המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2008

ארכיון כתבות 2008

תאריך: 16/09/2008

המועצה הישראלית לצרכנות: צרכנים שנתקעו בליטא עקב פשיטת הרגל של חברת איי. איי. מידלאייסט איירליינס, זכאים לקבל את כספי הטיסה לישראל מרשות התעופה האזרחית.

מארגן טיסות ומוביל חייבים עפ"י הדין להפקיד ברשות התעופה ערבויות כתנאי לרשיון לביצוע טיסות שכר, האמורות לשמש לתשלום פיצויים בעד נזק, לרבות הטסתם והחזרתם לארץ של הנוסעים במידה ולא עמדו כלפיהם בהתחייבויותיהם.במועצה הישראלית לצרכנות התקבלו תלונות צרכנים שנאלצו לרכוש כרטיסי טיסה חזרה מליטא, זאת עקב סירובה של חברת התעופה הליטאית להטיסם חזרה לישראל, על אף שרכשו חבילות נופש הכוללות טיסה חזרה ומסרו אמצעי תשלום.
ככל הנראה, נקלעה הסוכנות לקשיים אשר הביאו בסופו של יום לביטול הטיסות שהצרכנים הזמינו. לעמדת המועצה לצרכנות על רשות התעופה האזרחית ליידע את הצרכנים בזכותם ונדרש פרסום על כך בזמן אמת. קיים חשש כי גם עתה צרכנים רבים לא יודעים כיצד הם צריכים לנהוג בכדי לקבל את הכספים ששילמו על כרטיסי הטיסה החדשים, ועל הימים הנוספים שנאלצו לבלות בליטא עקב העדר פרסום כאמור.
לאחרונה נשמעו ידיעות לפיהן רק אלו אשר רכשו את כרטיסי הטיסה ישירות מחברת התעופה יפוצו. המועצה לצרכנות סבורה אין כל הצדקה חוקית להבחנה בין רוכשי השירות ישירות מחברת איי. איי. מידלאייסט, לבין רוכשים בדרכים אחרות אשר גם הם נפגעו מקריסת החברה מאחר והכספים שהועברו אליה על ידי מארגנים אחרים לא הגיעו לידי חברת התעופה. גם נוסעים אלו, כמו גם סוכני הנסיעות שמהם רכשו את השירותים, נפגעו  כתוצאה מקריסת החברה ומאחר וקיימת אפשרות חוקית לפצותם מכספי הערבויות שבידי רשות שדות התעופה יש לדאוג לפצותם.
המועצה לצרכנות קוראת לרשות התעופה האזרחית לקבוע ולפרסם בציבור את הנוהל לצורך טיפול במקרים דומים בעתיד.
לדברי עו"ד סלעית קולר מהמועצה לצרכנות מציעים על הנוהל שיגובש להתייחס, בין היתר,  לנקודות הבאות:
· הקמת מוקד נגיש לפניות צרכנים לשם טיפול  ומתן הנחיות לנוסעים הנמצאים בחו"ל במועד הפסקת סירוב או ביטול  הטיסה.
· קביעת נוהל חילוט הערבויות  ובלוח זמנים קצר לפיצוי הצרכנים.
· רכישת כרטיסי הטיסה בעבור הנוסעים אשר נאלצים לרכוש כרטיסי טיסה חלופיים בשל אי עמידה בהתחייבויות כלפיהם.
· השבה ופיצוי לכספים לנוסעים אשר לא קיבלו את השירותים שרכשו ונזקים שנגרמו להם.
· יידוע הציבור בדרך עליו לפנות לקבלת הפיצוי והמסמכים שיש להגיש לצורך קבלת ההשבה או הפיצוי.
הכתובת לפניות להשבת כסף כרטיס הטיסה: בפניות בכתב בלבד לגב' אסתי שטיינר, ת.ד. 8 נמל התעופה בן גוריון.