המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2020

ארכיון כתבות 2020

תאריך: 27/12/2020

צרכנים זועמים על 'אל-על' בגין אי השבת הכספים: "לא ייתכן שהמדינה תחוקק חוק ולא תדאג לאכוף אותו"
חברת 'אל-על' טרם השיבה למרבית הצרכנים את הכספים בגין טיסות שבוטלו, על אף שכבר עבר מזמן המועד להשבת הכספים. עו"ד הדס יעקובסון-ארידור: "הפתרון שהצרכנים יהיו זכאים לפיצוי בגין אי השבת הכספים במועד"

 

 

מתוך סדר יום בכאן ב'


כזכור, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה וסגירת השמיים, נכנסה לתוקף הוראת שעה לתיקון חוק שירותי תעופה המאריכה את המועד להשבת כספי הצרכנים במקרה של ביטול טיסה בתקופת המשבר. במקרה של ביטול טיסה ע"י חברת התעופה, על חברת התעופה או המארגן להחזיר לנוסע את התמורה ששילם, תוך 90 יום מהמועד הנקוב בכרטיס הטיסה.

 

יחד עם זאת, על אף שחלף לו מזמן התאריך, חברת 'אל-על' טרם החזירה את הכספים לצרכנים. זאת ועוד, מי שמנסה ליצור קשר עם שירות הלקוחות של החברה נתקל בחוסר מענה. בתוכנית סדר יום בכאן ב' התראיין צרכן שזעם על כך שלא ייתכן שהמדינה תחוקק חוק ולא תדאג לאכוף אותו.

 

עו"ד הדס יעקובסון-ארידור מהמחלקה המשפטית במועצה לצרכנות התראיינה לתוכנית והתייחסה אף היא לסוגיה המורכבת: "הכנסת לא עשתה חיים קלים לצרכנים. הנסיבות היו ברורות: היא לא רצתה למוטט את חברות התעופה. יחד עם זאת, הוראת השעה שהוארכה שוב ושוב ושונתה פעם אחר פעם היתה אמורה לתת אויר לאותן חברות. אנחנו קיווינו וציפינו שברגע שיסתיימו כל הארכות וכל המועדים - הכספים יגיעו במהירות. לצערנו זה קורה הרבה יותר לאט משחשבנו ויש עדיין לא מעט נוסעים שלא ראו את הכסף. אני עדיין מאמינה שבסוף זה יקרה אבל נכון להיום מעט מאוד קיבלו את כספם חזרה. אני לא מאמינה שאל על יושבת על הר של כסף ולא רוצה להחזיר אותו. זה ברור שהם במצוקה. בסופו של דבר האחריות היא של המדינה: אתם מחוקקים חוק - תדאגו שהחברות יעמדו בו ושיהיה להם את הכסף להחזיר".

 

עו"ד הדס יעקובסון-ארידור הציעה בשידור פתרון: "אמנם תיקון לחוק שירותי תעופה לא מאפשר להעניק פיצוי על ביטול הטיסה, אבל ניתן לקבוע פיצוי על אי השבת הכספים במועד שנקבע בחוק" .

 

בנוגע לאי מענה בשירות הלקוחות אמרה עו"ד יעקובסון-ארידור: "בכל מה שקשור למתן מענה לצרכנים, לצערינו אין מחוייבות כזו בחוק".

 

למידע אודות תיקון לחוק שירותי תעופה בתקופה הקורונה לחצו כאן >>


להנחיות לצרכנים לצורך הגשת תביעה נגד חברות תעופה שביטלו טיסה בעקבות משבר הקורונה ולא החזירו לצרכנים את כספם לחצו כאן >>