המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2021

ארכיון כתבות 2021

תאריך: 30/06/2021

המועצה לצרכנות החזירה לצרכנים במחצית הראשונה של 2021 למעלה מ-7.5 מיליון ש"ח
הדו"ח משקף את הקריסה שהביאה שנת הקורונה בשירות הלקוחות בחברות רבות, ולעליה בתלונות בתחום התיירות, התרבות והפנאי. עליה בתלונות על רכישות במכר מרחוק

 

 

במחצית הראשונה של שנת 2021  התקבלו במועצה לצרכנות 14,683 פניות. 77% מתוכן נמצאו מוצדקות.  בתקופה זו הושב לצרכנים סכום כולל של למעלה מ-7.5 מיליון שקלים, בעיקר בשל השבת כספים לצרכנים בתחומי האירועים והתיירות שבוטלו בשנת 2020.

 

עיקרי ממצאי דו"ח פניות ציבור 2021 עולה כי ישנה עליה מסיבית בתלונות על מכירה במכר מרחוק (64 אחוז מהתלונות). התחומים המובילים: תקשורת, תיירות (נראה שחלק מהחברות עוד לא חזרו לשגרת עבודה מלאה). 77 אחוז מהתלונות- מוצדקות (לעומת 56 אחוז בשנה שעברה).

 

תלונות נגד חברות תקשורת ממשיכות להוביל את מצעד התלונות, ואחריהם ענפי התיירות, מוצרי החשמל, הריהוט וההלבשה. המחצית הראשונה של שנת 2021 הייתה בסימן של "חזרה לשגרה". במועצה לצרכנות רואים  ירידה קלה במספר התלונות לעומת המספר התלונות שהתקבל במועצה  בשיא משבר הקורונה, אך רואים עליה בכמות הפניות ביחס לתקופה שלפני המשבר. ייתכן שהשוני המספרי נובע ממשבר הקורונה, הוצאת עובדים לחל"ת, ושימוש בתירוץ הקורונה גם לתקופה של אחרי המשבר.

 

פילוח פניות לפי תחומים מובילים

 

 

במועצה חווים מעבר מסיבי של צרכנים על תלונות על רכש בסחר מקוון, יתכן שהחברות עדיין אינן ערוכות לכך.  במועצה מציינים כי למרות שחלפה למעלה משנה מאז החל משבר הקורונה,  עסקים רבים   טרם ביצעו השבה מלאה בעקבות ביטולי עסקאות בזמן המשבר.

 

לאור העלייה המשמעותית בהיקף התלונות, ובהעדר מענה מטעם העוסקים, המועצה לצרכנות הרחיבה  באתר את מדור מכתבי התראה, וכתבי התביעה , וכיום יש בו למעלה מ 30  מכתבים וכתבי תביעה  לתחומי התיירות, תעופה, חדרי כושר, לימודים וביטולי עסקאות מתמשכות.

 

פילוח פניות לפי סוג עסקה