המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2008

ארכיון כתבות 2008

תאריך: 18/08/2008

לקראת פתיחתה של שנת הלימודים, המועצה הישראלית לצרכנות מארגנת עצומה נגד המשקל הכבד של ילקוטי התלמידים
העצומה תוגש לקראת התכנסותה של וועדת החינוך של הכנסת לפני תחילת שנת הלימודים, יחד עם ממצאי התחקיר שערכה המועצה בעניין
נשיאת ילקוט בעל משקל כבד עלולה לגרום לנזק בריאותי בלתי הפיך לגב התלמיד. המועצה הישראלית לצרכנות, בדקה  את משקל התיקים שסוחבים התלמידים בדרכם לבית הספר, ואת  התאמת המשקל לכללים המפורטים בחוזר מנכ"ל משרד החינוך, שנכנס לתוקפו ביום 1.9.2002.
בחוזר, פורסמה הנחיה כי משקל ילקוט של תלמיד בית-הספר היסודי לא יעלה על 15% ממשקלו. בבדיקה שנערכה במאות תלמידים נמצאו חריגות גדולות מהקבוע בחוזר.  בחוזר מנכ"ל  מיום 1.1.2004 נמצא פתרון לבעיה   באמצעות שימוש משותף של שני תלמידים בספר אחד.

תוצאות הבדיקה העלו כי כ-  50% מהתלמידים  בממוצע סוחבים משקל ילקוט החורג מהתקן, כאשר  בכיתה א' עומד אחוז הסטייה על 72%, כיתות ב-ג' 64% , בכיתות ד' נמצא כי הסטייה היא של 60%  ובכיתות הגבוהות של בית הספר היסודי (ה-ו) עומדת הסטייה על  28.2%.
ישנם מקרים, בהם נמצא כי ילדים בכיתות א'-ב' הסוחבים משקל החורג ב 30%  מהתקן המותר. 
הילקוט הכבד ביותר שקל 11 ק"ג אותו סחב ילד בכיתה ב' שמשקלו 28 ק"ג.
ממצאי התחקיר מוכיחים  לעמדת המועצה, כי אין קשר  בין הנחיות מחייבות של משרד החינוך,שנועדו לשמור על בריאות ילדינו, ובין מידת יישומן על ידי בתי הספר וכנראה, גם מידת אכיפתן על ידי המשרד.
לאור  הממצאים החמורים,  ביקש מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג מיו"ר הוועדה,  ח"כ מיכאל מלכיאור,   להעלות הנושא בוועדה עוד לפני תחילתה של שנת הלימודים, כדי שהמנהלים
יוכלו לקבל הנחיות מתאימות באופן שיתבטא בהפסקת הזילות בבריאות התלמידים וביישומן של ההנחיות בטרם תתחיל שנת הלימודים.
 
המועצה לצרכנות יוצאת  בקריאה להורים ולתלמידים להיכנס לאתר המועצה לצרכנות ולחתום על עצומה הקוראת למשרד החינוך לפעול מיידית לקראת שנת הלימודים הקרובה, ולפתור את בעיית הילקוטים הכבדים .
מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג  אומר כי בעניין  הנוגע לבריאות התלמידים, יש להתייחס בחומרה לתופעה של התעלמות מאכיפה של הוראות מחייבות. אסור להשלים  עם העובדה כי התלמידים משלמים מחיר בריאותי  תמורת שירותי  החינוך הניתנים להם בבתי הספר.