המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2008

ארכיון כתבות 2008

תאריך: 25/03/2008

בעקבות בדיקת  המועצה הישראלית לצרכנות התכנסה ועדת החינוך של  הכנסת לדון בפיקוח על מוצרי המזון הנמכרים בשטחי בתי-הספר התיכוניים בניגוד לחוזר מנכ"ל בנושא
 
יום הצרכן הבינלאומי, שצויין  ב- 15.3.08, התמקד השנה בעולם בסוגיית הפרסום והחשיפה למזון משמין לצעירים.
לאור הנושא הנבחר, החליטה המועצה הישראלית לצרכנות, באמצעות צוותי הצרכנות הפעילה שלה, לבדוק את מוצרי המזון הנמכרים בשטחי בתי-הספר התיכוניים בישראל, ולבדוק  התאמתם לכללים המפורטים בחוזר המנכ"ל.
על-פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך, שנכנס לתוקף ביום 1.11.2006 אסור למכור במכונות למזון ממתקים וחטיפים עתירי שומן, מלח וסוכר; אסור למכור במכונות השתייה משקאות ממותקים מוגזים; וכן אסור למכור במזנונים מזונות מטוגנים ועשירים בשומן (צ'יפס, חטיפים מלוחים), מיני מאפה, מזון מעובד (נקניקיות) ומזונות עשירים בסוכר (ממתקים).
 

תוצאות הבדיקה (מצ"ב) זכו להד פרסומי נרחב, ובעקבות הפרסומים  החליטה ועדת החינוך והתרבות  של הכנסת בראשותו של ח"כ מלכיאור  על דיון מיוחד בנושא.
סקר נוסף שנערך בבתי הספר היה "תפריט כבקשתך" ,  התלמידים התבקשו להרכיב  ארוחות, לפי תפריט שהוכן בשיתוף תזונאית. התפריט כלל מנות "טובות" ומנות "לא טובות" כשלכל מנה ניתן ניקוד בהתאם להרכבה התזונתי. תוצאות הארוחה שוקלו,  והתוצאה הסופית  הראתה כי מזונם של התלמידים  כולל בעיקר מזון משמין. (מצ"ב התפריט והתוצאות).
 
המועצה לצרכנות החלה   בשנת הלימודים  תשס"ח בהפעלת צוותי צרכנות פעילה של תלמידי תיכון וסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה, אשר יטפלו בבעיות צרכניות של הדור הצעיר.
מדובר בפעילות חינוכית ייחודית, ראשונה מסוגה, שתכלול טיפול בתלונות, ביצוע סקרי דעת קהל ותחקירי שטח, וכן, בניהול מסעות הסברה במוסדות הלימודים ובקהילה.
 
תוצאות הדיון  בוועדת החינוך
בדיון בוועדה הציגו המועצה  לצרכנות וצוותי הצרכנות הפעילה שלה  את ממצאי התחקיר.  חברי הוועדה הביעו דאגה ממידת הפיקוח הרופף בנושא,  ועל הפער הקיים בין  הוראות חוזר המנכ"ל והממצאים בשטח.
מנכ"ל המועצה עו"ד אהוד פלג הציע שמשרד החינוך יורה לכל בתי הספר לדווח לו מיידית על סוגי המזון והמשקאות הנמכרים בתחומם. 
בתום הדיון קבעה הועדה שעד הראשון  ביוני 2008 ידווחו משרדי החינוך, הבריאות והשלטון המקומי לוועדת החינוך של הכנסת , על ממצאי הבדיקה  שערכו  בנושא מכירת מזון  במזנוני בתי הספר. (הרכב, מחירים ומצב תברואה) .  כמו כן,  הודיעה הועדה כי תבחן אפשרות להסדיר בחקיקה את הפקוח על מוצרי מזון המכרים במזנוני בתי-הספר על פי  הקריטריונים הנדרשים.
מנכ"ל המועצה לצרכנות עו"ד אהוד פלג אמר כי  אם רוצים להגן על הילדים מפני השמנה, המאבק חייב להתנהל גם בתוך בתי הספר. ממצאי הסקר  עולה כי המזנונים חושפים את התלמידים למזון לא בריא ואין להם כמעט אלטרנטיבות.  אנו מצפים, אמר מנכ"ל המועצה,  כי הוראות חוזר מנכ"ל שהכיר בחשיבות הנושא יכובדו.
עוד הוסיף עו"ד פלג, כי תחקיר חשוב זה נערך על ידי צוותי הצרכנות הפעילה של המועצה לצרכנות  והיווה שיעור אמיתי באזרחות.