המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2008

ארכיון כתבות 2008

תאריך: 27/08/2008

המועצה הישראלית לצרכנות קוראת לחקיקה ציבורית לביטול העמלות על השירותים הבסיסיים בעו"ש
 
 
 
לראשונה מניעה המועצה הישראלית לצרכנות  מהלך של חקיקה ציבורית במטרה לבטל את העמלות על השירותים הבסיסיים בחשבון העו"ש.
תהליך של חקיקה ציבורית הוא תהליך שיובא מחו"ל בו הציבור יוזם הצעת חקיקה ומניע אותו. תמיכת הציבור בהצעת החוק המוצגת לו, תיתן "רוח גבית" בפני הרגולטור ובפני חברי הכנסת.

המועצה לצרכנות פנתה לציבור ב"צו גיוס צרכני" לחקיקה ציבורית  שתביא לביטול עמלות העו"ש הבסיסיות. "הצו" מציג נוסח מוצע של חוק שאותו מתבקש הציבור לשלוח למפקח על הבנקים על מנת שיפעל על פיו. הצעת החוק מפורסמת באתר האינטרנט של המועצה  - 
 www.consumers.org.il ומלווה בפרסומים בתקשורת.
אם המפקח על הבנקים יסרב לפעול לביטול עמלות העו"ש הבסיסיות,  תציג המועצה לצרכנות את הצעת החוק לוועדת הכלכלה של הכנסת לצורך אימוצה בחקיקה.

בדיקה של המועצה לצרכנות העלתה כי מאז כניסת הרפורמה בעמלות הבנקים לתוקף, דווקא השירותים האלמנטריים והנפוצים לניהול שוטף של חשבונות העו"ש ללקוחות הפרטיים, התייקרו בכ- 20% לערך.  ועלותן של חלק מהעמלות  אף הוכפלה עד פי חמישה מעלותן לפני הרפורמה.
מנכ"ל המועצה לצרכנות עו"ד אהוד פלג אומר כי , מאחר והרפורמה לא הגשימה את המטרה של הוזלת שיעור העמלות הנגבות עבור השירותים הבסיסיים, אין מנוס מהתערבות רגולטורית או חקיקתית לביטול העמלות.
מנכ"ל המועצה לצרכנות  מציין עוד כי מהלך  זה של חקיקה  אזרחית מופעל לראשונה על ידי המועצה לצרכנות, במטרה לתת ביטוי למיאוס שחש הציבור מן האופן שבו מוצאים הבנקים חדשות לבקרים דרכים נוספות לגבות ממנו יותר ויותר כספים.
מהלך זה, מוסיף עו"ד אהוד פלג, אמור לתרגם את תחושות הציבור להנעת תהליך שלטוני, שישים קץ  לתשלומים הגבוהים המעיקים על הציבור. 
המועצה לצרכנות קוראת לציבור לקוחות הבנקים לתת כתף למהלך שעשויה להיות לו השפעה ממשית על צמצום עלות חשבון הבנק שלו.
 
 
 
למידע נוסף בנושא עמלות הבנקים: