיפול בפניות צרכנים 

חברת המטבחים דרשה תוספת של 4,000 ש"ח על דלתות 

בני זוג שרכשו מטבח בעלות 42 אלף ש"ח נדהו לגלות כי עליהם לבחור דלתות למטבח מתוך מבחר מצומצם מאוד שבמבצע ואם הם מעוניינים בדלתות אחרות - יהיה עליהם להוסיף עוד 4,000 ש"ח. בעקבות כך, דרשו בני הזוג לבטל את העסקה כולה אך אז נדרשו לשלם דמי ביטול בגובה 10%. לאחר פניית המועצה לצרכנות ולאחר דין ודברים ממושך עם החברה הוחזר לצרכנים הסכום במלואו ללא דמי ביטול כלל! 


 
Image
ביקש לבטל הזמנת חדר תוך 5 דקות בלבד ונענה בסירוב

צרכן שהזמין חדר במלון בנתניה דרך אתר 'בוקינג', ביקש לבטל את ההזמנה לאחר 5 דקות בלבד אך הנהלת המלון הודיעה לו כי ההזמנה הינה מסוג non refundable – ללא יכולת החזר וכי הליך ההזמנה נעשה מול חברת 'בוקינג' ועל כן חוק הגנת הצרכן אינו רלוונטי כלפיה. בית המשפט קיבל את עמדת המועצה לצרכנות, לפיה חרף ביצוע העסקה דרך אתר 'בוקינג', עדיין קיים קשר ישיר בין הצרכן להנהלת המלון שכן הכספים הועברו ישירות למלון והוצאה קבלה לצרכן מהמלון עצמו. לאור האמור, ביהמ"ש הורה על ביטל העסקה והשבת התמורה לצרכן, בניכוי דמי ביטול בסך 100 ₪. כמו כן, ביהמ"ש פסק לתובע הוצאות טרחתו בסך 750 ₪.

 
Image

צרכנות מסביב לגלובוס

מידי חודש נביא לכם מידע על המתרחש בארגוני הצרכנות בעולם והפעם נספר לכם על ארגון הצרכנים הבריטי WHICH שבדק ומצא כי באתר אמזון קיימות כ-20 אלף חוות דעת מזויפות ב-11 קטגוריות מוצרים שפורסמו בשנתיים האחרונות. חוות הדעת המזוייפות אמנם הוסרו, אולם קיימת השערה שעדיין קיימות חוות דעת מזויפות שלא הוסרו. בארגון ממליצים לצרכנים לקרוא חוות דעת בזהירות, ולא להסתמך על ציונים בלבד, במיוחד כשמדובר במוצרים הפחות מוכרים.

 
Image