המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה

חדשות המועצה

תאריך: 18/02/2020

בעקבות תביעה ייצוגית שהגישה המועצה לצרכנות: מאות נוסעים יזכו להשבה של 100$ כל אחד
מדובר באגרה ששולמה שלא כדין לשלטונות המס בבריטניה עבור בני נוער בגילאי 12-15 בין השנים 2016-2019. מנכ"ל המועצה לצרכנות :"מדובר בהישג מדהים. אני סבור שיתר החברות יבינו גם הן שעליהן לפעול באופן דומה ולהשיב את הכספים שהן גבו שלא כדין"

 


חברת טורקיש איירליינס התחייבה בעקבות הסדר פשרה שהוגש לאישור בית המשפט המחוזי בירושלים אתמול (12.2.20), להשיב למאות מנוסעיה את מלוא האגרה אגרה ששולמה על ידם שלא לצורך.


מדובר באגרת APD המשולמת לשלטונות המס בבריטניה, על ידי מי שיוצא בטיסה בינלאומית משטח בריטניה. בהתאם לתביעה שהוגשה בחודש יולי האחרון, בחודש מרץ 2016, שינתה ממשלת בריטניה את מדיניות המס, וקבעה כי בני נוער בגיל 15-12 יהיו פטורים מתשלום האגרה, אשר עומדת על כ- 100$ לכל נוסע. על אף מתן הפטור האמור, חברות תעופה רבות לא פטרו את לקוחותיהם מהתשלום, וגבו את האגרה לכיסם.


בהתאם להסדר, חברת טורקיש איירליינס התחייבה לבצע השבה בסכום כולל של למעלה מ-230,000 ש"ח, מלוא סכום האגרה שנגבתה על ידה מנוסעיה שלא לצורך. ההשבה תתבצע בשני ערוצים: האחד, באמצעות השבה ישירה ללקוחות שרכשו את כרטיסי הטיסה ישירות מהחברה, והשני, באמצעות השבה לסוכני הנסיעות, שמכרו את הכרטיסים לנוסעים. כספים שלא ניתן יהיה להשיב לנוסעים (שלא אותרו) יועברו כתרומה לקרן במשרד המשפטים.


התביעה הוגשה כנגד ארבע חברות תעופה נוספות (אוקראין איירליינס, לופטהנזה, איבריה ואירופלוט), בנוסף לתביעה נוספת שהוגשה בנושא זה כנגד ארקיע בחודש דצמבר האחרון. תביעה דומה הוגשה גם כנגד אל על בחודש ינואר 2019 (ת"צ 62744-01-19 סטופיצססקי נ' אל על).

בהתאם לדיווחים שניתנו לבית המשפט, מרבית חברות התעופה מנהלות מגעים לסיום ההליך ולהשבת מלוא האגרה ששולמה לנוסעים. התובענה הוגשה באמצעות עו"ד מיכאל אדלר ממשרד אדלר, שחר, אדלר ושות' עורכי דין, ועו"ד רוני אבישר שדה.


עופר מרום מנכ"ל המועצה מסר כי:"מדובר בהישג מדהים. חברת התעופה תשיב 100% ממה שגבתה לכל מי ששילם את האגרה. אני סבור שיתר החברות שנתבעו יבינו גם הן שעליהן לפעול באופן דומה ולהשיב את הכספים שהן גבו שלא כדין. המועצה לא תאפשר לחברות התעופה לנצל את העובדה שצרכנים אינם מודעים לכל השינויים שחלים במיסי הנמל ולגבות מנוסעים כספים שלא לצורך" .