המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2016

ארכיון כתבות 2016

תאריך: 19/05/2016

ביהמ"ש קבע: מתן זיכוי במקום כסף מזומן תמורת בקבוקים - הינה עבירה פלילית
בית משפט השלום הרשיע את רשת ויקטורי על כך שב-3 מקרים שונים הסתפקה בזיכוי בלבד תמורת בקבוקי שתיה ריקים, בניגוד לחוק הפקדון, ובכך למעשה כבלה את הלקוח לבית העסק

 


בית משפט השלום הרשיע את רשת ויקטורי על כך שב-3 מקרים שונים הסתפקה בשובר זיכוי בלבד תמורת בקבוקי שתיה ריקים, בניגוד לחוק הפקדון המחייב החזר כספי אם הצרכן מבקש, ובכך למעשה כבלה את הלקוח לבית העסק


בבית המשפט השלום בבאר שבע ניתן פסק דין חשוב כנגד רשת ויקטורי. המאשימה, מדינת ישראל - המשרד להגנת הסביבה, הגישה לביה"ש כתב אישום המייחס לה שלוש עבירות של אי החזרת פיקדון לצרכן – עבירה לפי סעיפים 6(ב) ו- 18(א)(3) בחוק הפיקדון על מכלי משקה, תשנ"ט-1999.


כתב האישום ייחס לנאשמת שלושה מקרים בהם סירבה לשלם את סכום הפיקדון, במזומן, בעבור מכלי המשקה שהשיבו נציגי המשרד להגנת הסביבה, אשר ערכו ביקורות בסניפים שהפעילה הנאשמת. במקום מזומן קיבלו הפקחים תעודת זיכוי בלבד. המחלוקת המשפטית בה דן ביהמ"ש היתה האם הנפקת תעודת זיכוי מקיימת אחר דרישת חוק הפיקדון.

 

כבוד השופטת שרה חביב קבעה כי "...הפרשנות הראויה של סעיף 6(ב) בחוק הפיקדון היא כי ניתן לשלם את דמי הפיקדון באמצעות זיכוי כספי, אך חלה חובה על בתי העסק לשלם תמורת הפיקדון במזומן ללקוח המבקש לעשות כן. זוהי פרשנות המאזנת בין תכלית החקיקה מחד והנטל שחל על בתי העסק מאידך, ועל כן מגשימה באופן טוב יותר את עיקרון החוקיות".


עוד קבע ביהמ"ש כי מטרת החוק היא תמריץ הצרכן לאסוף את מכלי המשקה ולהשיבם לבתי העסק לשם העברתם לתאגיד המחזור. בנוסף, השבת דמי הפיקדון בדרך של מתן זיכוי סבירה היא, והיא אף עולה בקנה אחד עם התכלית החקיקתית. "

 

"חרף האמור, באם הצרכן מבקש לקבל את דמי הפיקדון בכסף מזומן – ובית העסק מסרב לעשות כן, יש בכך כדי לפגוע בתמריץ הצרכני שאף הוא חלק ממטרות החקיקה הנדונה וכתוצאה נפגעת התכלית החקיקתית. בנסיבות העניין, כבילת הלקוח לבית העסק באמצעות מתן זיכוי בלי האפשרות לקבל תחתיו החזר במזומן היא מעשה הנוגד את התכלית החקיקתית של סעיף 6(ב) בחוק הפיקדון ועל כן – עבירה פלילית היא".


לצפיה בפסק הדין המלא לחצו כאן >>

 

למידע נוסף אודות חוק הפקדון לחצו כאן >>