המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה

חדשות המועצה

תאריך: 19/01/2020

סקר המועצה לצרכנות: כשליש מהציבור לא מבין את הסימון התזונתי שעל המוצרים
סקר המועצה הישראלית לצרכנות לקראת השקת רפורמת משרד הבריאות –סימון מדבקות אדומות וירוקות מעלה כי רק 7 אחוזים ישנה את הקניה בשל רכיבים לא בריאים, ולמעלה מ 57 אחוזים ימשיך לקנות ללא קשר לרכיבים המצוינים על האריזה. מנכ"ל המועצה לצרכנות: " מדיניות לעידוד צריכת מזון בריא ללא התערבות במחיר, תחטיא למטרה ועלולה להביא לכישלון

 

מפתח


מסקר שערכה המועצה לצרכנות (באמצעות גיאוקרטוגרפיה) על מנת לבחון האם הציבור הישראלי מתייחס, בודק ומבין את הסימון המופיע על מוצרי מזון ואת משמעות הסימון, עולה כי הצרכן הישראלי לא נותן משקל לרכיבי המזון אותו הוא רוכש, לעיתים עקב חוסר מודעות ולעיתם בעקבות חוסר ידע והבנת המשמעויות העולות מרכיבי המוצרים.


אף על פי כן, מרבית הציבור העיד כי סימון מדבקה על מוצר תשנה את הרגיל הקנייה שלו, ורק שליש אמרו כי הסימון לא ישפיע על בכלל על הרגלי הקנייה.


אחד מכל חמישה ישראלים בוחר את המוצרים אותם הוא רוכש אך ורק על פי המחיר, מחצית הציבור העיד על עצמו כי איכות המוצר תשפיע על החלטתו.


מהסקר עולה כי 67% מהציבור מעיד על עצמו כי הוא שותה בעיקר מים, לצד משקאות קלים, 10% העידו כי הם שותים בעיקר משקאות קלים, 8% שותים בעיקר משקאות דיאט, ורק 3.5% העידו כי הם שותים בעיקר משקאות טבעיים.

כמו כן, עלה מהסקר כי כשליש מהציבור אינו מבין את הסימון התזונתי שעל המוצרים, רק 7 אחוזים מהציבור אומר כי ישנה את הקניה בשל רכיבים לא בריאים, ולמעלה מ 57 אחוזים ימשיכו לקנות ללא קשר לרכיבים המצוינים על האריזה.


מכאן, שלסימון המדבקות בהחלט צפויה השפעה חיובית על הרגלי הרכישה של הציבור הישראלי, ובשל כך מדובר בצעד חשוב, אך אם זאת, אין מדובר בהשפעה שאותה היינו מקווים לראות על הרגלי הצריכה, והמדבקות לבדן אינן מהוות פתרון מלא להקניית הרגלי צריכה בריאה לציבור הצרכנים.


המועצה לצרכנות חוששת כי דרישת רפורמת הסימון תגרום ליצרנים לשנות את מרכיבי המוצרים, אך ורק על מנת להימנע מסימון המדבקה האדומה, לכן האחריות והחובה לבדוק את רכיבי המוצרים בדקדקנות ולא להסתפק בסימון, מוטלת על הצרכנים על מנת לבחון האם החלופות בהן בחרו היצרנים אינן מזיקות גם הן.


החלפת סוכר בתחליפי סוכר מלאכותיים יכולה למנוע את סימון המוצר במדבקה האדומה, אך לא תועיל במאום לבריאות הציבור, כך גם ניסיון להפחית בכמות הסוכר, באמצעות הפחתה של חלב במשקאות חלב יוביל את הצרכן, לרכוש מוצר בהרכב שונה לחלוטין. במקרה כזה הצרכן בטוח שהוא רוכש חלב, אך למעשה אחוז המים במוצר עלה.

 


מנכ"ל המועצה לצרכנות עופר מרום אומר כי " מדיניות לעידוד צריכת מזון בריא ללא התערבות במחיר, תחטיא למטרה ועלולה להביא לכישלון, שכן רק אוכלוסיות ברמה סוציו אקונומית גבוהה תשנו את הרגלי הצריכה שלהן לטובת מזון בריא, לכן המועצה לצרכנות תומכת בפיקוח מחירים על סל מוצרי מזון בריא ובמקביל , יש לבחון דרכים נוספות להקטנת צריכת מזון מזיק אם במיסוי מוצרים מזיקים (כפי שנעשה באירופה), ואם באיסור פרסום מזון מזיק בשילוב תוכניות לחינוך והסברה לילדים לתזונה בריאה".


מנכ"ל המועצה מוסיף כי "משרד הבריאות התנער מחובתו להסדיר את הנושא ובחר בהסדרה וולונטרית על ידי היצרנים עצמם, כאשר מסקרים שבוצעו בחו"ל הוכח בבירור כי הסדרה עצמית כלל לא הביאה להפחתה של פרסום מזון מזיק בשעות צפיית השיא, ויש מקום לשקול בחינה מחודשת של הגבלת הפרסום"


באתר המועצה לצרכנות קיים מדריך לסימון מוצרי מזון, במטרה להקל על הציבור להבין את הסימונים השונים ולבצע בחירות מושכלות של מורי המזון אותם הוא רוכש וצורך.


 

לכניסה למדריך לחצו כאן >>